Data modyfikacji:

Sufit podwieszany w kuchni - jak wykonać? Pomysły na aranżacje

Sufit podwieszany w kuchni to dobry sposób na poprawę akustyki i izolacji termicznej wnętrza. Co więcej, wiele zyskać może również wystrój – sufit podwieszany pozwala zamaskować niektóre elementy, ciekawie rozprowadzić oświetlenie i nadać pomieszczeniu nowoczesny charakter. Jeśli chcesz, aby w twojej kuchni znalazła się konstrukcja tego typu, zobacz, jaki jest koszt sufitu podwieszanego oraz poznaj ciekawe pomysły na jego aranżację.

sufit podwieszany w kuchni

Co to jest sufit podwieszany?

To lekka konstrukcja, która montuje się bezpośrednio pod stropem. Do jej wykonania najczęściej stosuje się aluminiowe profile oraz płyty gipsowo-kartonowe, ponieważ elementy te są lekkie i łatwo poddają się obróbce. Na rynku dostępne są także inne technologie wykonania sufitów podwieszanych np. ze stelażem z tworzywa lub drewna, lub z panelami czy kasetonami zamiast płyt gipsowo-kartonowych.

Dlaczego warto zamontować konstrukcję sufitu podwieszanego w kuchni?

Przede wszystkim to dobry sposób na zamaskowanie instalacji elektrycznej czy wentylacyjnej – w przestrzeni między naturalnym stropem a sufitem podwieszanym można poprowadzić przewody, bez konieczności uciążliwego skuwania. W efekcie można przeprowadzić w miarę bezproblemowy remont i np. zmienić umiejscowienie punktów oświetleniowych czy położenie okapu.

Sprawdź również jak urządzić nowoczesną kuchnię.

Co więcej, sufit podwieszany poprawi akustykę wnętrza, ponieważ wyciszy pomieszczenie od góry i sprawi, że nie będzie unosił się w nim nieprzyjemny pogłos. Przy okazji montażu sufitu podwieszanego można dodatkowo zaizolować wnętrze termicznie, poprzez położenie wełny mineralnej.

Dużą zaletą konstrukcji tego typu jest także nowoczesny wygląd – w suficie podwieszanym można efektownie osadzić listwy LED bądź inne źródła oświetlenia, co da modny i minimalistyczny efekt.

Płyty gipsowo-kartonowe czy kasetony, jakie stosuje się do wykonania sufitów podwieszanych, łatwo poddają się obróbce, w związku z czym sufit podwieszany może mieć zróżnicowany charakter. Konstrukcje tego typu dzielimy przede wszystkim na jedno i wielopoziomowe.

Te pierwsze są najprostsze w wykonaniu i składają się z jednego stelażu i przymocowanych do niego płyt. Sufit wielopoziomowy to zróżnicowana konstrukcja, znacznie trudniejsza w wykonaniu, która jednak daje znacznie ciekawszy efekt wykończeniowy. Ponadto sufit podwieszany może mieć również formę łukową, gdzie płyty gipsowe kształtowane są w nieregularne fantazyjne kształty.

Jakie minusy ma sufit podwieszany w kuchni? Na niekorzyść tego rozwiązania można zaliczyć fakt, że wykonanie konstrukcji sprawi, że wysokość pomieszczenia zmniejszy się o dobrych kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt centymetrów.

Koszt sufitu podwieszanego

Cena wykonania sufitu podwieszanego jest różna w zależności od województwa oraz rodzaju konstrukcji. Jak podaje serwis Kalkulatory Budowlane, za przygotowanie sufitu podwieszanego jednopoziomowego zapłacimy około 100 zł za metr kwadratowy, w przypadku konstrukcji wielopoziomowej będzie to około 115 zł, a za sufit łukowy przyjdzie nam zapłacić już około 130 zł za metr kwadratowy.

Sufit podwieszany w kuchni – pomysły na aranżację

Konstrukcja sufitu podwieszanego w kuchni może mieć naprawdę zróżnicowany charakter. Oto kilka ciekawych pomysłów na aranżację.

  • Opaska z ledami – to świetny sposób, aby dobrze oświetlić kuchnię. Sufit podwieszany w formie opaski będzie okalać całe wnętrze, a osadzone w nim listwy lub punkty świetlne LED zapewnią równomierne oświetlenie. W takim wydaniu sufit podwieszany prezentuje się minimalistycznie i elegancko oraz pozwala na zrezygnowanie z klasycznej wiszącej lampy sufitowej. Szczególnie dobrze prezentować się będzie we wnętrzach, gdzie kuchnia stanowi oddzielne pomieszczenie – w takim przypadku opaska wkomponowuje się w kształt pomieszczenia i dodatkowo je podkreśla.
  • Sufit łukowy – sufit o kształcie łuku lub w bardziej wymyślnej formie może sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądać jeszcze ciekawiej. Szczególnie dobry efekt można uzyskać we wnętrzach, w których kuchnia wraz z jadalnią i salonem tworzą otwartą strefę dzienną. Efektownie skomponowany sufit podwieszany łukowy w kuchni podkreśli kuchnię na tle całości i jednocześnie stworzy płynną granicę między poszczególnymi strefami.
  • Sufit podwieszany w kuchni nad szafkami – sufit podwieszany można wykonać w taki sposób, aby znajdował się on jedynie nad górnym rzędem szafek, tworząc z nimi równą zabudowę. To pozwala na wyeliminowanie trudnej do zagospodarowania przestrzeni nad górnymi szafkami. Jeśli nie zdecydujesz się na szafki sięgające samego stropu, przestrzeń nad górną zabudową z reguły pozostaje niewykorzystana.
  • Sufit podwieszany nad wyspą kuchenną – konstrukcja osadzona bezpośrednio nad wyspą sprawi, że ta część wyposażenia wnętrza zostanie dodatkowo podkreślona. W suficie podwieszanym możesz ukryć elementy instalacji elektrycznej i wentylacyjnej co pozwoli np. na zamontowanie nad wyspą okapu kuchennego. W suficie osadzisz też punkty świetlne, co może być praktyczniejszym rozwiązaniem, niż klasyczne lampy wiszące nisko nad blatem roboczym.

Jak widzisz, sufit podwieszany w kuchni może być dobrym sposobem na urozmaicenie stylizacji wnętrza. Warto również wiedzieć, że chociaż z reguły sufity są białe, to zróżnicowany charakter podwieszanej konstrukcji można podkreślić także za pomocą koloru. Szczególnie ciekawie takie rozwiązanie prezentuje się w przypadku wielopoziomowych konstrukcji, gdzie kolor dodatkowo akcentuje zróżnicowaną budowę całości.