Data publikacji:

System nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu: jaki wybrać?

Systemy nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu są różne. Warto wiedzieć, na jaki się zdecydować, zanim podejmiemy decyzję o zakupie. Automatyczne nawadnianie ogrodu świetnie sprawdza się w szczególności na dużych powierzchniach, których ręczne podlanie może przysparzać nieco trudności. System nawadniania można jednak wykorzystać również na działkach o niewielkich powierzchniach – posiadanie wielkiego ogrodu nie jest koniecznością. W tym artykule opowiemy o zaletach gotowych zestawów do nawodnienia trawnika i ogrodu, a także o tym, jak wybrać najlepszy system nawadniania. Zapraszamy do lektury!
system nawadniania ogrodu

Zalety automatycznego systemu nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu

Samodzielny montaż systemu nawadniania ogrodu nie jest trudny. W gotowych zestawach znajdziemy dokładną instrukcję, która przeprowadzi nas krok po kroku przez cały proces instalacji systemu. Montaż systemu nawadniania w ogrodzie czy na działce ma wiele zalet, a wśród nich warto wymienić:
  • znaczną oszczędność wody w stosunku do manualnego podlewania roślin – ustawienie programu podlewania działki zgodnie z aktualną wilgotnością gleby, prognozowaną pogodą czy po prostu odpowiednią porą podlewania pozwala na oszczędność nawet do 50% wody w porównaniu do tradycyjnego podlewania;
  • oszczędność czasu – system nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu pozwala na uniknięcie żmudnego chodzenia z konewką pomiędzy rabatami;
  • rozłożenie w czasie podlewania różnych kategorii roślin – automatyczny system nawadniania daje możliwość różnicowania podlewania roślin. Możemy podlewać trawnik z wykorzystaniem zraszaczy, a równocześnie użyć systemu nawadniania kropelkowego do podlewania krzewów czy drzewek owocowych. 
  • Gotowy zestaw do nawadniania trawnika – jaki wybrać?

    W przypadku systemów do nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu wiele zależy od tego, jakim budżetem dysponujemy oraz jakie rośliny chcemy uprawiać. Jeśli na działce musimy podlewać głównie trawnik, dobrym wyborem będzie system nawadniania oparty na zraszaczach.
    W przypadku kiedy główną roślinnością na działce są drzewa i krzewy bądź grządki z warzywami, system kropelkowy może okazać się lepszym rozwiązaniem. Oczywiście możemy łączyć oba te systemy, dzięki czemu uzyskamy optymalne nawodnienie ogrodu z mieszaną roślinnością. Poniżej przedstawiamy opis obu systemów nawadniania działki. 

    Systemy nawadniania oparte na zraszaczach

    Systemy nawadniania oparte na zraszaczach są dość popularne. Wykorzystuje się je zarówno do podlewania trawników, jak i wszelkiego rodzaju upraw. Wybrane zraszacze mogą być rotacyjne lub statyczne. Korzystając z tego systemu nawadniania, zazwyczaj mamy możliwość ustawienia zasięgu podlewania czy kąta padania wody.
    Zraszacze świetnie sprawdzają się do nawadniania dużych powierzchni, ale można je też wykorzystać w niewielkich przydomowych ogródkach. Zraszacze powinny być umieszczone w takiej odległości, by zasięg każdego z nich zazębiał się z tym sąsiadującym. W ten sposób unikniemy występowania terenów, które będą pozbawione wody. 
    System nawadniania oparty na zraszaczach zazwyczaj umieszczony jest tuż pod glebą. Na pierwszy rzut oka nie widać więc zraszaczy. Wysuwają się one pod wpływem ciśnienia wody i zaczynają podlewanie. Po zakończeniu procesu zraszacze znów chowają się w podłożu. To najpopularniejszy system nawadniania trawników. 
    W przypadku rabat kwiatowych oraz w warzywnikach można wykorzystać zraszacze instalowane na stałe – niechowające się w ziemi. Zazwyczaj wystają one ponad wysokość roślin i nawadniają je zgodnie z ustawionym programem. 

    System nawadniania kropelkowego ogrodu do samodzielnego montażu

    System nawadniania kropelkowego oparty jest na liniach i taśmach kroplujących. Są to rury ze specjalnej budowy kroplownikami, z których sączy się woda. Zazwyczaj stosuje się je do nawadniania wąskich fragmentów działek i ogrodów. Linie kroplujące różnią się od taśm pod względem grubości ścianek. Linie mają dość grube ścianki, które nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Taśmy zaś są cienkie i konieczne jest ich ukrycie w taki sposób, by nie zostały zniszczone. Zazwyczaj taśmy są dziurawione przez ptaki, które chcą dostać się do wody. Takie przebicie taśm nawadniających bywa kosztowne, a przede wszystkim irytujące. Jednocześnie taśmy są rozwiązaniem tańszym, dlatego też dość często wybieranym pomimo braku odporności na zniszczenie.
    Taśmy i linie nawadniające układane są na glebie wzdłuż rosnących blisko siebie roślin, np. przy żywopłotach rabatach, liniach krzewów lub drzewek owocowych. Przykrywa się je włókniną albo ogrodniczą tkaniną polipropylenową, a następnie maskuje warstwą ściółki mineralnej lub kory drzew iglastych. Można je również przykryć skoszoną trawą – ten sposób wykorzystuje się zarówno na rabatach kwiatowych, jak i w warzywniakach. Linie kroplujące można też zawiesić na drzewkach tuż nad glebą – na wysokości do kilkudziesięciu centymetrów. Takie rozwiązanie chroni je przed uszkodzeniem podczas prac pielęgnacyjnych, np. w czasie podkaszania trawy czy mechanicznego usuwania chwastów. 
    Jak widać, wybór właściwego systemu nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu zależy zazwyczaj od indywidualnych preferencji oraz uprawianych roślin. Jeśli działka służy nam do rekreacji i mamy na niej posadzoną jedynie trawę, system ze zraszaczami sprawdzi się idealnie. Do nawaniania drzewek i krzewów lepiej wykorzystać system kropelkowy. W przypadku kiedy w ogrodzie mamy różnorakie rośliny, możemy połączyć ze sobą oba systemy nawadniania.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Olga Sadowska
    Olga Sadowska

    Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.