Data publikacji:

Starzec - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Określeniem starzec (łac. Senecio) nazywany jest rodzaj roślin z rodziny astrowatych, do którego zalicza się tysiące gatunków. Mogą się one bardzo różnić między sobą - tym, co je łączy jest wygląd kwiatów,  które przekwitając pokrywają się puchem i przypominają twarze starców. Kilka z odmian starców ze względu na bardzo atrakcyjny wygląd i nietypowe, ozdobne liście zdobyło popularność jako rośliny doniczkowe w polskich domach. Poznaj charakterystykę starców, ich poszczególne odmiany, oraz sprawdź podstawowe wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji. 
starzec

Starzec - rodzaje 

Do rodzaju starców (łac. Senecio) zalicza się tysiące gatunków, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego - mogą być bylinami, kłączami, roślinami jednorocznymi lub nawet niewielkimi krzewami. Starzec zwyczajny (Senecio vulgaris) to chwast często spotykany w polskich ogródkach, na polach i obszarach ruderalnych, który jako roślina trująca sprawia wiele problemów rolnikom i hodowcom. Z całą pewnością każdy z nas widział go nie raz, jest bardzo rozpowszechniony.  Starce hodowane w domach i ogrodach mogą bardzo różnić się od roślin z tego rodzaju żyjących w stanie dzikim. W sklepach ogrodniczych znajdziesz kilka gatunków starców, które bardzo pięknie wyglądają uprawiane w donicach. 
  • Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus) - charakteryzuje się długimi płożącymi pędami sięgającymi do jednego metra długości, z których wyrastają niewielkie, kuliste liście. Zwisając z donic, pędy starca Rowleya prezentują się bardzo ozdobnie. Roślina jest w stanie również zakwitnąć, gdy zapewni się jej w domu odpowiednie warunki. Kwiaty są niewielkie i mają biały kolor. 
  • Starzec Herreiana (Senecio herreianus) - posiada długie, delikatne pędy, które uprawiane w doniczkach zwykle sięgają do około pół metra długości. Liście są kuliste, mają spiczaste wierzchołki. Kwiaty starca Herreiana są drobne, intensywnie żółte. 
  • Starzec bluszczolistny (Senecio macroglossus) - nazywany również bluszczem nastalskim, to gatunek, który pod względem wyglądu przypomina bluszcz, jednak jego liście są znacznie bardziej mięsiste i grubsze, a pędy nie drewnieją.  Są cienkie, wraz ze wzrostem rośliny owijają się wokół napotkanej przeszkody. 

Starzec Rowleya - zwisający sznur pereł w donicy 

Starzec Rowleya to bardzo efektowna roślina doniczkowa, która wygląda niczym zwisający sznur pereł w donicy (stąd bierze się angielskie określenie string of pearls), co powoduje, że często wykorzystywana jest do aranżacji zielonych ścian. Zalicza się do sukulentów (czyli roślin przystosowanych do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody) z rodziny astrowatych.  W naturalnych warunkach rośnie w półpustynnych obszarach Afryki - w miejscach, gdzie rozwój innych gatunków jest utrudniony. Starzec Rowleya wyróżnia się bardzo ciekawym pokrojem - ma delikatne, płożące pędy z których wyrastają niewielkie listki w kształcie niewielkich łezek. Struktury liści zostały przystosowane do tego, by móc przechowywać wodę: na blaszkach znajduje się pasmo wodnistej tkanki, które ułatwia również przenikanie światła słonecznego. Warto rozważyć zakup starca Rowleya do domu, to roślina prosta w uprawie, a jednocześnie bardzo ozdobna. 

Starzec - uprawa 

Do zasadzenia starca Rowleya najlepiej sprawdzi się ziemia przeznaczona dla sukulentów. Jeżeli nie dysponujesz taką, możesz również wykorzystać glebę uniwersalną z dodatkiem wermikulitu lub żwiru naturalnego. Gatunek ten nie lubi nadmiaru wilgoci, dlatego na dnie doniczki warto ułożyć kilka większych kamieni - to zapobiegnie "staniu" rośliny w wodzie i gniciu korzeni. Dobrym pomysłem może być również wykorzystanie doniczki z terakoty - materiał ten pochłania wilgoć.  Do uprawy starca Rowleya najlepiej nadają się jasne stanowiska - bezpośrednie narażenie na silne światło może jednak latem powodować poparzenie liści, dlatego należy go unikać. Optymalna okna wychodzące w kierunku południowym lub południowo-wschodnim. Warto pamiętać przy tym, że starzec Rowleya nie lubi częstego przenoszenia z miejsca na miejsce. 

Starzec - pielęgnacja 

Podlewanie starca Rowleya wymaga odrobiny wyczucia. Roślina ta nie lubi, gdy jest wody jest zbyt dużo - to powoduje, że niektórzy przesadzają w drugą stronę i zaniedbują podlewanie rośliny, co prowadzi do nadmiernego przesuszenia. W naturalnych warunkach roślina ta rozwija się w klimacie półpustynnym, gdzie opady deszczu nie są zbyt intensywne. W warunkach domowych warto pamiętać o regularnym podlewaniu szczególnie w okresie wiosennym i letnim - nie należy jednak nigdy doprowadzać do przelania. Sprawdzaj po prostu, czy gleba jest lekko wilgotna, a gdy wyschnie, podlewaj starca niewielką ilością wody. Bardzo uważaj na to, by nie doprowadzać do "przelania" - stojąca woda spowoduje, że roślina będzie gnić.
W okresie zimowym podlewanie można dodatkowo ograniczyć. Najwięcej wody potrzebują sadzonki i młode rośliny. Optymalne warunki dla dojrzałego okazu to niemalże suche podłoże i duża wilgotność powietrza. Wiosną i latem można nawozić roślinę stosując 1-2 razy w tygodniu niewielkie ilości nawozu do sukulentów i kaktusów. Należy zaprzestać nawożenia wraz z nadejściem jesieni. 

Starzec - kwitnienie i rozmnażanie 

Starzec Rowleya również w warunkach domowych może zakwitnąć w okresie wiosenno-letnim, jednak wymaga to zapewnienia optymalnych warunków i szczególnej dbałości o pielęgnację. Jego kwiaty są biało-brązowe, trąbkowate, posiadają wystające pręciki. Pędy starca Rowleya łatwo wytwarzają korzonki wyczuwając możliwość kontaktu z podłożem. Rozsadzanie z sadzonek pędowych jest łatwe, najlepiej wykonywać je wiosną i latem. 
Autor: Anna Michalska