Data publikacji:

Stromanthe - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Chcąc wprowadzić odrobinę egzotycznego klimatu w swoim domu, warto wziąć pod uwagę rośliny doniczkowe. Jedną z nich jest Stromanthe. To efektowna roślina, ale przed decyzją o kupnie, należy dowiedzieć się o niej paru rzeczy. Przede wszystkim – jak wygląda, jakie są jej rodzaje, czy kwitnie i jak się nią opiekować. Aby była prawdziwą ozdobą, cieszyła oko i koiła nasze zmysły, musimy zadbać o odpowiednie warunki do jej rozwoju. Ten artykuł odpowiedzią na pytanie o ziemię, uprawę i pielęgnację. Zapewniając jej właściwe traktowanie, odda nam to, co w niej najlepsze. Naprawdę opłaca się spełnić ten warunek. 
Stromanthe
Stromanthe to nieco egzotyczna nazwa, ale zważywszy na pochodzenie rośliny, jak najbardziej adekwatna. Tak określany jest rodzaj roślin z rodziny marantowatych, który obejmuje nawet 20 gatunków. Ich pochodzenie to Ameryka Południowa i Środkowa – występują od Meksyku po Brazylię i Boliwię. Największa ich różnorodność można jednak spotkać w południowo-wschodniej części Brazylii i w Ameryce Środkowej. Stromanthe gości również w mieszkaniach na całym świecie i najczęściej jest to Stromanthe thalia (często pod nazwą Stromanthe sanguinea). Zapewnienie odpowiednich warunków tej roślinie, nie jest bardzo trudne i przez to jej obecność w domu nie stanowi wielkiej fanaberii. 

Różne rodzaje Stromanthe 

Te różnice wynikają głównie z wyglądu liści. Podstawowy gatunek ma je zielone, ale często spotyka się liczne odmiany z kremowymi, bordowymi, różowymi i fioletowymi. A także ciemnozielone ze srebrzystymi lub kremowymi smugami i ciemnoczerwonym spodem. W uprawie pokojowej Stromanthe osiąga kilkadziesiąt centymetrów wysokości – zależy to od warunków, gatunku i odmiany. Charakteryzuje się raczej wąskim pokrojem – do 50 cm szerokości. Wytwarza kępy, które są złożone z owalnych, wąskich blaszek liściowych osadzonych na długich ogonkach liściowych, wyrastających z pędu. 

Stromanthe – jakie miejsce w domu będzie najlepsze? 

Pamiętając, skąd pochodzi ten rodzaj rośliny, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki, nieco zbliżone do tych naturalnych. Oczywiście nie zamienimy naszych pomieszczeń w las tropikalny, ale są pewne parametry, bez których uprawa Stromanthe w doniczce nie okaże się sukcesem To przede wszystkim temperatura, która powinna cały rok wskazywać powyżej 20 stopni Celsjusza (zupełny brak tolerancji na niższą niż 10 stopni Celsjusza). Pamiętać należy również o świetle. Zazwyczaj roślina ta lubi miejsca półcieniste z dostępem do światła, ale można ja stopniowa przyzwyczajać również do tych znacznie oddalonych od okien. Unikać należy jednak ekspozycji na pełne słońce. To jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Bez niej liście mogą obsychać. Można ją uzyskać tanim sposobem, nabywając ceramiczny nawilżacz powietrza, który wiesza się na kaloryferze.  
Opróżnienie pojemnika 250 ml zajmuje od kilku do kilkunastu dni, więc aby zwiększyć efektywność nawilżenia powietrza, można zdecydować się na ultradźwiękowy nawilżacz powietrza, który przekształca wodę w delikatną mgiełkę za pomocą ultradźwięków. Pamiętać należy, że do zbiornika z wodą wlewać wyłącznie wodę destylowaną. 
Zwiększeniu wilgotności powietrza wokół rośliny sprzyja również ustawienie jej na podstawce wypełnionej kamykami zalanymi wodą, ale tak, żeby doniczka nie była zanurzona w wodzie. I jeszcze jedno – Stromanthe nie lubi przeciągów. 

Stromanthe – uprawa i pielęgnacja w naszym domu 

Zanim jednak znajdziemy odpowiednie miejsce w pomieszczeniu i odpowiednio je nawilżymy, musimy Stromanthe umieścić w donicy, a tę odpowiednio wypełnić. Jaka zatem ziemia jest dla Stromanthe? Podłoże dla roślin marantowatych powinno cechować się lekkością, wysoką przepuszczalnością wody i odczynem pH w granicach 4,5-6.
Na dnie doniczki konieczna jest jednak warstwa drenażu. Przesadzanie rośliny dobrze zaplanować w okresie wiosennym bądź letnim, a także w przypadku konieczności np. zaraz po zakupie lub z powodu zbyt ciasnej doniczki. Korzeni nie należy myć, skracać (wyjątek stanowią zgniłe fragmenty korzeni), ani rozrywać na siłę. Ziemia w doniczce powinna być zawsze lekko wilgotna, dlatego należy podlewać roślinę regularnie, ale niezbyt obficie wodą miękką, najlepiej deszczówką, o temperaturze pokojowej. Konieczne jest unikanie zarówno całkowitego wyschnięcia podłoża, jak i zbytniego nasączenia.  
Czy zakup odpowiedniej ziemi i prawidłowe podlewanie są wystarczającą pielęgnacją? Aby zapewnić roślinie zdrowy piękny wygląd, musimy pamiętać o nawozie i postępować zgodnie z informacją na opakowaniu.
Jednak najlepsza pielęgnacja Stromanthe nie zagwarantuje, że zobaczymy na liściach kwiaty. Są one małe, białe, bez zapachu i w warunkach domowych pojawiają się niezwykle rzadko. Liście pozostają więc głównym atutem dekoracyjnym. To najkrótsza odpowiedź na pytanie o kwitnienie Stromanthe. 
Rozmnażać Stromanthe można przez podział. Każdy z fragmentów rośliny musi mieć jednak korzeń. Z jednej sztuki możemy w stosunkowo krótkim czasie mieć kilka, gdyż Stromanthe szybko rośnie.  
Stromanthe nie wydaje się bardzo wymagającą rośliną w utrzymaniu. Są jednak warunki, które należy bezwzględnie spełnić. Dla krótkiego podsumowania są to – odpowiednia temperatura, wilgotność ziemi i powietrza, jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsce. Dobrze dobrane podłoże, doniczka, regularne podlewanie i czasami użycie nawozu zapewnia roślinie dobrostan, a nam niezwykle wdzięczną ozdobę, jaka jest Stromanthe. 
Autor: Barbara Michalska