Data publikacji:

Śnieżnik - pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia?

Śnieżnik to nazwa określająca rodzaj roślin cebulowych, który należy do rodziny szparagowatych. Botanicy rozróżniają w sumie 6 gatunków śnieżników, wszystkie występują w naturze w krajach obszaru Morza Śródziemnego (przede wszystkim Grecja, Cypr i Turcja). Rośliny z powodzeniem są jednak hodowane w krajach północnej Europy, w tym oczywiście w Polsce. Są one wybierane przez ogrodników i działkowców ze względu na swoje kolorowe kwiaty. Nazwę „śnieżnik” bylina zawdzięcza temu, że budzi się do życia jeszcze przed roztopami, często zakwitając w ustępującej pokrywie śnieżnej.

Śnieżnik – wygląd i najważniejsze informacje

Śnieżnik to dość drobne rośliny osiągające od ok. 8 do kilkunastu centymetrów wysokości (największe osobniki mogą mieć jednak ponad 20 centymetrów lub więcej). Łodyga rośliny jest względnie cienka i ma zielony lub zielono-żółty kolor, czasem o purpurowym lub brązowym zabarwieniu. U podstawy każdego osobnika znajdziemy najczęściej dwa długie i rynienkowate liście, których szerokość nie przekracza 2 centymetrów. Mają zieloną barwę i są często jaśniejsze od spodu, ponadto niektóre gatunki mają też szare lub czerwone brzegi.
Rośliny wyrastają z niewielkich owalnych cebulek o długości około półtora centymetra. Posiadają one grubą warstwę suchej tuniki, której kolor jest uzależniony od barwy kwiatów np. fiolet okrywy wskazuje na pojawienie się niebieskiego kwiatostanu. Cecha ta ułatwia sortowanie cebulek przed posadzeniem.

Jak i kiedy kwitnie śnieżnik?

Śnieżniki kwitną na początku marca i kwietnia. Przy cieplejszej pogodzie następuje to jednak już w lutym. W zależności od gatunku roślina wytwarza od jednego do kilkunastu sześciolistkowych kwiatów zebranych w grona, które pozostają w pozycji wyprostowanej. Zazwyczaj kwiaty mają kolor niebieskie, biały lub różowy.

Śnieżnik – rola w ogrodzie

Śnieżniki są najczęściej jednymi z pierwszych roślin zakwitających w naszym ogrodzie, oznacza to jednak, że późną wiosną i latem musimy zastąpić je innymi kwiatami, uzupełniając powstałem po nich wolne miejsce. Gatunek zazwyczaj umieszcza się go na skalniakach oraz rabatach i donicach z bylinami. Specjaliści zalecają, by łączyć go z tulipanami, żonkilami lub śnieżkami w innych gatunkach/odmianach.

Śnieżnik – pielęgnacja i wymagania

Choć śnieżniki pochodzą z ciepłego baseny Morza Śródziemnomorskiego, występują one głównie na terenach górskich, na wysokości do 2000 metrów nad poziomem morza, gdzie utrzymuje się śnieg oraz niskie temperatury. Oznacza to, że dobrze radzą sobie także w polskim klimacie, wytrzymując nagłe spadki i duże dzienne wahania temperatury, w tym mrozy. Rośliny są więc stosunkowo łatwe w uprawie, bez względu na to, czy sadzimy je w doniczkach, czy też w ogrodowych rabatach. Co ciekawe, śnieżnik jest odporny na zasolenie gleby oraz słony wiatr, świetnie czuje się więc nad morzem.
Śnieżniki preferują przez swój cały okres wegetacyjny duże ilości światła słonecznego. Jeżeli ich stanowisko znajduje się w cieniu lub półcieniu (np. w pobliżu wysokiego drzewa lub muru), wydają mniej okazałe kwiaty.
W okresie kwitnienia podlewamy od czasu do czasu roślinę. Pamiętajmy jednak, że większość gatunków jest dość odporna na susze i nie toleruje zbyt wysokiej wilgotności ziemi i obfitego podlewania.

Śnieżnik: jaka ziemia?

Cebulki śnieżnika sadzimy w dobrze przepuszczalnej i średnio-żyznej glebie o umiarkowanej wilgotności. Może być gliniasta lub piaszczysta. W razie potrzeby ziemię nawozimy obornikiem. Odczyn pH gruntu powinien pozostawać obojętny.

Jak przesadzać śnieżnik?

Cebulki śnieżnika umieszczamy w ziemi na przełomie września i października, dla optymalnego efektu zakopujemy je na głębokości około 5 centymetrów lub większej, w przypadku najbardziej okazałych gatunków. Eksperci zalecają sadzenie roślin w odległości od 5 do 10 centymetrów od siebie. Po całkowitym zaschnięciu liści wykupujemy i oczyszczamy cebulki, przechowując je w bezpiecznym i ciepłym miejscu przez kilka miesięcy, aż do nadejścia jesieni. Eksperci radzą, by czynność tą powtarzać w odstępstwie dwóch lub trzech lat.

Śnieżnik – najpopularniejsze odmiany/gatunki

Rozróżniamy kilka najpopularniejszych gatunków śnieżników:
  • Śnieżnik lśniący – najprawdopodobniej najpopularniejszy gatunek o niebiesko-białych kwiatach i wysokości do ok. 15 centymetrów.
  • Śnieżnik sardeński – roślina z niebieskimi kwiatami, osiąga wysokość ok. 15 centymetrów.
  • Śnieżnik Forbesa – niebieskie lub fioletowe kwiaty z białym oczkiem oraz ostro zakończonymi liśćmi.
  • Śnieżnik olbrzymi – roślina wyrasta do ponad 25 centymetrów wysokości. Niebiesko-fioletowe kwiaty mają średnicę ok. 3,5 centymetrów.
  • Śnieżnik Siehego – kwiaty o fioletowym odcieniu oraz średnicy ok. 3 centymetrów.