Data publikacji:

Sypialnia 10 m2 – aranżacje. Pomysły na sypialnię 10 m2

Sypialnia jako osobny pokój nadal wydaje się marzeniem wielu osób. Najczęściej można ją spotkać w domkach jednorodzinnych, w bliźniakach, w kamienicach i w apartamentowcach. W blokach z wielkiej płyty nie zawsze da się wygospodarować przestrzeń na sypialnię. W wielu mieszkaniach jest sypialnia 10 m2 – aranżacje tak niewielkiej przestrzeni nie jest aż taka łatwa. Sprawdź, jak powinna wyglądać aranżacja sypialni 10 m2!
sypialnia 10m2 aranżacje

Czy sypialnia nadal jest luksusem? Aranżacje sypialni 10 m2

Na polskim rynku nieruchomości przez wiele lat największą popularnością cieszyły się małe mieszkania. Nie wynikało to z chęci mieszkania na niewielkich powierzchniach, ale z ekonomii. Po wejściu do Unii Europejskiej ceny mieszkań wzrosły 3 razy. Dla przykładu mieszkanie 32 m2 przed UE kosztowało 40 000 zł, po wejściu do UE – już 120 000 zł (nie jest to cena, jaka obowiązywała w stolicy). Wynagrodzenia za pracę nie wzrosły 3 razy. Zdecydowana większość osób kupowała mieszkania na kredyt hipoteczny. Liczyło się kupno mieszkania, mniej ważna była sypialnia.
Obecnie trend mocno się zmienił. Przyczyniała się do tego epidemia koronawirusa. Ludzie pozamykani w domach nagle zorientowali się, że małe mieszkanie nie jest już dla nich dobre. Nagle rzucili się na duże mieszkania i domy jednorodzinne. Prawie każdy pytał, czy w nowym miejscu jest możliwość stworzenia sypialni. Okazało się, że ludzie są już zmęczeni spaniem w salonie, gdyż inne pokoje zajmowali członkowie rodziny (najczęściej dzieci).
Chociaż maleńka sypialnia nie jest szczytem marzeń, to jednak stanowi komfort dla odpoczynku. Każdy chce spać w ciszy i w spokoju. W zasadzie nikt nie chce, by goście oglądali czyjeś miejsce do spania. Tak mogło być, gdy ktoś wpadł z niespodziewaną wizytą do kogoś, kto spał w salonie. Sypialnia uznawana jest za przestrzeń intymną – nie jest to miejsce, do którego mogą zapędzać się osoby, które chcą zobaczyć, jak ktoś mieszka.

Aranżacja sypialni 10 m2 – co wybrać?

Aranżacja niewielkiej przestrzeni sypialnianej powinna uwzględnić wyłącznie niezbędne meble i dekoracje. Podstawą organizacji sypialni z pewnością są rolety lub zasłony w pełni zaciemniające. Nie można sobie pozwolić na ich brak lub wybór tanich zamienników. Jeśli ktoś nie chce budzić się wraz ze wschodem słońca, musi mieć na uwadze, że nie może zawiesić na oknach produktów imitujących osłony w 100% blokujące możliwość przedostania się promieni słonecznych do sypialni. Dostępne są różne kolory rolet i zasłon, więc każdy ma możliwość zamówienia ulubionej kolorystyki systemów osłonowych.
Jeśli chodzi o kolorystykę w sypialni, to najlepiej jest się koncentrować na kolorach spokojnych. Kolor zielony znakomicie uspokaja. Kolory agresywne i nazbyt wyraziste lepiej jest przeznaczyć do salonu lub do swojego domowego gabinetu.
W sypialni lepiej jest unikać telewizora, gdyż może przeszkadzać w odpoczynku. Wyjątkiem są osoby, które szybciej zasypiają podczas oglądania filmów. Niektórzy ludzie nie potrafią zasypiać w ciszy, więc decyzja o telewizorze w sypialni jest kwestią indywidualną.

Sypialnia 10 m2 aranżacje – jakie łóżko?

Branża meblowa oferuje przeogromny wybór łóżek, zestawów wypoczynkowych i wersalek. Zakup może zależeć od zasobności portfela. Ogólnie rzecz biorąc, człowiek po przebudzeniu powinien czuć się wypoczęty. Jeśli czuje się jak z krzyża zdjęty, to może to oznaczać, że posiada nieodpowiednie łóżko lub ma problemy ze zdrowiem (na przykład z kręgosłupem).
Łóżko można kupić w różnych rozmiarach – dobór rozmiaru zależy od potrzeb indywidualnych. Do łóżka trzeba dokupić odpowiedni materac. Materace mają różne właściwości i stopnie twardości. Materac odpowiedni dla osoby zdrowej i szczupłej nie będzie dobry dla osoby otyłej i z problemami typu bóle stawów. Ważne jest, by co jakiś czas materac przerzucać na drugą stronę – normalne jest, że musi odzyskać kształt po jakimś czasie użytkowania. Wiele firm wysyła materace zrolowane – takiego produktu nie można od razu umiejscowić w łóżku. Musi poleżeć na podłodze w stanie rozłożonym przez 2–3 dni. Najlepiej jest, gdy materac wysyłany jest bez zwijania, ale generuje to większe koszty transportu i problem z wniesieniem przesyłki na wyższe piętra w budynkach, gdzie nie ma windy.
Bardzo fajnie w nowoczesnych wnętrzach prezentują się łóżka kontynentalne. Rama łóżka zazwyczaj jest ozdobna (do wyboru wiele kolorów i tkanin), a poza tym łóżko zawiera duży pojemnik na pościel. Na łóżko nakłada się topper, czyli materac nawierzchniowy.
Do sypialni pasuje również sofa z funkcją spania. Bez problemu można dopasować design sofy do stylu sypialni lub całą sypialnię można dostosować do designu sofy. Na sofę można położyć topper, dzięki czemu będzie zdecydowanie wygodniejsza podczas użytkowania.
Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem do sypialni jest typowa wersalka. Taki mebel pasuje do każdej sypialni. Wersalkę można w dowolnej chwili złożyć. Z łatwością można włożyć do niej pościel. Wersalki nadal są bardzo chętnie kupowane. Producenci troszczą się o nowoczesny design wersalek i atrakcyjne tkaniny obiciowe. Wersalki słyną z tego, że mogą bezawaryjnie posłużyć przez wiele lat. 
Zdjęcie: valeriygoncharukphoto/Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.