Data modyfikacji:

Styl rustykalny, czyli Twoje sielankowe mieszkanie

Duża część osób uważa, że styl rustykalny i styl prowansalski to te same style. Pomimo występujących tu licznych podobieństw, trzeba pamiętać także o diametralnych różnicach. Obydwa style kojarzą nam się z wiejskim, przytulnym klimatem i poczuciem bezpieczeństwa oraz rodzinnego ciepła. Jak sama nazwa wskazuje, główną inspiracją dla stylu prowansalskiego jest południowa Francja.

Styl rustykalny, a styl prowansalski

Należy zaznaczyć, że kluczowym elementem dla stylu prowansalskiego jest kamień. To głównie wykorzystywane surowce tak bardzo dzielą te dwa style. W stylu rustykalnym dominuje przede wszystkim drewno, podłoga w stylu prowansalskim najczęściej jest z kamienia, w przeciwieństwie do podłogi w stylu rustykalnym, gdzie podłoga najczęściej składa się z desek. Meble, zarówno w stylu prowansalskim, jak i rustykalnym, wykonane są z litego drewna.

Styl prowansalski obfituje w takie kolory, jak biel, zieleń, słoneczna żółć czy lawenda, ale podobne kolory znajdziemy także w stylu rustykalnym, gdzie najważniejsze znaczenie ma bawełna, len oraz wełna, a dekoracje często posiadają motywy kwiatowe. W stylu prowansalskim dominuje natomiast bawełna- najczęściej występują na nich różne, geometryczne wzory. Nie można zapominać o tym, że koniecznym elementem stylu prowansalskiego jest oczywiście lawenda, której celem jest przede wszystkim dekoracja pomieszczenia.

Dodatki, czyli dom z duszą

Większość osób kojarzy dom wykonany w stylu rustykalnym z ogromem dodatków. Niektórzy błędnie twierdzą, że w ten sposób pomieszczenia stają się zagracone, co sprawia, że tracą swoją funkcjonalność. Tak naprawdę styl rustykalny to właśnie przeciwieństwo minimalizmu, dlatego akcesoria i dekoracje stanowią jeden z najważniejszych wyznaczników, nadających pomieszczeniu charakteru, ale należy pamiętać, że nie chodzi tutaj o  zbędny nadmiar przedmiotów, ponieważ muszą być one przemyślane i starannie dobrane.

Największą wartość mają te przedmioty, które wyglądają tak, jakby pochodziły z ubiegłego stulecia. Preferowanym rozwiązaniem są różnego typu rękodzieła zwłaszcza te, które wykonane są z gliny lub wikliny. W domu w stylu rustykalnym nie może zabraknąć także kwiatów, które nadają wnętrzu świeżości i „ożywiają” pomieszczenie. Na sofach i łóżkach mogą znajdować się poduszki, na których wyplecione będą motywy kwiatowe, będzie idealnie kiedy w widocznym miejscu ustawimy starą porcelanę.

Na kuchennych stołach pięknie prezentują się koronkowe obrusy- koronka to kolejny motyw charakterystyczny dla stylu rustykalnego.

Kominek, w sam raz na chłodne dni

Kominek to rzecz obowiązkowa w wiejskich domach, dawniej znajdował się w pokoju, w którym najczęściej przebywali domownicy. Oprócz funkcji grzewczych służył także jako oświetlenie. Warto zaznaczyć, że kominek pozytywnie wpływa na wystrój takiego pomieszczenia, staje się ono bardziej przytulne i komfortowe.

We współczesnych domach, także możemy posiadać, jest jednak pewien warunek – pomieszczenie, w którym ma znajdować się kominek, musi być odpowiednio duże. Związane jest to przede wszystkim z rozmiarami kominka.

Z jakich materiałów można zbudować kominek? Najlepsze są tradycyjne rozwiązania, czyli cegła, kamień oraz drewno, możemy także łączyć ze sobą, pamiętając jednocześnie o zachowaniu funkcjonalności. Kiedy chcemy użyć drewna do budowy kominka musimy pamiętać o tym, żeby było odpowiednio zaimpregnowane i właściwie zaizolowane.

Drewno nie może znajdować się bezpośrednio przy palenisku. Ze względów bezpieczeństwa, należy zastosować ogrodzenie, najlepiej jeśli będzie wykonane ono z kamienia lub metalu. Najlepszym drewnem do budowy kominka jest dąb oraz klon, ponieważ gatunki te są odporne na działanie wysokiej temperatury i nieodpowiedniej wilgoci.

Styl rustykalny jest bardzo charakterystyczny, dlatego błędem jest mylenie go przede wszystkim ze stylem prowansalskim. Kiedy zagłębimy się w jego tajemnicę, ujrzymy mały, drewniany domek z ciepłym kominkiem, fascynującymi, kolorowymi dekoracjami, a także dużą ilością wydzierganych motywów kwiatowych.

Autor: Patrycja Kielin