Data publikacji:

Sufit rastrowy: jak urządzić?

Wykańczanie i aranżacja wnętrz to pole do popisu, które umożliwia zrealizowanie wielu ciekawych możliwości. Obok rozwiązań tradycyjnych i popularnych sufitów podwieszanych znajduje się także sufit rastrowy. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest uzyskanie oryginalnego efektu, z wykorzystaniem różnorodnych kolorów oraz struktur. To możliwość idealnego dopasowania do charakteru reszty wnętrza oraz podkreślenia jego stylu i przeznaczenia. Sufit rastrowy drewniany, aluminiowy lub wykonany ze stali nierdzewnej to coraz chętniej wybierane rozwiązanie. Sprawdź, jakie ma zalety, gdzie się sprawdzi oraz dlaczego warto wybrać właśnie taką opcję.
sufit rastrowy

Czym jest sufit podwieszany rastrowy i gdzie warto go zastosować?

Sufit rastrowy to rodzaj sufitu podwieszanego zbudowanego z poręcznych modułów. Poszczególne i powtarzalne panele pozwalają na skonstruowanie jednolitej i lekkiej konstrukcji, w której obrębie zamontować można światła lub stworzyć wzór nawiązujący stylem do charakteru pomieszczenia. Sufit podwieszany rastrowy to idealne rozwiązanie do miejsc, gdzie zachodzi potrzeba ukrycia znajdujących się pod sufitem przewodów i instalacji wentylacyjnych, przeciwpożarowych itp. Ażurowa konstrukcja jest jednocześnie otwarta, dzięki czemu dostęp do przestrzeni tuż pod stropem jest ułatwiony.
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań tego typu jest sufit rastrowy 60 × 60 cm. Wymiary paneli tego typu stosowane są najczęściej, ale ich montaż jest łatwy i bezproblemowy. W sprzedaży znaleźć można również moduły w rozmiarze 60 × 120 cm. Niezależnie od wybranego rozmiaru, sufit rastrowy aluminiowy to najczęściej wybierane rozwiązanie do takich miejsc jak budynki użyteczności publicznej, urzędy, przychodnie, szpitale, banki, szkoły, hotele, lotniska, centra handlowe, wszelkie biura czy restauracje, gdzie niepowtarzalny i ciekawy klimat tworzy niejednokrotnie sufit rastrowy drewniany.

Jakie zalety ma sufit rastrowy?

Sufit rastrowy podwieszany to rozwiązanie o wielu zaletach. Prezentuje wysokie walory estetyczne i stanowi świetną alternatywę dla kasetonów. Mimo iż montowany jest pod sufitem, a niekiedy nawet znacznie niżej, nie sprawia wrażenia przytłoczenia ani optycznego zmniejszenia pomieszczenia. Otwartość struktury oraz ażurowy wzór umożliwiają dostrzeżenie przestrzeni ponad konstrukcją. Jednocześnie to doskonała opcja dla zamaskowania przebiegających instalacji i systemów.
Sufity rastrowe są niepalne. W przypadku kontaktu z ogniem nie zapalają się, nie opadają, nie topią, a materiały, z których są wykonane, pod wpływem wysokiej temperatury nie topnieją i nie kapią. Całość konstrukcji jest bardzo lekka i doskonale maskuje wystające elementy instalacyjne. Montaż tego typu sufitów jest bardzo łatwy, podobnie jak zdjęcie całej konstrukcji. Korzyści zauważyć można również w kwestiach ekonomicznych, w przypadku gdy wybrany zostaje sufit rastrowy. Cena m2 tego typu konstrukcji w dobrej jakości, która posłuży na lata, to koszt już od około 70 zł.

Sufit rastrowy – montaż

Sufit rastrowy podwieszany jest rozwiązaniem systemowym, dlatego montaż tego typu rozwiązania przebiega sprawnie, a cały proces jest prosty. Z powodzeniem taką konstrukcję zainstalować można też samodzielnie, choć zgodnie z projektem technicznym.
Pierwszy krok to dokładne wyznaczenie jego poziomu i wysokości, na jakiej ma się znaleźć, najlepiej za pomocą poziomicy laserowej. Linie te warto zaznaczyć i narysować na kolejnych ścianach. Następnie w oznaczonych miejscach należy przytwierdzić kątowniki, czyli profil przyścienny, na którym oprą się poszczególne panele. Kolejna czynność to oznaczenie na stropie linii, wzdłuż których przebiegać będą profile nośne oraz specjalne punkty będące miejscem zamocowania poszczególnych wieszaków. Na nich zamontowane zostaną kolejne elementy sufitu rastrowego. Wieszaki te powinny zostać zamontowane na kołkach osadzonych stabilnie w stropie.
Połączone następnie profile nośne za pomocą prostopadłych poprzeczek tworzą rusztowanie, będące podstawą całego sufitu rastrowego. Jeżeli uzyskana w ten sposób konstrukcja jest wyrównana i trzyma właściwy poziom, pozostaje już tylko przytwierdzenie poszczególnych paneli rastrowych.       

Jaki sufit rastrowy podwieszany wybrać?

Wśród dostępnych paneli, z których stworzyć można sufit rastrowy, dostępne są różne modele krat oraz kolory możliwych konstrukcji. Czarne moduły idealnie pasować będą do miejsc, gdzie priorytetem jest ukrycie instalacji i wszelkich kabli oraz wszędzie tam, gdzie charakterystyczna jest duża wysokość pomieszczeń. To idealne rozwiązanie do butików, hal oraz galerii. Biel natomiast sprawi, że pomieszczenie będzie optycznie wydawało się większe.
Jednak sufity podwieszane mogą występować niemal we wszystkich kolorach dostępnych w palecie RAL. Dzięki niej możliwe jest precyzyjne określenie barw i dopasowanie ich do innych odcieni znajdujących się w danym pomieszczeniu. Standardowo paleta RAL to 215 kolorów, które spójne będą także z farbami użytymi do aranżacji ścian. 
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!