Data modyfikacji:

Sufit napinany. Cena i opinie o sufitach naciąganych z folii

Sufit napinany jest idealną alternatywą dla klasycznego sufitu podwieszanego. Nie tylko spełnia podobne funkcje, ale dodatkowo odznacza się kilkoma unikalnymi zaletami, które mogą znacząco podnieść wartość oraz estetykę całego wnętrza, w jakim jest zamontowany.

sufit napinany
Sufity napinane wykorzystywane są od setek lat w fabrykach, szpitalach i budynkach użyteczności publicznej. Wyjątkowo często były one też nieodłącznym elementem dekoracyjnym zamków, pałaców, a także rezydencji arystokratów oraz przedstawicieli klasy wyższej. Najwcześniejsze przykłady ich użycia, udokumentowane w kronikach oraz malowidłach, znajdziemy jednak w Starożytnym Egipcie, Grecji oraz Rzymie.

Jak sama nazwa wskazuje, konstrukcja sufitu napinanego opierała się wówczas na rozpiętej i naciągniętej tkaninie, pokrywającej sklepienie lub sufit budynku. Przed laty używano do tego celu różnego rodzaju ręcznie wytwarzanych i farbowanych materiałów, takich jak jedwab, a także kolorowych gobelinów, przedstawiających sceny rodzajowe lub zdobionych np. motywami roślinnymi.

W XX wieku, wraz z nadejściem modernizmu oraz rozwojem nowoczesnych technik budowlanych, sufity napinane utraciły status pożądanego elementu dekoracyjnego i zostały zapomniane przez projektantów wnętrz. Na dużą skalę wykorzystywały je tylko fabryki, biura oraz szpitale, dla których łatwość i szybkość instalacji oraz konserwacji tego typu sufitów była największą ich zaletą. W ostatnich kilku dekadach sufity napinane przechodzą jednak swój renesans, zyskując popularność także wśród klientów indywidualnych w Polsce. Obecnie, dzięki zastosowaniu nowoczesnych patentów, a także syntetycznych materiałów, prawie każdy z nas może pozwolić sobie na ich montaż w domu lub mieszkaniu

Czym jest sufit napinany?

Sufity napinane spełniają tę samą rolę, co popularne sufity podwieszane, wykonywane z płyt kartonowo-gipsowych. W estetyczny sposób ukrywają one instalację elektryczną, oświetleniową lub systemy wentylacji i klimatyzacji. Są również świetnym elementem dekoracyjnym (o czym dalej), a także znacząco ułatwiają i przyśpieszają remont pomieszczenia. Ich instalacja jest bowiem błyskawiczna i, w zależności od metrażu, trwa od kilku do kilkunastu godzin. Montaż nie wymaga przy tym wyrównywania oryginalnego sufitu, malowania, szpachlowania lub wiercenia. Sufity napinane występują w bardzo wielu wzorach i kolorach. Folia sufitowa PCV może być gładka lub z nadrukiem – na pewno znajdziesz coś dla siebie. Kwiaty, rozety, gwieździste niebo – opcji jest mnóstwo. Istnieje nawet możliwość zrobienia własnego zdjęcia i zamontowania go na suficie!
Obecnie sufity napinane są wykonywane w całości z wytrzymałej plastikowej folii PVC, rozpiętej i rozciągniętej na metalowym stelażu podpiętym pod sufitem. Zaletą tego rodzaju materiału jest jego wysoka elastyczność, niewielki ciężar, względnie niski koszt produkcji, a także odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Dodatkowo używane przy konstrukcji sufitów folie są całkowicie ognioodporne i mogą być z łatwością czyszczone za pomocą zwykłej gąbki nasączonej wodą.

Sufit napinany może z łatwością nadać wnętrzu całkowicie odmienny charakter. Dostępne w sprzedaży folie są bowiem wykonywane na indywidualne zamówienia i dopasowywane do kształtu i rozmiarów pomieszczenia. Możemy samodzielnie wybrać wzór, kolor, jak również fakturę materiału, np. połyskową lub matową. Tak szeroka skala możliwości sprawia, że sufity napinane są uwielbiane i często wybierane przez designerów oraz projektantów. Na folii możemy umieścić różnego rodzaju obrazy lub grafiki. Często wybierane są np. wzory z chmurami lub gwiaździstym niebem, które w połączeniu z odpowiednim oświetleniem LED, dają całkiem interesujące efekty. Popularne są również sufity lustrzane, optycznie powiększające pomieszczenie, w którym są zainstalowane. Wiele osób urządzających eleganckie wnętrza w stylu glamour lubi też w swoich aranżacjach wykorzystywać kompletnie czarne sufity napinane.

Sufit napinany - montaż i cena

Według powszechnie panujących opinii, jedną z największych wad sufitów podwieszanych jest z pewnością ich cena. W zależności od wybranej firmy oraz materiału, zapłacimy od około 70 do ponad 100 złotych za metr kwadratowy folii, nie wliczając w to kosztów transportu i montażu.

Kłopotliwy jest również czas oczekiwania na przygotowanie sufitu, który może wynieść nawet kilka tygodni. Jak już wspomniano, sama instalacja przebiega błyskawicznie. Folia rozpięta jest na suficie i zakotwiczona przy pomocy metalowych haków. Jej powierzchnia zabezpieczona jest też dodatkowo plastikowymi ramkami uszczelniającymi, chroniącymi ukrywane wnętrze przed kurzem lub owadami. Sufit napinany możemy wielokrotnie demontować, by dotrzeć do instalacji elektrycznej. Podobnie sprawa wyglądać będzie np. w przypadku zalania mieszkania, wówczas wystarczy wysuszyć i wymyć ściągniętą folię. Samodzielna instalacja sufitu napinanego może nastręczyć sporo problemów, ale głównie wtedy, gdy wieszamy go w dużych pomieszczeniach. W przypadku małych powierzchni, poradzimy sobie bez dodatkowej pomocy fachowców.

Warto jednak pamiętać, że aby uzyskać efekt równej i gładkiej powierzchni, folia musi być dokładnie i maksymalnie rozciągnięta, w przeciwnym wypadku po pewnym czasie zauważymy, że sufit będzie powoli opadał. Mocno napięty materiał jest wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne i musimy obchodzić się z nim z ostrożnością. Jedno widoczne rozdarcie sprawia bowiem, że folia nadaje się do całkowitej wymiany.

Sufit napinany a sufit podwieszany – różnice

Zastanawiasz się, czym różni się sufit napinany od sufitu podwieszanego? Przede wszystkim konstrukcją i sposobem montażu. Sufit naciągany jest lekki, a jego wykonanie zajmuje zaledwie kilka godzin. Montaż sufitu z płyt gipsowo-kartonowych zajmuje znacznie więcej czasu. Ponadto wymaga on solidnej konstrukcji, którą należy przymocować do stropu.

Kolejną ważną różnicą jest materiał wykonania. Sufity podwieszane wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych. Natomiast do montażu sufitu napinanego używa się termokurczliwej folii PCV, która idealnie dopasowuje się do kształtu pomieszczenia i stropu.

Sufit napinany – oświetlenie

Oświetlenie sufitu napinanego jest w stanie zupełnie odmienić oblicze całego pomieszczenia. Możesz zamontować w stropie pojedyncze ledy lub cały łańcuch światełek. Ciekawą opcją jest wybór nadruku przedstawiającego niebo z gwiazdami, które można doświetlić odpowiednimi lampkami. Puść wodze fantazji!

Sufity napinane – gdzie warto zamontować?

Sufity napinane sprawdzą się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Dodadzą one charakteru przedpokojowi. Sufit napinany w salonie z ciekawym nadrukiem wspaniale podkreśli styl wnętrza. Natomiast lustrzany sufit w sypialni sprawi, że pomieszczenie nabierze ekskluzywnego wymiaru.

Sufity napinane cieszą się dobrymi opiniami użytkowników. Jeśli zastanawiasz się, jak odmienić wygląd piątej ściany we wnętrzu, koniecznie zwróć uwagę na ten rodzaj sufitu!
Zdjęcie: Envato Elements