Data publikacji:

Sypialnia w stylu rustykalnym – jak urządzić sypialnię w stylu rustykalnym?

Rustykalne wnętrza to propozycja dla osób ceniących eleganckie i przytulne aranżacje mieszkania, które czerpią inspirację z tradycyjnych wiejskich domów oraz kultury ludowej. Dobrze urządzona sypialnia w stylu rustykalnym powinna być wypełniona naturalnymi kolorami i drewnianymi meblami, a także zapewniać uczucie ciepła i komfortu. Z naszego artykułu dowiesz się, jak uzyskać taki efekt.
Sypialnia w stylu rustykalnym
Projektanci domów i mieszkań w dużym stopniu preferują obecnie style skandynawskie oraz wariacje na temat nowoczesnego minimalizmu. Trendy te nie zawsze spotykają się z przychylnymi opiniami. Sporo osób urządzających wnętrza uważa bowiem, że style te są zbyt bezosobowe i sterylne, a przez to mało komfortowe. Wiele z nich tęskni za eleganckimi tradycyjnym wzornictwem z duszą, dlatego z także dużą chęcią spoglądają w stronę wiejskiej estetyki, której najbardziej znaczącym reprezentantem jest styl rustykalny. Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowego omówienia sposobów na urządzenie sypialni rustykalnej, warto wpierw przyjrzeć się głównym założeniom stylu.

Styl rustykalny w mieszkaniu – charakterystyka

Nazwa stylu wywodzi się wprost od angielskiego przymiotnika „rustic”, które można przetłumaczyć na język polski jak „wiejski”. Styl rustykalny wyłonił się na początku XX wieku w Europie. Jego propagatorami były miejskie elity oraz inteligencja, zafascynowane kulturą ludową oraz wyidealizowanym wiejskim życiem w otoczeniu przyrody. Architekci i dekoratorzy wnętrz zaczęli wówczas wykorzystywać w swoich projektach elementy wystroju zaczerpnięte wprost z chłopskich zagród oraz chat.
Styl rustykalny ma setki różnych odmian w zależności od lokalnego kolorytu oraz źródła inspiracji. Oczywiście inaczej będzie wyglądać wnętrze inspirowane góralskim domem lub leśniczówką. Nie ma też żadnych żelaznych reguł zabraniających nam mieszania różnych wpływów, pomysłów dekoracyjnych, a także mebli i dodatków.
Wnętrza rustykalne charakteryzują się dużymi i otwartymi przestrzeniami, w których niezwykle ważną rolę odgrywają naturalne materiały, takie jak kamień, wiklina, drewno (w najróżniejszej postaci), a także tkaniny z lnu, wełny czy bawełny. Unikamy błyszczących powierzchni, plastiku oraz przedmiotów zrobionych z kolorowych tworzyw sztucznych. Swoje miejsce mogą jednak znaleźć tutaj nowoczesne lampy i dekoracje, które są wykonane np. z metalu.
Projektanci wnętrz rustykalnych starają się również w szczególny sposób wyeksponować drewniane elementy konstrukcyjne budynku, takie jak belki sufitowe czy kolumny. Pokoje, w tym sypialnie rustykalne, powinny być wypełnione naturalnym światłem. Nie może zabraknąć w nich też drobnych ozdób oraz dekoracji nadających wnętrzu indywidualny charakter. Podczas dekorowania nie wypełniamy jednak mieszkania zbyt dużą ilością zbędnych bibelotów, kreowana przez nas przestrzeń powinna pozostać skromna i elegancka.

Sypialnia w stylu rustykalnym – co należy wiedzieć?

Sypialnię w stylu rustykalnym urządzimy zarówno w domku jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku. Gdy aranżujemy małe przestrzenie, rezygnujemy jednak z niektórych elementów stylu, chodzi tutaj np. o grube i szerokie deski podłogowe oraz duże i ciężkie meble, które optycznie jeszcze bardziej zmniejszą pokój. Ze względu na eklektyczny charakter stylu rustykalnego, na jego modłę łatwo przygotujemy zarówno sypialnię przeznaczoną dla dziecka, nastolatka, jak i par.

Kolory i materiały w sypialni w stylu rustykalnym

W sypialni rustykalnej dominuje przede wszystkim biel, a także jasne popiele, beże i brązy. Subtelne akcenty kolorystyczne znajdować mogą się na zasłonach, pościeli, a także narzutach. Dominującym materiałem we wnętrzu jest oczywiście drewno, najczęściej swojskie dębowe lub sosnowe. Do jego zabezpieczenia poza bezbarwnymi matowymi lakierami używa się też białej lub kremowej farby.

Podłogi i ściany w sypialni w stylu rustykalnym

W sypialnie rustykalnej najlepiej sprawdza się podłoga wykonana z naturalnych desek, których faktura doda wnętrzu kolorytu. Zastąpić ewentualnie może ją tradycyjny parkiet lub wysokogatunkowe panele z płyt MDF. Na podłogę trafiają też dywany i chodniki w ziemistych i neutralnych barwach.
Ściany zazwyczaj maluje się zwykłymi matowymi farbami. Nad zagłówkiem łóżka możemy jednak zdecydować się na boazerię wykonaną z desek, które dla zachowania ciekawego efektu nie muszą być równo przycięte i wykończone. W przypadku małych sypialni malujemy je na biało, by dodatkowo rozjaśnić wnętrze.

Meble w sypialni w stylu rustykalnym

Meble w dużej mierze zdecydują o rustykalnym charakterze wnętrza. Bez względu na wielkość pomieszczenia, nie przesadzamy z liczbą wstawianych elementów umeblowania. W sypialni znajdzie się zazwyczaj łóżko, komoda lub stolik nocny, a także wolnostojąca szafa na ubrania. Stawiamy na komfortowe i tradycyjne meble wykonane z drewna. Powinny być proste w swej formie oraz pozbawione zbyt dużej liczby zbędnych rzeźbień. Podstawową ozdobę stanowią tutaj np. ręcznie kute metalowe uchwyty.
Styl rustykalny ceni sobie postarzane meble lub posiadające widoczne ślady zużycia. Bardzo często sięga się więc po antyki i szafki znalezione na targach staroci. W przypadku łóżka ciekawym dodatkiem będzie zainstalowanie baldachimu z jasnego materiału.

Oświetlenie w sypialni w stylu rustykalnym

W sypialni w stylu rustykalnym znajdziemy co najmniej kilka źródeł światła. W zależności od aranżacji do wnętrza pasują lampy w stylu retro, jak również bardziej współczesne czy neutralne wzory. Na stoliku lub komodzie stawiamy lampkę/-ki nocne. W większych pomieszczeniach możemy zamontować też kinkiety, np. nad toaletką lub lustrem.

Dodatki w sypialni w stylu rustykalnym

Dodatki w sypialni rustykalnej to przede wszystkim różnego typu tkaniny, z których wykonane są zasłony, serwety, a także pościel i narzuty. W pokoju ustawiamy też wiklinowe kosze i pojemniki, wazony z polnymi kwiatami albo rękodzieło z metalu i drewna. Mile widziane są też rośliny w klasycznych glinianych donicach. Na ścianach i drzwiach mogą pojawić się drobne obrazki lub folkowe ozdoby.
Zdjęcie: Envato Elements