Data publikacji:

Solar na wodę: jak działa? Jaki wybrać?

Solar na wodę to panel, który pozwala na wykorzystanie energii cieplnej pochodzącej ze słońca do podniesienia temperatury wody bieżącej. Coraz częściej wykorzystywany jest do wody zarówno w bojlerach, jak i basenach. Takie rozwiązanie sprawdzi się u każdego, kto chce rozpocząć oszczędzanie lub zależy mu na środowisku naturalnym. Żeby jednak było wydajne, konieczne jest odpowiednie dobranie solarów. Dowiedz się, jak to zrobić.
solar na wodę

Jak działa solar do grzania wody w bojlerze?

Jak działa solar na wodę? W skrócie, panel nagrzewa się pod wpływem padania na niego promieni słonecznych, a następnie przekazuje to ciepło do ogrzania wody bieżącej. Solary na ciepłą wodę składają się z przewodzącej ciepło płyty oraz rurek wypełnionych wodą lub znacznie częściej roztworem glikolu. Woda lub glikol po nagrzaniu się oddają ciepło w wymienniku i gotowe.
Kluczem do uzyskania optymalnej wydajności instalacji oraz nieprzepłacania za jej montaż jest dobór instalacji solarnej tak, by kolektor nie dostarczał więcej energii, niż jest w stanie przyjąć woda w zasobniku, a jednocześnie, by umożliwić sobie ogrzanie jak największej ilości wody z jego pomocą. Kolektory zazwyczaj dobiera się w taki sposób, by pokrywały połowę zapotrzebowania domu jednorodzinnego na ciepłą wodę użytkową.

Czym różnią się panele solarne od fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne często bywają mylone z solarnymi. Wyglądają dość podobnie, są montowane w tych samych miejscach i mogą czasami mieć podobne przeznaczenie, jednak różnic pomiędzy nimi jest dość sporo. Głównym czynnikiem różnicującym te dwa produkty jest to, że fotowoltaika służy do wytwarzania energii elektrycznej, natomiast panele solarne – do ogrzewania wody bieżącej. Oprócz tego można powiedzieć również o następujących różnicach:
  • nadmiar energii z paneli fotowoltaicznych można magazynować, natomiast z solarnych – nie;
  • panele solarne są dużo tańsze w budowie niż fotowoltaiczne;
  • solarów na wodę nie trzeba podłączać do sieci;
  • instalacje są zbudowane w całkowicie odmienny sposób, przy użyciu innych technologii i elementów.
  • Co trzeba wiedzieć, montując solar na wodę ciśnieniowy lub bezciśnieniowy?

    Solar powinien być tak umiejscowiony, by słońce padało na niego przez co najmniej 6 godzin dziennie. Można umieścić go na dachu, na gruncie, a nawet na ścianie. Trzeba tylko dobrać kąt nachylenia lub zainstalować wsporniki. Szczególnie kiedy decydujemy się na umieszczanie solarów na dachach garaży czy pomieszczeń gospodarczych, warto pamiętać, że metr kwadratowy instalacji waży około 30 kg. Wcześniej trzeba się zatem upewnić, że założenie paneli w danym miejscu jest możliwe.
    Do wyboru mamy solary ciśnieniowe, obiegowe i bezciśnieniowe – czym się różnią? Jaki solar do grzania wody wybrać? To zależy! Instalacje obiegowe często wykluczane są z uwagi na wysoki koszt instalacji. Na podgrzewacze ciśnieniowe nieustannie oddziałuje ciśnienie. Zbiorniki powinny być zatem bardziej wytrzymałe. Warto zadbać też o dostępność zaworu bezpieczeństwa. Obecnie częściej poleca się wybierać solary ciśnieniowe, które dają najwięcej korzyści ze stosowania.
    W przypadku solarów bezciśnieniowych woda wpływa do nich tylko w momencie, w którym jest pobierana, a spływa grawitacyjnie. Są tańsze niż solary ciśnieniowe, ale zdarza się, że instalacja się przegrzewa. Ostatecznie wybór konkretnego rozwiązania warunkowany będzie ilością środków możliwych do przeznaczenia na instalację oraz potrzebami konkretnego gospodarstwa domowego.

    Solary na ciepła wodę – koszt

    Ile kosztuje solar do podgrzewania wody? To zależy od rozmiarów instalacji. Zazwyczaj koszt całej instalacji wynosi pomiędzy 8 a 10 tysięcy złotych. Wybierając solary na wodę, cena finalna nie zależy wyłącznie od kosztu paneli. Składa się na nią również zakup zasobnika na wodę, regulatora, zestawu przyłączeniowego oraz akcesoriów. Doliczyć trzeba również środki na robociznę, ponieważ samodzielny montaż paneli mógłby być zbyt ryzykownym posunięciem.

    Solary na ciepła wodę – cena z montażem

    Jeśli chcemy zaspokoić swoje zapotrzebowanie na c.w.u. i zacząć oszczędzać, zdecydujmy się na solar na wodę. Cena tego rozwiązania nie jest tak wysoka, jak w przypadku paneli fotowoltaicznych, ale koszty robocizny również trzeba wziąć pod uwagę. Zazwyczaj wynoszą one około 2–3 tysięcy złotych. Dokładna wycena jest zależna przede wszystkim od lokalizacji, momentu w ciągu roku, ilości kolektorów i ich rodzaju.
    Niektóre firmy oferują jednak dedykowane do szybkiego montażu kolektory słoneczne na ciepłą wodę. Zestaw wówczas składa się z wszystkich potrzebnych elementów i umożliwia obniżenie kosztów całej inwestycji. W jego skład najczęściej wchodzą: 1–2 kolektory, zasobnik c.w.u. o określonej pojemności, wężownice, sterownik, pompa solarna, przewody, zawór, zbiornik wyrównawczy, złączki, przyłącze oraz płyn solarny w formie gotowej mieszanki. Wśród zalet skomponowanych już zestawów można wymienić to, że znamy finalne koszty inwestycji (nie licząc robocizny) oraz mamy pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasować. Również montaż takich zestawów jest dużo szybszy, zatem zdecydowanie jest to rozwiązanie, które warto rozważyć.

    Solary na wodę – dofinansowanie

    Obecnie dostępnych jest coraz więcej dofinansowań zakupu odnawialnych źródeł energii, głównie ze względu na kryzys klimatyczny. Jeśli jesteś osobą prywatną, możliwe jest korzystanie z programów:
  • gminnych,
  • „Czyste Powietrze”,
  • ulgi termomodernizacyjnej.
  • Najbardziej znany program „Czyste Powietrze” ma funkcjonować do 2027 roku. Oprócz tego można liczyć na kredyty na preferencyjnych warunkach w różnych placówkach finansowych o bardzo niskim oprocentowaniu. Już bez uzyskiwania dotacji i ulg można liczyć na to, że inwestycja w solary zwróci się po 8–10 latach. Jeśli jednak skorzystamy z dofinansowań, które mogą pokryć nawet 70% kosztów instalacji, panele solarne okażą się jeszcze bardziej opłacalne.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!