Data modyfikacji:

Skrzynie na warzywa: jak zrobić samodzielnie w swoim ogrodzie

Domowy ogród warzywny niejedno ma imię. Oprócz klasycznych grządek furorę w ostatnich latach robią skrzynie ogrodowe na warzywa. Jakie są zalety wyniesionych grządek? Jak własnoręcznie wykonać skrzynię na warzywa do ogrodu? Z czego je wykonać? Wyjaśniamy, jak przygotować idealne skrzynie do uprawy warzyw.
skrzynie na warzywa

Dlaczego warto uprawiać warzywa w skrzyniach?

Uprawa własnych owoców, warzyw i ziół w ogródku to dla wielu osób nie pierwszyzna. Pomidory, ogórki czy truskawki z własnego ogródka smakują jak żadne inne. Dlaczego jednak warto je uprawiać w skrzyniach, a nie klasycznie, w ziemi? Panująca w ostatnim czasie moda na podwyższone grządki nie jest przypadkowa. Uprawa warzyw w skrzyniach pozwala lepiej kontrolować warunki i różnicować je dla poszczególnych gatunków. Dostarczenie innych składników odżywczych oraz zapewnienie innej wilgotności gleby w osobnych skrzyniach jest łatwiejsze niż w klasycznych grządkach.
Dużym plusem wyniesionych grządek jest też to, że można w nich gęściej sadzić warzywa, a także różnicować podłoża. Dzięki temu zapewnisz każdej roślinie z osobna inny rodzaj gleby. Uprawa warzyw w skrzyniach jest też możliwa na nieurodzajnych, piaszczystych glebach. Podwyższenie grządek ułatwia też ich pielęgnacje. Skrzynie są zabezpieczone przed chwastami, a ich wysokość jest dobrana w taki sposób, by nie trzeba się było schylać, by zebrać plony.

Skrzynie ogrodowe na warzywa – wymiary

Dobór wielkości skrzyń jest dowolny i zależy od indywidualnych upodobań, jednak warto przestrzegać kilku zasad. Najlepiej, jeśli skrzynia ma nie więcej niż 140 cm szerokości. Dzięki temu łatwo ją podlewać nawet w centralnej części. Minimalna wysokość skrzyni to 20 cm, jednak większą wygodę zapewnią wyższe konstrukcje: 50 - 100 cm.
Wysokie grządki ułatwiają pielenie warzyw, pozwalają więcej dostrzec i będą wybawieniem dla twojego kręgosłupa. Pomiędzy skrzyniami zachowaj minimum 60 cm odstępu. Dzięki temu łatwo skosisz pomiędzy nimi trawę lub przejedziesz taczką.

Z czego wykonać skrzynie ogrodowe na rośliny?

Ogrodowe skrzynie na warzywa można oczywiście wykonać z nowych desek, jednak świetnie sprawdzą się także materiały z odzysku. Stare deski podłogowe, drewno po szalunkach, palety drewniane – to wszystko może stać się idealnym materiałem do budowy skrzyń.
Upewnij się jednak, że drewno nie było impregnowane szkodliwymi substancjami zabezpieczającymi, które mogłoby uwolnić się do gleby. Domowe skrzynie na warzywa najłatwiej wykonać z długich, szerokich desek. Mowa o litym, zdrowym drewnie, które nie kruszy się w rękach. Spróchniałe deski, sklejka czy płyta wiórowa nie sprawdzą się w tym zadaniu. Deski muszą być odporne na wodę i wytrzymywać napór wilgotnej ziemi. Powinny mieć minimum 2 cm grubości.

Jak zrobić skrzynie do ogrodu na warzywa? Krok po kroku

  • Wybierz najdłuższe deski i zbij z nich dłuższe boki skrzyń o pożądanej wysokości, np. 50 cm. Jeśli deski mają jednakową długość, wystarczy połączyć je na końcach kantówkami umieszczonymi w narożnikach.
  • Skrzynię z krótszych desek wzmocnij od wewnątrz pionowymi deskami.
  • Narożne kantówki skrzyń powinny być dłuższe o ok. 30 cm, bowiem należy je wbić w ziemię.
  • Ramy nie trzeba wkopywać – wystarczy, że oprze się na glebie.
  • Aby skrzynia na warzywa nie zgniła, możesz zabezpieczyć drewno impregnatem, najlepiej naturalnym. Impregnat ochroni drewno przed sinieniem, zgnilizną, mchem, butwieniem i pleśnią. Jednak pamiętaj, aby zwrócić uwagę na skład impregnatu, aby toksyczne substancje nie przenikały do ziemi.
  • Czym wypełnić skrzynię na warzywa?

    Ogrodowa skrzynia na warzywa może być połączona z gruntem lub odizolowana od niego. W pierwszym przypadku wystarczy wyłożyć dno liśćmi, kartonem lub gałęziami, a następnie uzupełnić skrzynię żyzną ziemią.
    Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku płytkich skrzyń, ułożonych na dobrej jakości lub gliniastej glebie. Jeśli ziemia pod skrzynią jest bardziej chłonna, warto ją zaizolować folią i agrowłókniną.
    Głębokich skrzyń nie trzeba w całości wypełniać żyzną ziemią – byłoby to bardzo kosztowne. Dolne warstwy może stanowić gruz, mniej żyzna ziemia lub keramzyt chłonący wodę. Grubość warstwy ziemnej uzależniona jest od głębokości systemu korzeniowego rośliny, którą zamierzasz uprawiać. Aby podtrzymać wilgotność gleby, w skrzyniach możesz rozprowadzić linię kroplującą.

    Gotowe skrzynie na warzywa

    Jeśli nie masz zdolności majsterkowicza, rozwiązaniem jest zakup gotowych pojemników na warzywa. Wykonywane są nie tylko z drewna, ale i odpornego na warunki atmosferyczne ocynkowanego metalu lub tworzywa sztucznego. Dostępne są różne rozmiary gotowych warzywników, a także kilkupoziomowe grządki do uprawy roślin.
    Do niektórych skrzyń możesz dokupić dokładkę, przemieniającą zwykłą grządkę w mini szklarnię. Podwyższone i szczelne donice na warzywa wykorzystasz nie tylko w ogrodzie, ale i na tarasie lub na balkonie.

    Co pomiędzy grządkami na warzywa?

    Pomiędzy skrzyniami na warzywa możesz oczywiście pozostawić trawę. Codzienne podlewanie roślin może ją jednak uszkodzić, dlatego warto przygotować bardziej stabilne podłoże. Dobrym materiałem na wypełnienie ścieżek pomiędzy zagonami jest chociażby kora. Niektórzy decydują się także na obsypanie ich kamieniem lub wyłożenie płytami chodnikowymi.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Szymon Sonik