Data modyfikacji:

Ślimaki bez skorupy: zwalczanie. Jak się pozbyć ślimaków bez skorupy?


W twoim ogrodzie zalęgły się duże ślimaki bez skorupy? W niniejszym artykule podpowiadamy, jak się pozbyć ślimaków bez skorupy. Poznasz zarówno polecane środki chemiczne, jak i domowe sposoby na ślimaki bez skorupy. Dowiesz się także, co odstrasza natrętne mięczaki oraz jakich roślin można użyć, by zapobiec inwazji. Zapraszamy do lektury.
ślimak

Ślimaki bez skorupy – prawdziwa plaga w ogrodzie


Ślimaki bez skorupy (inaczej ślimaki nagie, ślimaki bezskorupowe lub też ślimaki bezmuszlowe) mogą stanowić prawdziwe utrapienie w ogrodzie oraz na działce. Nie dość, że niszczą rośliny ozdobne i uprawne, to jeszcze roznoszą wiele bakterii, wirusów i nicieni szkodliwych dla człowieka oraz zwierząt domowych. Szczególnie groźne są rude ślimaki bez skorupy z rodzaju Arion (ślinik). Należy uważać również na duże ślimaki bez skorupy o ciemno nakrapianym grzbiecie – są to Deroceras reticulatum, czyli pomrowiki plamiste. Gatunek ten jest znanym szkodnikiem upraw; jeśli występuje w dużych ilościach, może przyczynić się do całkowitego zniszczenia plantacji warzyw oraz pól zbóż. 

Ślimaki bez skorupy – jak się pozbyć?


Co odstrasza ślimaki bez skorupy? Na początku polecamy sięgnąć po domowe sposoby, czyli wyłapywanie ślimaków ręcznie bądź za pomocą pułapek. Na ślimaki bez skorupy działa również zasadzenie roślin, za którymi te mięczaki nie przepadają. Inna metoda to wprowadzenie do ogrodu zwierząt, które są naturalnymi wrogami ślimaków bezmuszlowych, lub zastosowanie naturalnych preparatów z nicieniami. Gdy wszystkie inne sposoby zawiodły, w ostateczności można sięgnąć po silne środki chemiczne, które zlikwidują inwazję w zarodku.

Domowe sposoby na ślimaki bez skorupy – pułapki


Duże ślimaki bez skorupy można odławiać. W tym celu wystarczy zakupić niedrogie pułapki wypełnione wabikiem i następnie poczekać aż mięczaki same wejdą do zasadzki. W przypadku dużej inwazji dobrym sposobem na ślimaki bez skorupy jest umieszczenie w ogrodzie kilku takich pułapek. 

Rośliny – dobry sposób na ślimaki bez skorupy


Inny nieinwazyjny sposób na ślimaki bez skorupy to zasadzenie w ogrodzie roślin, które odstraszają mięczaki. W tym celu można wykorzystać zioła, takie jak: cząber, majeranek, szałwia lub tymianek. Rude ślimaki bez skorupy nie przepadają również za czarnuszką oraz krwawnikiem pospolitym.

Co odstrasza ślimaki bez skorupy? Niektóre gatunki roślin ozdobnych, takie jak:

• aster nowoangielski (Symphyotrichum novae-angliae);
• barwinek pospolity (Vinca minor);
• bergenia sercowata (Bergenia cordifolia);
• bodziszek wspaniały (Geranium magnificum);
• floks wiechowaty (Phlox paniculata);
• lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia);
• liliowiec rdzawy (Hemerocallis fulva);
• naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea);
• nasturcja większa (Tropaeolum majus);
• tojad mocny (Aconitum firmum);
• zawciąg nadmorski (Armeria maritima). 

Co odstrasza ślimaki bez skorupy? Ich naturalni wrogowie


Jakie jeszcze są sposoby na ślimaki bez skorupy? Polecamy zaprosić do ogrodu lub na działkę gatunki, które są naturalnymi wrogami mięczaków. Mięczaki są chętnie zjadane przez ptaki. Z ptactwa dzikiego gustują w nich kosy, drozdy, szpaki, gawrony, sójki i rudziki, natomiast jeśli chodzi o drób, populację ślimaków mogą skutecznie zredukować kaczki oraz kury.

Jak jeszcze można zlikwidować ślimaki bez skorupy? Jak się pozbyć natrętnych mięczaków? W walce z inwazją pomoże jeż. Aby zaprosić tego sympatycznego ssaka do ogrodu, trzeba zapewnić mu dziki zakątek z nieskoszoną trawą lub stertą gałęzi i liści. Jeże chętnie wędrują po dużych ogrodach, które sąsiadują z terenami zielonymi. Dodatkową zachętą do zadomowienia się może się okazać drewniana kryjówka oraz rozsypana wokoło niej karma dla jeży wolnożyjących. 

Ślimaki bez skorupy – trujące środki chemiczne wybieraj w ostateczności


Co jeszcze można zrobić, aby zwalczyć ślimaki bez skorupy? Trujące środki chemiczne to ostateczność, wcześniej warto wypróbować bezpieczne dla środowiska preparaty na bazie nicieni, np. zawierające gatunek Phasmarhabditis hermaphrodita. Pasożyt powoduje, że ślimak przestaje jeść, zaczyna puchnąć i następnie umiera w ciągu kilku-kilkunastu dni. Preparaty z nicieniami to wydatek rzędu około 100 złotych za 12 milionów organizmów, co starczy na zwalczenie szkodników z powierzchni około 40 metrów kwadratowych. 
Ciekawym rozwiązaniem jest również preparat – bariera mechaniczna zabezpieczająca rośliny przed ślimakami. Tego typu środki uwalniają do gleby wysokochłonne materiały mineralne oraz krzemionkę, które wysuszają błony śluzowe ślimaków i tym samym – zniechęcają je do udawania się w konkretne miejsca w ogrodzie. Cena za tego typu środki wynosi około 24 złote za 1,5 kg, do dużych ogrodów polecane są większe paczki, o pojemności 5 lub nawet 10 kg.

Ostatnią deską ratunku są chemiczne preparaty ślimakobójcze. Tego typu preparaty zawierają dodatki, które wabią ślimaki i następnie skutecznie je likwidują. Są odporne na wilgoć i działają długotrwale. Niektóre z nich mogą być bardzo toksyczne, dlatego nie jest wskazane, aby stosować je w ogrodzie warzywnym oraz w bliskim otoczeniu roślin ozdobnych. Należy uważać również, jeśli do ogrodu mają dostęp małe dzieci lub zwierzęta domowe. Przed użyciem trzeba zawsze zapoznać się z ulotką i wskazaniami producenta, nie wolno również przekraczać zalecanej dawki. Środek ślimakobójczy to wydatek rzędu około 30 złotych za 1 kg granulowanego preparatu. 
Autor: Alicja Hudzik