Data publikacji:

Szczawik - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Szczawik to roślina z rodziny szczawikowatych, która liczy około 700 gatunków. Szczawiki to rośliny, które występują w naturze na całym świecie, a najliczniej w Afryce i Ameryce Południowej. W Polsce można spotkać szczawik zajęczy. Oczywiście są gatunki, które uprawia się jako rośliny ozdobne. Warto dowiedzieć się więcej na temat uprawy i pielęgnacji szczawiku, a także popularnych rodzajów tej rośliny. 
szczawik

Szczawik - uprawa  

Szczawik najlepiej rozwija się w lasach, na terenach skalistych i piaszczystych. Oczywiście odmiany ozdobne sprawdzają się w uprawie doniczkowej. Szczawik jest koniczyną, która nie osiąga dużych rozmiarów. Może osiągnąć 10 do 20 cm wysokości. Ma trzy lub cztery owalne listki osadzone na cienkich pędach. Wśród popularnych rodzajów można jednak spotkać szczawik dziewięciolistny.
Szczawik to roślina kwitnąca, a kwiaty poszczególnych odmian mają różne rozmiary i kolory. Preferuje stanowiska ciepłe i nasłonecznione, ale nie może być ciągle wystawiony na działanie słońca. Najlepsza dla szczawika będzie wystawa wschodnia. Jeśli uprawiany jest od strony południowej, powinien być częściowo osłonięty. Zbyt silne nasłonecznienie spowoduje odbarwienie liści i pogorszenie wyglądu szczawika.
Najbardziej korzystna temperatura do uprawy wynosi od 15 do 18 stopni. Zimą temperatura nie powinna spadać poniżej 10 stopni. Szczawik można uprawiać na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na uprawie zgodnie z naturalnym rytmem. W tym przypadku zasusza się roślinę po okresie kwitnienia, czyli na początku jesieni. Szczawik można jednak uprawiać cały rok.
Dotyczy to chociażby popularnego szczawika trójkątnego. W takim przypadku w stan spoczynku szczawik wprowadzany jest raz na kilka lat. Jednak decydując się na uprawę całoroczną trzeba zaakceptować fakt, że w okresie zimowym szczawik będzie prezentował się gorzej, choć roślina wciąż będzie posiadała żywe liście.
Szczawik w stan spoczynku powinien przechodzić przynajmniej raz na 3 lata. Wtedy na początku jesieni po prostu zaprzestaje się jego podlewanie. Po zeschnięciu liści umieszcza się doniczkę w temperaturze 10-12 stopni. Następnie na początku marca z donicy wykopuje się kłącza i przenosi do nowej donicy.
Na dnie musi znaleźć się warstwa drenująca, następną warstwą jest ziemia, w której umieszczane są korzenie. Najlepiej w doniczce umieścić trzy duże kłącza i zakopać je na głębokości 1-1,5 cm.   

Jaka ziemia do uprawy szczawika będzie odpowiednia?  

Dla szczawika najlepiej wybrać uniwersalną ziemię przeznaczoną do kwiatów doniczkowych. Należy zadbać o drenaż, a ponadto kwaśny odczyn podłoża. Szczawik lubi wilgotne, ale nie zbyt mokre podłoże. Sadzenie szczawika jest bardzo proste wystarczy umieścić kilka cebulek w doniczkach lub pojemnikach i przysypać kilkucentymetrową warstwą ziemi. Na dnie donicy powinna znaleźć się warstwa drenażu. Szczawik można uprawiać w zwykłej ziemi do kwiatów zmieszanej z korą. Ta ostatnia powinna stanowić 1/3 mieszanki.    

Szczawik - pielęgnacja  

Jak dbać o szczawik i jak wygląda jego pielęgnacja? Przede wszystkim dotyczy regularnego podlewania. Najważniejsze jest utrzymywanie stale wilgotnego podłoża. Istotne znaczenie ma również nawożenie. Szczawik trójkątny posiada spiżowe korzenie, w których magazynuje wodę. Najlepiej podlewać szczawiki przefiltrowaną wodą. W każdym razie powinna być to miękka woda. W okresie od marca do września podlewanie powinno być umiarkowane, tak by gleba była lekko wilgotna.
Do nawożenia można używać wieloskładnikowego nawozu mineralnego w wersji płynnej lub rozpuszczalnej. Można zasilać nim roślinę co 2-3 tygodnie. Może się zdarzyć, że szczawik zostanie zaatakowany przez grzyba rdzawnikowego. W takiej sytuacji trzeba pozbyć się chorych liści, a zdrowe części spryskać preparatem grzybobójczym. Jesienią przesuszyć roślinę, gdyż grzyb nie pasożytuje na suchych liściach. Wiosną roślinę należy przesadzić do nowej donicy. Gdy pojawią się młode listki trzeba spryskać je profilaktycznie fungicydem.     

Szczawik - kwitnienie 

Jak prezentuje się szczawik w czasie kwitnienia? Wszystko zależy od odmiany. Szczawik trójkątny kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. Pojawiają się wtedy białe lub jasnoróżowe kwiaty. Oxalis czterolistny kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Na sztywnych łodygach pojawiają się różowe lub purpurowe kwiatuszki. Szczawik różowy kwitnie w czerwcu i w lipcu. Kwiaty składają się z 6 różowych płatków i żółtego środka. Szczawik dziewięciolistny kwitnie od maja do lipca i wytwarza różowe kwiaty. 

Szczawik - rodzaje  

Popularnym rodzajem do uprawy domowej jest szczawik trójkątny. Nazywany jest również szczawikiem purpurowym. Można go wykorzystać także w ogródku skalnym. Może dorastać do wysokości 20 cm, ma ozdobne liście, które zbierają się w niewielkie kępki. Płatki liści są trójkątne i purpurowe. Kolejną ciekawą rośliną do uprawy w domu jest oxalis czterolistny, czyli szczawik Deppego. Posiada cztery liście o sercowatym kształcie i bardzo ciekawym kolorze.  
Na zewnętrznej powierzchni maja bordowe plamki. Jest odporny na niskie temperatury. Do ogrodów często wybieranym gatunkiem jest oxalis chillijski. Określany jest również jako szczawik różowy. Dorasta do wysokości od 10 do 15 cm. Ma ciekawe dłoniaste liście, składające się z kilku listków. Poza domem sprawdzi się także szczawik dziewięciolistny, tworzy zwarte poduszkowate kępy. Odmiana różkowata, choć uznawana jest za chwast, to może stanowić ozdobę ogrodu. Dobrze czuje się w każdej glebie i jest ekspansywna. Jest to szczawik trójlistny, który wytwarza żółte kwiaty.    
Szczawiki to niezwykle piękne rośliny i niezbyt trudne w uprawie. Są polecane nawet dla początkujących. Na pewno trzeba bardzo pilnować tego, by rośliny nie przelewać. Dość dobrze radzi sobie jednak z czasowym przesuszeniem. Ta bylina idealnie sprawdza się w uprawie doniczkowej i warto upiększyć nią parapety w domu. Często szczawik, zwłaszcza czterolistny nazywany jest koniczyną szczęścia. Dlatego szukając rośliny doniczkowej na prezent dla osoby, która lubi kwiaty doniczkowe, warto się na niego zdecydować. Szczawik będzie zdobił mieszkanie przez wiele lat.  
Autor: Dorota Wachholz