Data modyfikacji:

Tapeta z włókna szklanego: czy warto? Jaki daje efekt? Poradnik i propozycje aranżacji

Remonty i wykończenia nie są łatwe. Ogrom pracy, bałaganu i mnogość możliwych do zrealizowania koncepcji potrafią przytłoczyć. W gąszczu pomysłów i inspiracji nietrudno się zgubić. Znalezienie rozwiązania, które będzie estetyczne, ponadczasowe i trwałe, nie jest łatwe. Jedną z opcji jest tapeta z włókna szklanego. Co to właściwie jest, jakie są jej wady i zalety, w jaki sposób się ją montuje? W tym tekście można znaleźć odpowiedzi. Podpowiadamy także pomysły na aranżacje!
Tapeta z włókna szklanego

Tapeta z włókna szklanego – co to jest i czy to dobry pomysł?

Szukając pomysłu na wykończenie pomieszczenia, nietrudno natknąć się na hasło – tapeta z włókna szklanego. Opinie na jej temat są dość jednomyślne. Stanowi rozwiązanie problemu nierówności i niewielkich niedoskonałości na ścianach. Doskonale maskuje wszelkie mankamenty, jest odporna na działanie wilgoci oraz ścieranie, a do tego można wielokrotnie pokrywać ją farbami. Można ją także z łatwością czyścić. Tapeta z włókna szklanego gładka to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Obok niej znaleźć można różne wzory – prążki, romby czy też jodełkę. Montaż jest możliwy na bardzo wielu podłożach, od betonu, przez drewno, po płyty kartonowo-gipsowe.
Brzmi to jak rozwiązanie idealne. Czy w takim razie tapeta z włókna szklanego ma jakieś wady? Owszem. Jest rozwiązaniem, które wymaga sporo pracy, zarówno przy przyklejaniu, jak i demontażu. Tego rodzaju tapeta potrzebuje bardzo gęstego i mocnego kleju. Ponadto włókno szklane, z którego jest wykonana, ma bardzo drażniące działanie na skórę i błony śluzowe. Zamontowanie tapety z włókna szklanego przez niedoświadczoną osobę może być sporym wyzwaniem. Podobnie jej ściągnięcie. Usuwanie tapety wymaga dużo czasu i pracy.

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się tapeta z włókna szklanego?

Pomimo wad tapeta z włókna szklanego często jest doskonałym rozwiązaniem. Jej trwałość, możliwość mycia i pokrywania farbami pozwolą zapomnieć o kolejnych remontach na długie lata. Maskujące właściwości tapety sprawiają, że świetnie sprawdzi się przy pokrywaniu popękanych, porysowanych ścian, obfitujących w niewielkie ubytki i pozwoli uniknąć tynkowania oraz gładzenia całych ścian.
Wspomniana wcześniej trwałość oraz łatwość utrzymania w czystości czynią tapetę z włókna szklanego idealną kandydatką na wykończenie ścian w korytarzach, salonach, łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach, które są często użytkowane. Sprawdzi się także w budynkach użyteczności publicznej. Tego rodzaju tapety są bardzo uniwersalne, a lista ich zalet znacząco przewyższa liczbę wad.

Jak zamontować tapetę z włókna szklanego?

Przed rozpoczęciem pracy z włóknem szklanym należy się dobrze przygotować. Ze względu na drażniące właściwości, konieczne jest zastosowanie maski przeciwpyłowej, rękawic i okularów ochronnych. Warto także zainwestować w ubrania robocze z długimi rękawami i nogawkami. Dobrym pomysłem będzie również zabezpieczenie podłóg i pozbycie się z remontowanego pomieszczenia mebli.
W pierwszej kolejności należy dokładnie wyczyścić podłoże i postarać się naprawić spore nierówności. Chłonne podłoża, jak drewno, warto także zagruntować specjalnym gruntem lub rozwodnionym klejem. Samą tapetę należy przyklejać mocnym klejem do tapet ciężkich. Po przygotowaniu podłoża można przejść do docinania tapety na odpowiednią długość – powinna być nieco dłuższa niż wysokość ściany. Następnie należy posmarować klejem podłoże, zaczynając od sufitu, i przykleić tapetę, dociskając ją specjalnym wałkiem do tapet. Klejenie powinno odbywać się z góry na dół. Jeżeli klej wydostanie się na wierzch tapety, warto od razu zetrzeć go wilgotną ścierką, aby nie utworzył nieestetycznych plam.
Producenci zalecają gruntowanie tapet specjalnymi dedykowanymi farbami lub farbami uszczelniającymi. Jeżeli planuje się pomalowanie tapety barwną emulsją, warto najpierw pokryć ją kolorem białym, który utworzy jednolitą bazę.

Tapeta z włókna szklanego – aranżacje

Remont dobiega końca, zamontowana została tapeta z włókna szklanego. Efekt już w tym momencie powinien być zadowalający. Tego rodzaju pokrycie ścian jest bardzo uniwersalne, trwałe i daje wiele możliwości aranżacyjnych. Tapeta z włókna szklanego gładka świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach, które łatwo ulegają zabrudzeniom. Wykończoną z jej pomocą kuchnię będzie można szybko wyczyścić z pomocą mokrej szmatki. Możliwość pokrywania tapety farbą pozwala także szybko zmienić jej odcień, aby dopasować np. do nowych mebli.
Obok tapet gładkich można znaleźć także takie, które mają wytłoczone wzory. Nietracącym popularności deseniem jest jodełka. Będzie doskonale pasować do korytarzy, którym doda charakteru, zwłaszcza jeśli są wyłożone jednolitą podłogą. Zainstalowana w pokoju dziennym czy też salonie doda przytulności i z pewnością przyciągnie wzrok.
Tłoczenia nadające wygląd betonu lub chropowatego tynku także będą ciekawym rozwiązaniem. Świetnie wpasują się we wnętrza w stylu loftowym i nowoczesnym. Surowa, szara tapeta dobrze wkomponuje się w pomieszczenie obfitujące w rośliny zielone. Dzięki odporności na wilgoć niestraszne jej nawet zraszanie.
Tapeta z włókna szklanego to rozwiązanie uniwersalne i wysoce estetyczne, choć niepozbawione wad. Trudy przyklejania równoważy jednak trwałość. Tego rodzaju pokrycia ścian wytrzymają wiele lat i nie stracą na atrakcyjności.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!