Data publikacji:

Szary pokój. Jakie dodatki? Jakie inne kolory?

W dzisiejszych czasach szary pokój nie musi wywoływać w nas przygnębienia. Szeroka paleta odcieni szarości - od grafitowych po niemal białe - sprawia, że szarość na ścianach może świetnie sprawdzić się w pomieszczeniach w najróżniejszych stylach. Przekonaj się jak sprawić, aby szary pokój nabrał charakteru.
Szary pokój

Monochromatyczny minimalizm

Pierwszym pomysłem na zagospodarowanie pokoju jest wykorzystanie monochromatycznej natury szarości. Poprzez monochromatyczność rozumiemy wykorzystanie odcieni od czarnego poprzez grafitowe i jasne odcienie szarości, kończąc na klasycznej śnieżnej bieli.
Pokój biało-szary z czarnymi dodatkami oraz takimi, które będą eksponowały piękno i prostotę naturalnego drewna to minimalistyczny strzał w dziesiątkę. Nie musimy jednak ograniczać się do łączenia szarości z czernią i bielą. Istnieje bowiem wiele innych, może nieco bardziej ekscytujących możliwości.

Szary i pomarańczowy - nieoczywisty duet

Szary i pomarańczowy pokój to coś, co może na początku wydawać się nam mało oczywistym i rzadko spotykanym połączeniem. Okazuje się jednak, że barwy te fantastycznie ze sobą współgrają. 
Drobne dodatki i niewielkie meble w energicznie cytrusowych barwach ożywią szare wnętrze. 
Musimy uważać jednak, aby nie przesadzić z żółtymi i pomarańczowymi dodatkami, tak aby nie przytłoczyć szarości zbyt zuchwałym wykorzystaniem żółci. Zatrzemy bowiem w ten sposób jej energetyczny wydźwięk w naszym pomieszczeniu.
Świetnym dodatkiem kolorystycznym w pomieszczeniu, w którym góruje szarość i pomarańcz, będzie przełamanie tych barw ciemnym granatem - poduszki lub zasłony świetnie uzupełnią kolorystycznie taką stylizacje pomieszczenia.

W odcieniach turkusu

Dla tych, którzy nie mogą zdecydować się, czy odpowiedni dla nich jest zielono-szary pokój, czy też pokój niebiesko-szary, odpowiednim okazać może się wybór czegoś pośrodku.
Połączenie odcieni szarości z delikatnie przełamującym ją turkusem może dać niepowtarzalne efekty. Zwłaszcza jeżeli w odpowiedni sposób zaakcentujemy wszystko stonowaną bielą.
Takie połączenie nada naszemu szaremu pomieszczeniu tekstury i zamieni je w intrygującą przestrzeń sprzyjającą codziennemu wypoczynkowi.

Dla odważnych lubiących vintage

Kolejnym pomysłem na wykorzystanie odcieni szarości jest ucieczka w ciemne barwy. Zastosowanie ciemnych odcieni szarości, zwłaszcza w połączeniu z czernią, wymaga odwagi i mocno zdefiniowanego stylu. 
Ciemna, głęboka szarość nadaje wnętrzom elegancji oraz pomaga budować wrażenie przytulności pomieszczenia. Ciemne odcienie szarości stają się fenomenalnym tłem dla klasycznych foteli, najlepiej ze wstawkami z rzeźbionego drewna. 
Również obrazy czy innego rodzaju dzieła sztuki będą wyglądać zjawiskowo na ciemnoszarych ścianach, które pomogą wyeksponować ich artystyczny kunszt. Ciemne barwy sprawdzą się więc świetnie u kogoś, kto kolekcjonuje sztukę i chce, aby odwiedzający mogli podziwiać jego zdobycze w pełnej ich okazałości. 
Dobrze jest jednak rozświetlić ciemne wnętrze białym, nisko odciętym sufitem oraz podłogą, najlepiej drewnianą, przykrytą jasnym dywanem. 

Szary pokój - jakie dodatki sprawdzą się najlepiej?

Z szarością świetnie współgrają elementy wykonane z naturalnego drewna lub takie, które dobrze imitują jego strukturę i barwę. Wykorzystanie naturalnych materiałów nada naszym pomieszczeniom minimalistyczny skandynawski sznyt, jednocześnie nieco ocieplając neutralną szarość.
W szarym pokoju świetnie sprawdzą się również wszelkie kolorystyczne akcenty, które ocieplą i ożywią szarość. Poduszki w kolorze żółtym, pomarańczowym lub w odcieniach zieleni tudzież błękitu będą wyróżniać się na neutralnym tle, nadając jednocześnie naszemu pokojowi charakter. 
Z odcieniami szarości świetnie komponuje się również granatowy oraz czarny. Wybierając dodatki do naszego szarego pokoju, musimy pamiętać jednak o tym, że ten neutralny kolor lubi balans. Dodatków, zwłaszcza w jednym kolorze, nie może być zbyt dużo - świetnie sprawdzą się połączenia żółci z granatem lub turkusu i bieli. 
Równie dobrym pomysłem może być połączenie żółtego i czarnego wraz z elementami naturalnego drewna. O szarości można powiedzieć wszystko, ale wbrew pozorom, na pewno nie to, że jest ona nudna. Zachęcam więc do eksperymentowania z różnymi barwami i dodatkami - tak aby uzyskany efekt jak najlepiej oddawał twój niepowtarzalny styl i charakter.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo