Data modyfikacji:

Styl Hampton w bloku

Istnieje duża szansa, że podczas rozglądania się za pomysłami na aranżację mieszkania zetkniemy się z nazwami wielu różnych stylów wnętrzarskich. Natura oraz założenia wielu z nich, takich jak np. stylu industrialnego lub klasyczny, jest błyskawicznie zrozumiała nawet dla laika. Wśród popularnych metod urządzania domu znajdziemy jednak bardziej tajemnicze style. W artykule skupimy się na stylu Hampton cieszącym się coraz większym zainteresowaniem na Wisłą. Przedstawiamy jego najważniejsze cechy, odpowiadając przy tym na pytanie, czy styl Hampton w bloku będzie miał sens.
Styl Hampton w bloku
Styl Hampton to jeden z najpopularniejszych sposobów na urządzenie domów w krajach anglosaskich, takich jak USA, Kanada czy Australia, którego założenia szybko rozpozna wiele osób, bowiem wnętrza tego typu możemy oglądać bardzo często w hollywoodzkich serialach i filmach. Ta metoda aranżacji mieszkań i domów narodziła się w USA na początku XX wieku.
Pierwsze domy korzystające z założeń stylu budowane były w dwóch popularnych miejscowościach wypoczynkowych na wschodnim wybrzeżu USA, które upodobała sobie nowojorska elita oraz klasa średnia. Miasteczka te do dziś znane są pod wspólną nazwą The Hamptons. Projektanci powstających tam rezydencji i domków wypoczynkowych czerpali inspirację z klasycznego XIX-wiecznego europejskiego designu, a także lokalnego kolorytu i tradycji żeglarskich. Chcieli równocześnie dopasować budynki do potrzeb klientów, starając się sprawić, by były jak najbardziej komfortowe, przestronne i jasne, co ułatwiało letni relaks właścicielom.
Estetyka Hampton szybko stała się niezwykle pożądana i popularna, przez co zaczęła być adaptowana przez właścicieli domów w rożnych częściach USA, a także poza jego granicami, gdzie trafiła także do zwykłych mieszkań w blokach oraz budynkach wielorodzinnych. Dzięki swojej elegancji i ponadczasowości jest wykorzystywana do dziś na całym świecie.

Styl Hampton w bloku – co należy wiedzieć?

Na początek musimy podkreślić, że wnętrza w stylu Hampton są zazwyczaj przygotowywane z myślą o dużych i otwartych domach, z przestronnymi salonami połączonymi z jadalniami oraz kuchniami. Można więc zadać sobie pytanie, czy istnieje sens adaptowania estetyki Hampton do niewielkich mieszkań w blokach? Odpowiedź jest prosta – jak najbardziej. Podczas urządzania będziemy musieli jednak iść na pewne kompromisy oraz być przygotowani na przemodelowanie domu.
Pierwszym problemem, na jaki natkniemy się w bloku, będą zamknięte pomieszczenia, które niespecjalnie pasują do hamptonowskiej filozofii. Jeżeli jesteśmy na to gotowi i jest to możliwe, warto rozważyć wyburzenie niektórych ścian i otwarcie salonu na przedpokój oraz kuchnię (najczęściej z wyspą posiadającą zlew oraz kuchenkę). W przeciwnym wypadku na ratunek może przyjść tutaj pozbycie się drzwi łączących kluczowe pomieszczenia w domu lub zastąpienie ich lekkimi i przeszkolonymi modelami, które będą przepuszczać duże ilości naturalnego światła. Pamiętajmy, że przy wykańczaniu mieszkania w stylu Hampton w bloku używamy wysokiej jakości materiałów, tanie zamienniki mogą bowiem łatwo zniszczyć wrażenie eleganckiego wnętrza.
W hamptonowskich wnętrzach dominuje wszechobecna biel, która przełamywana jest najczęściej tylko dodatkami (tkaniny, akcesoria, obicia mebli itd.) w pastelowych lub mocnych odcieniach turkusu, błękitu, beżów oraz popieli.
Podłogę w stylu Hampton w bloku pokrywać będą wysokiej jakość deski lub drewniane parkiety, dobrym rozwiązaniem są tutaj też wytrzymałe panele winylowe, które można położyć również w kuchni. Ponieważ wnętrza w mieszkaniach są zazwyczaj niewielkie, decydujemy się na bardzo jasne podłogi, które optycznie powiększają przestrzeń. Ściany mogą być wykończone także tradycyjnymi tapetami lub klasyczną białą boazerią w stylu angielskim. Niezbędnym dodatkiem są ozdobne listwy dekoracyjne montowane przy suficie i podłodze
Meble we wnętrzach Hampton wykonane są z naturalnego drewna, wikliny lub bambusa i najczęściej pomalowane na różne odcienie bieli oraz beżu. W przypadku szafek kuchenny blaty wykonywane są z olejowanego lub lakierowanego drewna albo kamienia. W salonach stawiamy na komfortowe i miękkie sofy, fotele oraz pufy. Towarzyszą im klasycystyczne kredensy i szafki z ozdobnymi frontami. W podobnej estetyce wykonane są stoły oraz krzesła. Umeblowanie nie może jednak przytłaczać całego pomieszczenia, jest to ważne zwłaszcza na ograniczonej przestrzeni w mieszkaniach w bloku.
W przypadku oświetlenia decydujemy się na klasyczne i ozdobne żyrandole, plafony, lampy wiszące oraz kinkiety. Stawiamy na eleganckie wzory, unikające krzykliwego wykończenia. Dobrym pomysłem są również nierzucające się w oko dyskretne reflektorki. Równie ważnym akcentem w pomieszczeniach będą wzorzyste tkaniny wykonane z bawełny i lnu, które wykorzystuje się w zasłonach, obrusach, narzutach i poszewkach
Na koniec koniecznie trzeba też wspomnieć o dodatkach nadających mieszkaniu Hampton w bloku charakteru. Na półkach i stołach nie powinno zabraknąć wszelkiego rodzaju drobiazgów, takich jak miski, świeczniki i wazony, w tradycyjnych wzorach. Istotne jest też wprowadzenie morskich akcentów. Dobrym pomysłem są np. muszle, marynarskie gadżety, takie jak modele kotwic czy statków, a także odpowiednio dobrane grafiki lub zdjęcia. Mieszkania hamptonowskie wypełnione są często egzotycznymi roślinami w stojących na podłodze lub półkach donicach oraz bukietami świeżych kwiatów.
Zdjęcie: Envato Elements