Data publikacji:

Szary kolor ścian – aranżacje. Pomysły na szary kolor ścian

Zastanawiasz się, jaki kolor ścian będzie najbardziej uniwersalny, ponadczasowy i pasujący do różnych stylów we wnętrzach? Podpowiadamy: szary kolor ścian – aranżacje z nim w roli głównej to temat tego poradnika.
Szary kolor ścian – aranżacje. Pomysły na szary kolor ścian
Szarości są bezpieczne – stonowane, uniwersalne i neutralne. Będą pasować właściwie do każdego wnętrza. Możesz się zdecydować na szare ściany, nawet jeśli jeszcze nie wiesz, w jakim stylu chcesz urządzić mieszkanie. Albo wiesz, że co jakiś czas zmieniasz wystrój – wtedy szare ściany spokojnie będą mogły zostać tłem. Szary kolor ścian – aranżacje w tej tonacji zaskakują spokojem i harmonią. Jednak szary kolor ścian niejedno ma imię – istnieje kilkanaście tonacji szarości. Wybierając konkretną, zwróć uwagę m.in. na wielkość pomieszczenia, które chcesz pomalować na szaro, jego jasność i wysokość.

Szary niejedno ma imię

Kolor szary ma wiele odcieni, a wybierając go, możesz spotkać się z imponującym repertuarem nazw – rozjaśniamy niektóre z nich:
  • Mysi – to kolor mysiego futerka – jasny, lekko wpadający w beż. Pięknie wygląda w zestawieniu z bielą, kremową kanapą i jasną, drewnianą podłogą.
  • Gołębi – piękny, szaroniebieski, jasny odcień. Idealny do jasnych, niedużych wnętrz.
  • Taupe – to odcień łączący szarości z brązowym. Sprawdzi się we wnętrzach urządzonych klasycznie, np. w prowansalskim lub tradycyjnym stylu, stawiającym na solidne, masywne meble i sprawdzone rozwiązania.
  • Feldgrau – ten odcień ma w sobie dodatek zielonego, zwany jest też szarością polową – nazwa pochodzi od koloru niemieckich mundurów wojskowych. Wybieraj ten odcień do salonu, kuchni lub przedpokoju. Meble i dodatki powinny być w jasnych barwach, żeby rozświetlić pomieszczenia.
  • Gainsboro – to z kolei odcień z elementami koloru niebieskiego, taka szarość wpada więc w błękit. Będzie dobrym wyborem do sypialni – jest spokojna i stonowana.
  • Marengo – to ciemniejszy odcień szarego, ma w sobie domieszkę fioletu. Raczej mroczny, unikaj go w małych mieszkaniach, za to możesz go wybrać, jeśli masz mieszkanie typu loft. Jeśli będzie to zmywalny rodzaj farby, możesz nim też pomalować schody, poręcze lub ściany w części kuchennej.
  • Grafitowy – to ciemniejszy odcień, będący mieszanką szarego i czarnego. Możesz nim malować framugi drzwi, ozdabiać fragmenty ścian, ale uważaj z większymi przestrzeniami, bo może być zbyt ciemny i przytłaczający.
  • Jasne wnętrza – wybierz chłodny odcień szarości

    Twój pokój jest jasny, ale niezbyt duży? Postaw na chłodny odcień szarości. Taki kolor jednocześnie powiększy optycznie przestrzeń. Idealny będzie odcień o lekko błękitnym odcieniu, np. gainsboro, lub w jaśniejszej wersji – gołębi. Chłodny, szary kolor ścian – aranżacje na jego bazie będą dostojne i stonowane. Tych odcieni nie wybiorą raczej artyści, muzycy i wolne duchy – szarości spodobają się raczej profesorom lub osobom ceniącym spokojny i przewidywalny tryb życia.

    Szary kolor ścian – ciemne odcienie

    Lubisz mroczniejsze warianty szarości? Możesz się na nie zdecydować, ale dobrze będą wyglądały tylko w dużych i przestronnych, wysokich wnętrzach. Unikaj jednak ciemnych odcieni w miejscach, w których będziesz pracować – ciemny kolor może utrudnić skupianie się i koncentrację, może też przytłaczać i wpędzać w apatyczne samopoczucie. Ciemny szary może nawet odbierać energię i wywołać uczucie osamotnienia. Nie maluj ścian odcieniami marengo i grafitowym w pokoju dziecięcym i sypialni. Za to możesz wykorzystać te barwy w ciągach komunikacyjnych, np. w przedpokoju. Dobrze będzie wyglądała ściana pomalowana w części na szaro i czarno, zwłaszcza farbą tablicową, która umożliwi zapisywanie domowych planów i informacji.

    Szare ściany – z czym łączyć? Z różem i złotem

    Ciemne pomieszczenie pomaluj na ciepły odcień szarości. Pięknie będzie wyglądał w towarzystwie żółtych dodatków, które dodatkowo rozświetlą przestrzeń. Dobierz też złote akcenty – ramy na lustro i zdjęcia, osłonki na doniczki do roślin.
    Ciepła szarość pasuje też do różu i wyjątkowo dobrze wygląda zwłaszcza w towarzystwie jasnego, pastelowego różu – możesz nie tylko mieć szarą ścianę i różowe dodatki, np. ramki na zdjęcia, zasłony czy dywan, ale też połączyć szary z różem na tej samej ścianie. To bardzo dobry pomysł np. na pierwszą ścianę, na którą padnie wzrok osób wchodzących do twojego mieszkania – chodzi oczywiście o ścianę w przedpokoju. Szary z różem to także dobry pomysł na ozdobienie ścian w salonie – szarość zadziała kojąco, zaś róż – zwłaszcza w mocniejszym odcieniu – może ożywić przestrzeń. Pomaluj ścianę z oknem na szaro, przeciwległą na różowo, dwie boczne ściany również mogą być szare. Wówczas różowa ściana będzie centralnym punktem pokoju – może być tłem dla telewizora lub komody i lustra.

    Szare ściany – białe meble

    Szarości są tak uniwersalne, że doskonale komponują się właściwie ze wszystkimi kolorami, a szczególnie z bielą. Z tego względu to połączenie kolorystyczne tak dobrze wpisało się w styl skandynawski. Biała, minimalistyczna komoda na tle szarej ściany zawsze będzie stylowo wyglądała. Podobnie komoda bardziej dostojna – łącząca biel z drewnem, na rzeźbionych nogach, z eleganckimi gałkami przy szufladach – spokojne szare tło wydobędzie i podkreśli dostojny styl mebla.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Agnieszka Jastrzębska
    Agnieszka Jastrzębska

    Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.