Data publikacji:

Skalnica - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Skalnica Arendsa jest jedną z najpopularniejszych roślin, która zdobi ogrody skalne. Uprawa tej rośliny jest bardzo popularna, ponieważ ma niewielkie wymagania związane z pielęgnacją, ale najważniejsze jest to, że pięknie prezentują się rozetki zimozielonych liści oraz kwiaty.
Skalnica naturalnie występuje w górzystych rejonach obu Ameryk, Azji i Europie. Podczas kwitnienia osiąga maksymalnie około 20 cm, a dzięki rozłogom bardzo szybko się rozrasta. Rozety mięsistych liści tworzą gęste poduchy i na przełomie maja wyrastają z nich drobne kwiaty, które tworzą luźne kwiatostany w barwie białej lub różowej albo czerwonej. W okresie przekwitania kwiaty stają się jaśniejsze.

Gdzie sadzić Skalnicę Arendsa?

Skalnica najlepiej prezentuje się na skalniakach oraz rabatach. W bardzo krótkim czasie wypełnia wolne przestrzenie i tworzy barwne kwiatowe dywany. Jest doskonałą rośliną na obwódki wieloletnie i można ją sadzić w donicach czy w skrzynkach balkonowych, a także na murkach czy pomiędzy płytami chodnikowymi.
Efektownie prezentuje się na tle dodatkowych roślin, takich jak turzyca, tojeść rozesłana, żurawka, bergenia sercowata czy rojniki. Może być sadzona pod krzewami czy pod drzewami, ponieważ doskonale czuje się w półcienistym środowisku.

Jakie są odmiany skalnicy Arendsa?

Skalnica Arendsa występuje w wielu pięknych odmianach, które różnią się od siebie barwą kwiatów oraz rozet. Najpopularniejsze rodzaje to:
Skalnica Arendsa Schneeteppich - jest poduszkowatą odmianą, która wyróżnia się zwartym pokrojem. Ma klinowate i soczyste liście tworzące niewielkie rozetki o średnicy około 3 cm. Na przełomie maja i czerwca możemy zaobserwować białe kwiaty o średnicy do 1,5 cm, które nadają się już do cięcia.
Skalnica Arendsa Purple Carpet - jest jedną z najładniejszych odmian dywanowych i wyróżnia się srebrno-zielonymi liśćmi wraz z różowymi kwiatami. Osiąga około 10 cm wysokości i świetnie prezentuje się zarówno w donicach, jak i pojemnikach. Podobną odmianą jest Skalnica Carpet White tyle tylko, że występuje w kolorze biało-zielonym.
Skalnica Arendsa Blutenteppich - to jedna z odmian, która tworzy zwarte, zimozielone i sztywne poduszki, które składają się z ciemnozielonych rozetek o średnicy około 3-4 cm. Na przełomie maja oraz czerwca pojawiają się piękne kwiaty w kolorze karminowo-różowym, które nadają się do cięcia.
Skalnica Arendsa Peter Pan - w okresie maja oraz czerwca możemy zauważyć duże około 1,5 cm karminowoczerwone kwiaty, które osadzają się na krótkich pędach i znajdują się tuż ponad liśćmi. Mają ciemnozielone rozetki, które świetnie podkreślają urodę kwiatów.
Skalnica Arendsa Pixi Pan Red - to niezwykle atrakcyjna odmiana, która charakteryzuje się drobnymi kwiatami w intensywnie czerwonej barwie. Osiąga wysokość do około 10 cm.
Skalnica Arendsa Alpino Early Pink Heart - jest odmianą którą rozpoczyna kwitnienie znacznie wcześniej niż inne rodzaje. Ma ciemnoróżowe kwiaty, które z czasem będą blednąć, aż osiągną kolor jasnoróżowych. Kwiaty rozwijają się nierówno, dlatego w tym samym czasie możemy je zaobserwować w różnych odcieniach. Osadzone są one na krótkich łodygach, tuż nad samymi liśćmi. W trakcie kwitnienia roślina osiąga nawet 20 cm wysokości.
Skalnica Arendsa Harder Zwerg - ten rodzaj skalnicy tworzy zwartą kępę, która składa się z rozetek o średnicy około 4 lub 5 cm. Kwitnie w okresie maja aż do czerwca. Kwiaty mają intensywnie czerwony kolor i osadzone są na krótkich pędach tuż nad rozetą. Bardzo podobna jest odmiana skalnicy Highlander Red, która ma tylko nieco mniejsze rozety.
Skalnica Arendsa Rockies Red - ma jasnozielone i drobne liście, a także dekoracyjne kwiaty w intensywnie czerwonym kolorze. Wyróżnia się głównie tym, że kwitnie niezwykle obfito.

Skalnica Arendsa - uprawa i sadzenie

Skalnica Arendsa to roślina, która najlepiej rozwija się w miejscu zacisznym i półcienistym. Ziemia, która potrzebna jest do jej uprawy to gleba przepuszczalna i próchnicza o pH 6,5-7,2. Jest dosyć odporna, dzięki czemu spokojnie zniesie również słabsze piaszczyste lub kamieniste podłoże oraz słoneczne stanowisko, ale pod warunkiem, że zapewnimy jej dość dużo wilgoci. Kwiaty te bardzo źle znoszą wysychanie podłoża.
Skalnicę możemy sadzić praktycznie przez cały sezon wegetacyjny od samego początku kwietnia aż do końca września. Najlepiej prezentuje się, gdy sadzimy te rośliny w grupie. Rozstawa sadzenia skalnice wynosi 9 sztuk na jeden metr kwadratowy.
Skalnica nie jest wymagająca w pielęgnacji. Wystarczą typowe zabiegi takie jak usuwanie chwastów, które wyrastają między roślinami, podlewanie w czasie suszy i usuwanie przekwitłych kwiatostanów, dzięki czemu przedłużymy okres kwitnienia.
Roślina ta jest mało wymagająca i nie potrzebuje stałego nawożenia. Jeżeli dobrze zaprawiliśmy dołek żyznym podłożem podczas sadzenia, to nawożenie można zacząć dopiero po około 3 latach, w momencie gdy zauważymy, że roślina słabiej kwitnie. Należy również być bardzo ostrożnym podczas stosowania nawozów mineralnych, ponieważ zbyt duża dawka minerałów w podłożu może doprowadzić do zasolenia gleby, czego skalnica nie toleruje.
Najlepiej do skalnicy Arendsa zastosować dojrzały kompost o warstwie 2,5 cm, rozkładając wokół rośliny. W ten sposób zapewnimy jej nie tylko niezbędne składniki pokarmowe, ale również dodatkową ochronę przed przymrozkami. Mimo tego, że jest ona wysoko mrozoodporna, to jednak przed zimą warto osłonić ją przed suchymi wiatrami i ostrym słońcem.

Czy warto zdecydować się na Skalnicę Arendsa?

Skalnica Arendsa to roślina, którą najczęściej sadzimy na skalniaku, ale doskonale radzi sobie również w doniczkach. Możemy więc stworzyć miniaturowy ogród skalny na tarasie czy balkonie albo nawet w domu. Malutkie skalnice bardzo dobrze się adoptują i tworzą prawdziwy skalny ogród zarówno na dworze, jak i wewnątrz naszego domu.
Autor: Dominik Jankowski