Data publikacji:

Sypialnia w stylu vintage – jak urządzić sypialnię w stylu vintage?

Osoby znudzone nijakim i sterylnym wystrojem współczesnych mieszkań bardzo często poszukują alternatywy, która pozwoli im wyrazić swoją indywidualność, zapewniając równocześnie ciepłą atmosferę. Rozwiązaniem są tutaj aranżacje retro. Z artykułu dowiesz się, jak powinna wyglądać sypialnia w stylu vintage.
Sypialnia w stylu vintage
Na rynku wnętrzarskim bardzo mocną pozycję otrzymują nowoczesne i minimalistyczne stylizacje, które cenią maksymalną prostotę, a także oszczędność detali. Wiele osób urządzających mieszkanie odrzuca jednak tego typu design, kierując swoją uwagę w stronę niezwykle eklektycznej estetyki vintage, która pozwala przy odrobinie wysiłku stworzyć eleganckie wnętrze z „duszą”, zachwycające unikalnym wyglądem oraz komfortem, gdzie chce się spędzać wolny czas. Zanim omówimy sposób, w jaki najlepiej zaaranżować sypialnię vintage, przedstawmy główne założenia stylu, są one bowiem dość płynne.

Styl vintage – ogólna charakterystyka

Styl vintage, podobnie jak styl retro, jest bardzo trudno zamknąć w konkretnych ramach, bowiem jego rozumienie różni się pomiędzy poszczególnymi kulturami, a nawet osobami. Jest on niezwykle eklektyczny i pozwala na łączenie przedmiotów oraz elementów dekoracyjnych pochodzących z wielu epok historycznych. Niektórzy eksperci starają się rozróżnić stylistykę retro oraz vintage, twierdząc, że ta druga inspiruje się przede wszystkim modami i trendami we wzornictwie, które obowiązywały po drugiej wojnie światowej. Dotyczy to więc mebli i dodatków pochodzących lub inspirowanych co najmniej pięcioma dekadami historii, począwszy od lat 40. do lat 90. XX wieku.
Teorię tę zdaje się potwierdzać termin „vintage” pochodzący z języka angielskiego i określający styl. Jest to przymiotnik nadawany obiektowi nie starszemu niż 100 lat oraz nie nowszym niż 20 lat. Oryginalnie stosowano go do opisu wieku win.
Nie powinniśmy jednak przykładać aż tak dużej wagi do definicji i ram czasowych. Vintage daje nam bowiem ogromne pole do popisu. Jeżeli w sypialni chcemy trzymać się np. stylistyki lat 70., nic nie stoi na przeszkodzie. Podobnie, nic nie powstrzyma nas przed wypełnieniem wnętrza przedmiotami inspirowanymi estetyką industrialną lub art deco. Ważne, by dobrane przez nas elementy były ze sobą spójne (np. kolorystycznie lub tematycznie), tworząc harmonijną całość. Niecodzienne połączenia mebli i dodatków dają czasami bardzo interesujące efekty.

Sypialnia vintage – co należy wiedzieć

Sypialnię w stylu vintage urządzimy we wnętrzu o dowolnych rozmiarach. Kluczowe przy przygotowaniu pomieszczenia jest wybranie jednej lub kilku inspiracji, które zawężą poszukiwania odpowiednich mebli oraz akcesoriów i dodatków. Oczywiście nie jest konieczne kupno prawdziwych antyków, ważne tylko, by zakupione lub znalezione przedmioty pasowały do naszej koncepcji.
Pamiętajmy o tym, że sypialnia vintage powinna być zarówno komfortowa, jak i elegancka, tak więc nie możemy przeładować jej nadmierną ilością dodatków i ozdób. Zachowajmy umiar, w ten sposób unikniemy chaosu. Ostrożność zachowujemy też przy wyborze koloru ścian i podłóg.

Kolory w sypialni vintage

Kolory w sypialni vintage dopasowujemy do naszej koncepcji i inspiracji. Zazwyczaj we wnętrzach tego typu dominują biele, szarości, czernie, brązy bądź zielenie i błękity. Mocniejsze akcenty kolorystyczne zazwyczaj ogranicza się do dodatków, takich jak zasłony czy dywany.

Ściany i podłogi w sypialni vintage

Jeżeli chodzi o sposób dekorowania ścian, w sypialni vintage mamy bardzo szerokie pole do popisu. Gdy chcemy nadać wnętrzu odrobiny więcej charakteru, zamiast sięgać po pędzel z farbą decydujemy się na różnego typu tapety w stylu retro, najczęściej posiadają tradycyjne geometryczne lub kwiatowe wzory.
W przypadku podłóg stawiamy na klasyczne panele podłogowe lub parkiety w stonowanych kolorach. W niektórych aranżacjach dobrze sprawdzą się też dywany i chodniki, reprezentujące zarówno modernistyczne, jak i ponadczasowe wzornictwo kwiatowe.

Meble w sypialni vintage

Meble w największym stopniu definiują wygląd naszej sypialni vintage. Aby zapewnić wnętrzu odpowiednią lekkość i szyk, wystrzegamy się ciemnych, ciężkich oraz nadmiernie zdobionych łóżek, szafek, krzeseł lub komód. Ich kolory i styl, w jakim są wykonane, powinny ze sobą wizualnie współgrać. Dotyczy to też obić tapicerskich oraz wszelkiego rodzaju narzut, które czasami będzie trzeba wymienić dla osiągnięcia dobrego efektu.
Jeżeli wstawimy do wnętrza zabytkowe lub używane meble, nie musimy przejmować się zanadto ich ewentualnymi drobnymi uszkodzeniami, takimi jak zarysowania lakieru czy odpryski farby. Nadają one bowiem sypialni ciekawszy charakter.

Oświetlenie w sypialni vintage

Do oświetlenia sypialni vintage wybieramy eleganckie lampy, których abażury wykonane zostały z metalu lub szkła. Czasami warto poszukać interesujących egzemplarzy na targach staroci lub w internetowych serwisach aukcyjnych. Po oczyszczeniu i odpowiednim przygotowaniu mogą one pobić nowe lampy retro kupione w sklepie pod względem jakości wykonania oraz ciekawego wzornictwa.

Dodatki w sypialni vintage

Dodatki stanowią niezbędne dopełnienie sypialni vintage. Pamiętając o zasadzie oszczędności, do ozdoby wnętrza wybieramy najbardziej interesujące lub ważne dla nas rzeczy. Poza przedmiotami do przechowywania, takimi jak kasetki, pudełka i kosze, zazwyczaj będą to też wazony i intrygujące bibeloty. Na ścianach zawisnąć mogą z kolei zdjęcia oraz ulubione obrazki i grafiki. Ważną rolę odgrywają tu też tkaniny zasłonowe oraz pościel.
Zdjęcie: dit26978/Envato Elements