Data modyfikacji:

Styl Hampton: salon. Jak urządzić?

Poszukując pomysłów na urządzenie salonu, sięgamy po różne inspiracje. Na blogach, witrynach oraz w katalogach wnętrzarskich zetkniemy się z wieloma różnymi propozycjami doboru kolorów, mebli i dodatków. Osoby, które nie są zainteresowane popularnymi obecnie minimalistycznymi i nowoczesnymi aranżacjami, najczęściej decydują się na bardziej klasyczne i przytulne rozwiązania. Wśród nich coraz większym zainteresowaniem cieszy się styl Hampton. W artykule radzimy jak urządzić salon w stylu Hampton.
Styl Hampton: salon
Styl Hampton był jeszcze do niedawna kompletnie nierozpoznawalny w naszym kraju. Co ciekawe, jego przykłady przez dekady oglądaliśmy jednak w popularnych filmach oraz serialach zza oceanu. Hamptonowe aranżacje są bowiem jednym z najpopularniejszych sposobów na urządzanie wnętrz domów w krajach anglosaskich, takich jak USA, Kanada oraz Australia i Nowa Zelandia. Są one też nierozerwalnie kojarzone z mieszkaniami klasy średniej i wyższej. Styl Hampton narodził się w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku, a historia jego powstania jest niezwykle ciekawa.
Nazwa „Hampton” odnosi się bezpośrednio do dwóch popularnych miejscowości wypoczynkowych, na wschodnim wybrzeżu USA, na północ od Nowego Jorku. Mowa tu o miasteczkach Southampton i East Hampton, które powszechnie określane są jako tzw. „The Hamptons”. Ze względu na atrakcyjne plaże oraz łatwy dojazd, od XIX wieku swoje nadmorskie rezydencję i domki wypoczynkowe budowało lub kupowało tam wielu bogatych nowojorczyków. Architekci pracujący nad tymi letniskowymi domami z czasem wypracowali unikalny i eklektyczny styl, czerpiący inspiracje z klasycznych wzorców europejskich, a także lokalnych tradycji żeglarskich.
Bardzo szybko wygląd hamptonowskich domów należących do elity wielkiego jabłka zaczął być kopiowane w innych częściach kraju, a następnie poza granicami Stanów Zjednoczonych. Ze względu na swoją elegancję i ponadczasowość styl zaczął być też adaptowany do potrzeb zwykłych domów i mieszkań.

Salon i mieszkanie w stylu Hampton – cechy charakterystyczne

Domy urządzone na modłę Hampton są przede wszystkim niezwykle jasne i powinny być wypełnione naturalnym światłem. Wnętrza muszą być harmonijne, eleganckie, a przy ich wykończeniu używa się wysokiej klasy materiałów. Konstrukcja pomieszczeń tego typu jest otwarta oraz bardzo przestronna. Normą są tu więc otwarte kuchnie połączone z salonem, a także jadalnią i przedpokojem. W przypadku zamkniętego salonu warto rozważyć wyburzenie jednej lub kilku ścian.
Na ścianach oraz sufitach salonu Hampton dominuje wszechobecna biel. Marynistyczny klimat wprowadzają mocne lub pastelowe odcienie błękitów i turkusów, a także jasne beże i popiele. Kolory te pojawiają się przede wszystkim na tkaninach, obiciach mebli oraz pod postacią dodatków.
Posadzki salonu w stylu Hampton koniecznie pokryte powinny być naturalnymi deskami, parkietem albo wysokiej klasy jasnymi panelami. Podłogę może chronić klasyczny dywan lub chodnik. Na ścianach poza farbami mogą pojawić się tapety lub biała boazeria w stylu angielskim. W przypadku tych pierwszych stawiamy na bardzo jasne, tradycyjne wzory. Koniecznym dodatkiem wykończeniowym są oczywiście również ozdobne listwy dekoracyjne zamontowane przy suficie i podłodze.
Wiele salonów Hampton wzbogaconych jest w kominki, które stanowią centralny punkt pomieszczenia. Wykonane są one zazwyczaj z jasnego kamienia. Gdy wnętrze połączone jest z kuchnią, praktycznie obowiązkowym elementem tego zestawienia będzie wyspa kuchenna, z naturalnymi drewnianymi lub kamiennymi blatami.
Kiedy mowa o meblach, w wnętrzach hamptonowskich stawiamy przede wszystkim na wysokiej klasy klasycystyczne i białe lub beżowe meble wykonane z drewna, a także bambusa i wikliny. Do wygodnych sof lub narożników w jasnych kolorach dobieramy też w razie potrzeby fotele lub pufy, którym towarzyszy elegancki stolik kawowy z drewnianym blatem. Wnętrze salonu uzupełnić może także stół jadalny z krzesłami, a także kredensy i półki na książki z przeszklonymi frontami.
Ważną składową stylu Hampton są wzorzyste tkaniny, których używamy w postaci zasłon, obić, obrusów oraz narzut i poszewek. Powinny być wykonane z prostych i naturalnych materiałów, takich jak bawełna lub len.
Jeżeli chodzi o oświetlenie stawiamy na klasyczne lampy i żyrandole, których rozmiary zależeć będą od wielkości salonu. Sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju eleganckie i zdobione modele lamp wiszących, a także kinkiety. Dobrym rozwiązaniem uzupełniającym oświetlenie są też punktowe reflektorki.
Nie zapominamy przy tym o dodatkach, które stanowić będą o charakterze pomieszczenia. Chodzi tu przede wszystkim o wszelkiego rodzaju drobne bibeloty, takie jak miski pojemniki, świeczniki i wazony. W tradycyjnym salonie Hampton nie powinno zabraknąć też morskich akcentów, takich jak muszle, modele statków, a także obrazów lub grafik związanych z tematem. Niezwykle ważnym elementem uzupełniającym całość są też rośliny. We wnętrzach hamptonowskich sprawdzają się duże donice z egzotycznymi i tropikalnymi gatunkami, a także bukiety świeżych kwiatów.
Zdjęcie: Envato Elements