Data publikacji:

Tapeta na fragmencie ściany

Tapeta na fragmencie ściany to gorący trend we wnętrzach. Jak go wykorzystać? Zerknij do naszego poniższego poradnika po garść wnętrzarskich inspiracji. W poniższym artykule odpowiadamy też na inne istotne pytania związane z taką aranżacją, m.in. jak połączyć tapetę z farbą na ścianie oraz czym pomalować ścianę przy tapecie. Zapraszamy do lektury!
tapeta na fragmencie ściany

Tapeta na fragmencie ściany – pomysły na aranżacje

Tapeta na fragmencie ściany wygląda we wnętrzu wprost zjawiskowo! Szukasz inspiracji na taką aranżację? Poniżej przygotowaliśmy garść wnętrzarskich inspiracji.
  • Podkreśl tapetą szyby wentylacyjne
  • Jeśli chcesz zdecydować się na aranżację, gdzie tapeta jest tylko na jednym fragmencie ściany i zastanawiasz się, która część ściany sprawdzi się najlepiej, to pomyśl o podkreśleniu w ten sposób szybów wentylacyjnych. Te znajdują się w każdym mieszkaniu i najczęściej są mało ustawne. Szyby wentylacyjne tworzą też dwie mniejsze ściany, które podkreślone tapetą będą wyglądać wprost rewelacyjnie. W takiej aranżacji możesz zdecydować się nawet na bardzo wzorzystą tapetę – w końcu będzie ona jedynie na niewielkim fragmencie. Możesz dobrać też tapetę tematycznie do wnętrza. Jeśli chcesz tak podkreślić szyb wentylacyjny w kuchni, to możesz skusić się na tapetę z kuchenną grafiką, np. zdjęciem warzyw czy owoców.
  • Tapeta do połowy ściany
  • Świetnym pomysłem na wykończenie ścian jest też położenie tapety do połowy ściany albo do 1/3 jej wysokości. Taka aranżacja sprawdza się bardzo dobrze nawet w dużych wnętrzach, ponieważ nie jest zbyt przytłaczająca. Tworząc podobną aranżację, zadbaj o to, aby tapeta była raczej stonowana. Postaw na proste wzory i mało krzykliwe kolory – w końcu taką tapetę położysz na każdej ścianie, a więc ważne jest to, aby po dłuższym czasie nie była ona zbyt męcząca. Podobne aranżacje z tapetą do połowy ściany świetnie sprawdzą się w pokoju dziecięcym, sypialni czy biurze. Możesz także wykończyć tak salon.
  • Tapeta wydzielająca strefy
  • Chcesz podkreślić ścianę medialną w salonie? A może ścianę za łóżkiem w sypialni czy stół w kącie kuchni? Połóż tapetę w konkretnej strefie, np. tapeta na środku ściany wyłącznie za telewizorem, na niewielkiej ścianie za łóżkiem czy przy stole w kuchni (pod warunkiem, że ten jest w niewielkim kącie). Takie strefy dodadzą wnętrzu przytulności.
  • Obraz z tapety
  • Podobają ci się różne wzorzyste tapety, ale nie wiesz, jak wykorzystać je w aranżacji własnego wnętrza? Zrób z nich wielkoformatowy obraz, np. na pustej ścianie. Po prostu przyklej duży kawałek tapety na pustą ścianę. Jej boki ozdób ramą lub ramką stworzoną ze sztukaterii. Stylowa ozdoba salonu czy sypialni gotowa!

    Jak pomalować ścianę przy tapecie?

    Tapeta położona tylko na jednej ścianie to aranżacyjne wyzwanie. Przy takim pomyśle pojawia się też wiele pytań, m.in. jak pomalować ścianę przy tapecie. Tutaj masz dwie możliwości.
    Pierwsza opcja to pomalowanie wszystkich ścian na biało. Wówczas będziesz mieć pewność, że tapeta dopasuje się do wnętrza. Przy wszystkich ścianach białych możesz również zaszaleć z wzorem lub kolorem tapety. Na pewno wszystko razem dobrze się zgra.
    Kolejna opcja to pomalowanie ścian na kolor nawiązujący do koloru na tapecie. Przykładowo w sypialni na jednej ścianie ma być tapeta w ciemnoróżowe kwiaty. Wówczas pomaluj pozostałe ściany na jaśniejszy różowy odcień, ale taki, który wciąż nawiązuje do kolorów na tapecie. Pamiętaj jednak, aby wybierać stonowane kolory. Jeśli twoja tapeta jest czarno-czerwona, to pomalowanie wszystkich ścian na czarno lub czerwono nie będzie zbyt dobrym pomysłem.

    Połączenie tapety z farbą na ścianie – czym oddzielić tapetę od ściany?

    Zastanawiasz się, jak połączyć tapetę z farbą na ścianie? Osoby, które decydują się położyć tapetę wyłącznie na fragmencie ściany, często później mają z tym problem. Zwłaszcza jeśli tapeta ma być na środku ściany. Jakie znaleźć więc rozwiązanie? Poniżej kilka pomysłów.
  • Pasek sztukaterii
  • Sztukateria wraca do łask! Ozdoby ze sztukaterii mogą być świetną ozdobą ściany, a listwy ze sztukaterii to świetny pomysł na połączenie tapety ze ścianą. W tej aranżacji zawsze wybieraj listwy dopasowane kolorystycznie do koloru ściany. I pamiętaj, że jedna lub dwie listwy mogą nie wystarczyć. Pomyśl o stworzeniu całej aranżacji, np. równych ramek na całej ścianie – jednej dużej na górze i małej prostokątnej na dole. Takie wykończenie doda wnętrzu przytulności i zgrabnie zasłoni łączenie tapety ze ścianą.
  • Regał, szafa zasłaniające łączenie
  • Wysoki mebel, który zasłoni łączenie. Jeśli nie chcesz przytłoczyć swojego wnętrza, to postaw na wysoki regał z cienkimi profilami, np. na książki czy rośliny. W sypialni świetnie sprawdzi się z kolei zabudowa z szaf pod sam sufit.
  • Ściana z roślin, które przykryją łączenie
  • Kup wiszące minimalistyczne doniczki i powieś je na ścianie w różnej konfiguracji, tworząc jednocześnie pewnego rodzaju dżunglę. Taka aranżacja jest szalenie modna, a przy tym rozrastające się rośliny zgrabnie zasłonią łączenie ściany i tapety.
  • Galeria ścienna
  • Obrazy i plakaty powieszone na różnych wysokościach świetnie zamaskują połączenie ściany i tapety. A przy tym dodadzą wnętrzu przytulności.

    Tapeta do połowy ściany – jak wykończyć taką aranżację?

    To proste – pozostałą część ściany możesz pomalować farbą w kolorze nawiązującym do odcienia na tapecie lub kolorze białym, który zawsze się sprawdzi. Łączenie tapety ze ścianą zakryj z kolei listwą sztukaterii. Możesz również położyć tapetę od sufitu do 2/3 wysokości ściany, a na dolny fragment ścian przykleić ozdobne kasetony, np. w stylu eleganckim z efektownymi ornamentami.

    Co na ścianę zamiast farby i tapety?

    Sprawdzą się wszelkie panele ścienne, np. z materiału, pianki czy plastiku. Możesz też położyć modny beton architektoniczny, naturalną cegłę, kamień lud drewno.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Klaudia Borycka
    Klaudia Borycka

    Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.