Data publikacji:

Szafki narożne kuchenne: proponowane rozwiązania

Kuchnia często określana jest jako serce domu. Dlatego jej aranżacja powinna być nie tylko przyjemna, ale też bogata w praktyczne rozwiązania. W większości przypadków meble ustawiane są w kształcie litery L lub U, co powoduje, że niezbędne stają się szafki narożne. Wiele osób zastanawia się wówczas, jak wykorzystać róg w kuchni i co zrobić, by to trudno dostępne miejsce mogło wygodnie służyć na co dzień. Obecnie do wyboru w tej kwestii jest wiele różnych zastosowań i konstrukcji, dzięki którym przestrzenie narożne są łatwo dostępne i przydatne w przechowywaniu nawet najbardziej niewygodnych kształtem przedmiotów.
szafki narożne

Szafka narożna w kuchni – rozwiązania oszczędne, praktyczne i estetyczne

Aranżacja kuchni lub aneksu to niełatwe zadanie. Jest tak zwłaszcza w przypadku, gdy dysponujemy niewielką przestrzenią i zależy nam, by wybrane meble pomieściły jak najwięcej rzeczy i jednocześnie zajęły jak najmniej miejsca. To szczególnie istotne w mieszkaniach i niewielkich apartamentach, gdzie każdy metr powierzchni jest na wagę złota.
Doskonałym rozwiązaniem są dolne zabudowania w rogu oraz szafki narożne górne. Kuchenne rozwiązania meblowe tego typu pozwolą na umieszczenie wewnątrz niezbędnych instalacji i zlewu, jak i stworzą praktyczną przestrzeń do przechowywania dużego wyposażenia oraz takich akcesoriów jak np. garnki, patelnie, nieużywane na co dzień komplety zastawy stołowej czy zapasy spożywcze. W sprzedaży dostępne są również systemy organizacji wewnętrznej szafek narożnych oraz różnego rodzaju mechanizmy ułatwiające dostęp do przedmiotów umieszczonych w głębi szafki.

Jaka szafka narożna w kuchni będzie najlepsza w dolnej zabudowie?

Szafki narożne do kuchni mogą być dolne lub górne. Zabudowa dolna może zostać umieszczona pod jednym blatem, dzięki czemu meble zyskują estetyczne i praktyczne rozwiązanie. Szafka narożna bywa wykorzystana w dwojaki sposób.
Po pierwsze, na rynku dostępne są specjalne zlewy rogowe w kształcie doskonale współgrającym z narożnym umiejscowieniem. Takie modele dostępne są w różnych kolorach i mogą być wykonane z tych samych materiałów, co tradycyjne produkty. Dzięki zamontowaniu zlewozmywaka w rogu wewnątrz szafki umieścić można odpływ oraz niezbędne instalacje hydrauliczne. To również możliwość umieszczenia w takim miejscu chemii gospodarczej lub kosza na odpady. Montaż zlewu w rogu pozwala uzyskać też dodatkową przestrzeń na blat roboczy, do którego dostęp powinien być jak najłatwiejszy.  
Drugą opcją zagospodarowania wnętrza mebli kuchennych montowanych w rogu są specjalne systemy szafek kuchennych narożnych. To m.in. praktyczne obrotowe stelaże wykonane zazwyczaj ze stali nierdzewnej typu cargo, dzięki którym wygodnie schować można różne przedmioty i mieć do nich łatwy dostęp w razie potrzeby. W przypadku chęci wyjęcia danego akcesorium wystarczy przekręcić obrotową półkę. Ponieważ szafki narożne dolne są zazwyczaj najgłębsze spośród wszystkich składających się na zabudowę kuchenną, z powodzeniem można umieścić w nich największe garnki lub patelnie o najszerszych średnicach i najdłuższych rączkach.
W sprzedaży znajdują się również komplety półek dedykowane szafkom narożnym wyposażone w system jezdny, dzięki któremu cały stelaż z zawartością swobodnie wysunąć można przed zabudowę.

Szafki narożne górne – rozwiązania

Dolne szafki narożne można uzupełnić również zabudową umieszczoną na ścianie. Wówczas pojawia się pytanie, jak zagospodarować szafkę narożną górną, na co również jest kilka interesujących odpowiedzi. Szafki narożne montowane do ściany mogą być wyposażone, podobnie jak modele tradycyjne, w klasyczne półki. Wówczas w samym rogu, dokąd dostęp jest stosunkowo najtrudniejszy, umieścić można patery i większe naczynia, których zazwyczaj używamy do serwowania dań przygotowywanych dla gości. To samo zrobić można z kieliszkami do alkoholi i napojów, które spożywamy najrzadziej.
Szafka narożna górna to też bardzo dobre miejsce do przechowywania drobnego AGD, takiego jak blender, mikser, sokowirówka itp. urządzenia. W sprzedaży dostępne są różne systemy półek wewnętrznych, które pozwalają podzielić przestrzeń na wygodne w użytkowaniu strefy. Takie systemy szafek kuchennych narożnych pozwalają wygodnie wyjąć przedmiot umieszczony najniżej, bez potrzeby wyciągania wszystkich, które tradycyjnie ustawiane są na nim. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając szafki narożne do kuchni?

Wybierając określone szafki narożne do kuchni, należy zwrócić uwagę nie tylko na materiał i solidność ich wykonania, ale także dostęp do wnętrza. Dobrze jest w tym przypadku postawić na modele wyposażone w duży front, który umożliwi swobodny dostęp do całego wnętrza, oraz zainstalowanie preferowanych systemów do przechowywania. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są też fronty łamane i skręcane na zawias, które podczas otwierania składają się na podobnej zasadzie jak drzwi harmonijkowe.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!