Data modyfikacji:

Styl Hampton: kuchnia. Jak ją urządzić?

Styl Hampton cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób urządzających mieszkania lub domy w Polsce. Narodził się on za oceanem i jest nierozerwalnie związany z amerykańska klasą średnią oraz wyższą, a eleganckie aranżacje powstające zgodnie z jego zasadami oglądamy często w hollywoodzkich filmach i serialach. W artykule radzimy jak powinna wyglądać kuchnia w stylu Hampton.
Styl Hampton: kuchnia
Styl Hampton narodził się na początku XX wieku w USA. Jego początki możemy łatwo prześledzić do konkretnego miejsca. Chodzi tutaj o dwie niezwykle popularne nadmorskie miejscowości wypoczynkowe Southampton i East Hampton, leżące na północ od Nowego Jorku. Do dziś są one określane wspólnym terminem „The Hamptons”, od którego wzięła się nazwa stylu. Miasteczka te upodobali sobie mieszkańcy wielkiego jabłka, od ponad stu lat wynajmujący oraz budujący tam domy letniskowe.
Styl Hampton powstał w naturalny sposób, z eklektycznej mieszanki tradycyjnego europejskiego designu z XIX wieku, która wzbogacona została elementami inspirowanymi lokalnymi uwarunkowaniami przyrodniczymi i tradycjami żeglarskimi (widocznymi w stosowanych ozdobach i kolorach). Niezwykle kluczowe w kształtowaniu stylu okazały się też potrzeby właścicieli domów, którzy chcieli w wygodnych warunkach odpocząć od znoju wielkiego miasta. Elegancja, komfort oraz ponadczasowość hamptonowego sposobu urządzania wnętrz sprawia, że jest on popularny do dziś na całym świecie.

Kuchnia w stylu Hampton – co musimy wiedzieć?

Poznaliśmy już historię stylu Hampton, teraz warto więc przedstawić jego bardziej szczegółową charakterystykę, która odnosi się do wszystkich pomieszczeń w domu, w tym oczywiście także do kuchni.
Wnętrza w stylu Hampton wyróżniają się dużą przestronnością, otwartością oraz jasnością. Kuchnie są więc prawie zawsze połączone z salonem lub przylegającą do nich jadalnią. Obie przestrzenie najczęściej oddziela klasyczna wyspa z kuchenką, a czasami także zlewem. Hamptonowa aranżacja wymaga użycia najwyższej jakości materiałów budowlanych i wykończeniowych, a także stolarki drzwiowej i okiennej. Nie oszczędzamy również na klasycystycznych meblach oraz akcesoriach dekoracyjnych, wykonanych z drewna, a także wikliny lub bambusa.

Jakie kolory wykorzystujemy w kuchni Hampton?

W kuchniach Hampton dominuje biel oraz bardzo jasne beże. Z barwami tymi kontrastują mocniejsze kolory, a więc granaty, błękity i turkusy, a także ewentualnie zielenie, które nieodmiennie kojarzone są z morzem. Pojawiają się one jednak głównie na dodatkach, takich jak zasłony, obrusy lub akcesoria kuchenne, a także ewentualnie na ścianach lub podłogach pod postacią glazury.

Jakie płytki w kuchni w stylu Hampton?

W kuchniach w stylu Hampton na ścianach kładziemy proste półmatowe lub błyszczące płytki. Zazwyczaj będą one białe, ale możemy zdecydować się też na dwukolorowe połączenia. Bardzo często używanym wzorem są wąski prostokątne kafle naśladujące cegły. W bardziej eleganckich aranżacjach glazurę zastępują płyty wykonane z jasnego marmur, które mogą łączyć się z kamiennymi blatami wykonanymi z tego samego materiału.

Jakie podłogi w kuchni w stylu Hampton?

Jeżeli chodzi o podłogi – odradza się stosowanie glazury lub terakoty. Standardem są ciemne podłogi drewniane, wykończone w ten sam sposób jak w salonie. Parkiet lub deski zastąpić możemy wysokiej jakości panelami winylowymi odpornymi na uszkodzenia oraz wilgoć. Bardzo często posadzkę zabezpieczają także chodniki lub dywaniki (np. pod stołem jadalnym).

Jakie meble w kuchni w stylu Hampton?

Podobnie jak w innych wnętrzach w stylu Hampton, w kuchni ustawimy klasycystyczne białe szafki ze zdobionymi i rzeźbionymi frontami oraz rączkami, które często mają przeszklone drzwi. Blaty zrobione są z naturalnego lakierowanego lub olejowanego drewna albo wspomnianego już szlachetnego kamienia. Sprzętu AGD nie ukrywamy w meblach – kuchenka, piekarnik oraz lodówka są dobrze wyeksponowane, warto więc wybrać sprzęt z eleganckim designem pasującym do reszty aranżacji.

Jaka armatura w kuchni w stylu Hampton?

Zlew jest najczęściej wpuszczony bezpośrednio w kamienny lub drewniany blat. Jeżeli chodzi o baterie – są to zazwyczaj pionowe modele. Sprawdzą się tutaj zarówno nowoczesne i minimalistyczne wzory (srebrne lub czarne), jaki i stylizowane krany w stylu vintage.

Jakie oświetlenie w kuchni Hampton?

W przypadku oświetlenia kuchni Hampton wybieramy najczęściej klasyczne podwieszane lampy lub żyrandole, które pasować będą do większych pomieszczeń z częścią jadalną oraz dużą wyspą. Dodatkowe punktowe oświetlenie można zamontować w przeszklonych szafkach (tu sprawdzą się listwy LED), a także pod sufitem, w postaci małych i nowoczesnych reflektorków.

Dobieramy dodatki do kuchni w stylu Hampton

Najważniejszym dodatkiem w kuchniach Hampton będą tkaniny zasłonowe oraz obrusy, wykonane z lnu lub bawełny, a także akcesoria takie jak wazony, miski. Pomieszczenie dobrze uzupełnią morskie i żeglarskie akcenty, takie jak muszle, obrazy, grafiki czy figurki, ustawione w dobrze eksponowanych miejscach.
Zdjęcie: Envato Elements