Data modyfikacji:

Styl japandi: czym się charakteryzuje? Propozycje aranżacji

Poszukując interesujących pomysłów na urządzenie domu lub aranżację salonu, bardzo często adaptujemy na nasze potrzeby najpopularniejsze style wnętrzarskie. Oferują one jasne zasady oraz wyznaczają jasny kierunek, w jakim należy podążać w poszukiwaniu mebli, akcesoriów wykończeniowych oraz dekoracyjnych. Ostatnio coraz częściej możemy natknąć się na wzmianki o stylu japandi, który cieszy się sporym zainteresowaniem wśród miłośników domowego designu. Postarajmy się zatem przedstawić informacje na jego temat, a także doradzić, jak użyć go we własnych aranżacjach.
Styl japandi: czym się charakteryzuje? Propozycje aranżacji

Czym jest styl japandi?

Nazwa „japandi” to angielskojęzyczna zlepka słów „Japan” oraz „Scandi”, pierwsze z nich przetłumaczy oczywiście jako „Japonię”, drugie jest skrótowcem, które w krajach anglosaskich określa świetnie znany w naszym kraju skandynawski stylu urządzania wnętrz. Japandi jest eklektyczną hybrydą, łączącą w sobie cechy japońskiej eleganckiej estetyki i minimalizmu z klasycznym podejściem do designu wnętrz naszych północnych sąsiadów, stawiającym na światło i komfort. Styl spaja więc w dużej mierze jedne z najpopularniejszych obowiązujących dziś trendów.

Czym charakteryzuje się styl japandi?

Wnętrza japandi odznaczają się przestronnością i komfortem. Są one jednak dość skromne i nie mogą być wypełnione zbyt dużą liczbą mebli, które wprowadzają tylko zbędny chaos. Wszelkiego rodzaju akcesoria i dodatki są przede wszystkim funkcjonalne i wyzbyte dekoracji, wszystkie mają swoje określone miejsce i harmonijnie łączą się z resztą. Mieszkania japandi wypełnione są też naturalnym światłem i nie ma w nich miejsca dla ostrych i kontrastujących ze sobą kolorów czy krzykliwych dekoracji.

Jak przygotowujemy aranżację w stylu japandi?

Poniżej zebraliśmy kilka kluczowych porad pozwalających przygotować aranżację w stylu japandi.

Kolory i materiały w stylu japandi

Styl japandi stawia przede wszystkim na neutralne kolory. Oznacza to, że we wnętrzach tego typu pojawiają się głównie biele, beże, popiele, jasne i ciemne brązy, a także w niewielkiej ilości czernie i szarości. Elementem uzupełniającym całość są zielenie, które do pomieszczenia wprowadzają jednak tylko rośliny.
Jeżeli chodzi o materiały, najważniejszym z nich jest oczywiście naturalne drewno. Preferowane są gatunki takie jak sosna, buk, jesion, cedr i modrzew. Jeżeli chodzi o tkaniny używane w zasłonach, dodatkach oraz obrusach – wykorzystuje się przede wszystkim len i bawełnę.

Podłogi i ściany w stylu japandi

Podłogi japandi wykonane są z drewnianych desek, mogą zachować naturalny wygląd słojów lub być pomalowane np. na kolor biały. Alternatywnie posadzkę układamy z solidnych i trwałych paneli podłogowych. Dodatkiem są tutaj proste chodniki lub dywany, wprowadzające dodatkowe ciepło do aranżacji wnętrza.
Styl japandi nie boi się pustych i jednokolorowych ścian pozbawionych jakichkolwiek dekoracji. Mogą być pokryte matowymi lub satynowymi farbami albo w wybranych miejscach pozostawiać odsłoniętą betonową powierzchnię. Dobrym elementem uzupełniającym są tutaj drewniane panele ścienne, którymi rozdzielamy wizualnie np. przestrzeń jadalną od salonu. W wielu aranżacjach tego typu z powodzeniem stosuje się też klasyczne japońskie drzwi przesuwne lub składane parawany.

Meble w stylu japandi

Meble japandi wykonane są z najwyższej klasy drewna oraz materiałów, równocześnie zaskakują jednak swoim minimalistycznym i utylitarnym projektem wykorzystującym przede wszystkim proste linie i bryły. Są też pozbawione jakichkolwiek zdobień i zbędnych detali. Dotyczy to wszystkich pomieszczeń w domu, od salonu, przez sypialnię, do kuchni. W zależności od preferencji, we wnętrzach odnajdą się dobrze minimalistyczne modele z nowoczesnych materiałów.

Oświetlenie w stylu japandi

Urządzając mieszkanie japandi, sięgamy po nowoczesne rozwiązania oświetleniowe – lampy mają proste i geometryczne kształty. Bardzo często sięga się po papierowe klosze lub lampiony. Jeżeli chodzi o temperaturę światła, stawiamy na żarówki oraz listwy LED o ciepłym i naturalnym kolorze.

Dodatki w stylu japandi

Choć dodatki we wnętrzach japandi stosuje się w ograniczonej liczbie, mają one niezwykle ważne zadanie, bowiem ocieplają pomieszczenie i poprawiają komfort jego użytkowników. Istotnymi akcesoriami będą więc wygodne poduszki na krzesłach bądź sofach, a także przyjemne w dotyku wykładziny lub obrusy i zasłony.
Nie można też zapomnieć o donicach z roślinami. Dobrze wypadną tutaj różnego rodzaju egzotyczne gatunki, takie jak kaktusy. W wazonach zamiast kwiatów pojawią się natomiast różnego typu jednokolorowe suszonki oraz gałęzie o ciekawych kształtach. Jeżeli nam na tym zależy, na ścianach dozwolone jest zawieszanie pojedynczych grafik lub obrazów, półek, doniczek, a także skromnych ozdób. Nie mogą one jednak zaburzać równowagi we wnętrzu i jego ascetycznego charakteru.
Zdjęcie: Envato Elements