Data publikacji:

Tapety na flizelinie – aranżacje. Jaką tapetę na flizelinie wybrać?

Kiedy szukamy oryginalnych pomysłów na wnętrza, dobrze sprawdzą się tapety na flizelinie. Aranżacje, jakie można wykonać z ich pomocą, są niejednokrotnie bardzo ciekawe. Tapety nie nakładają na urządzających lokal żadnych ograniczeń, ponieważ oferują ogromny wybór wzornictwa, kolorystyki i faktur. Żeby jednak wybór móc ocenić jako udany nawet z perspektywy lat, warto zwrócić nieco większą uwagę na to, z jakiego materiału wykonana zostanie tapeta. Dowiedz się, czym są tapety na flizelinie i jak dobrze dobrać je do wnętrza.
Tapety na flizelinie – aranżacje.

Tapeta winylowa na flizelinie – co to jest?

Czym tapeta winylowa na flizelinie różni się od zwykłej tapety? Przede wszystkim powłoką wierzchnią. Żeby najtrafniej zobrazować różnicę pomiędzy poszczególnymi rodzajami tapet, warto wcześniej poznać ich budowę. Każda tapeta składa się z dwóch warstw. Na spodzie produktu może znaleźć się papier lub flizelina. Drugie rozwiązanie, z uwagi na swoją budowę, jest o wiele trwalsze, odporne na uszkodzenia i łatwiejsze w nakładaniu. Wierzchnia warstwa tapety może być wykonana z winylu lub papieru. Tapety papierowe wykorzystuje się w pomieszczeniach, w których czynniki niszczące oddziałujące na materiał występują bardzo rzadko. Produkty winylowe można stosować w pokojach dziennych, a nawet kuchniach.

Tapeta winylowa na flizelinie – zalety

Tapeta na flizelinie z winylową powłoką jest wykonana z PCV, które jest wyjątkowo trwałym materiałem. Gwarantuje odporność na zabrudzenia oraz ścieranie, co sprawia, że doskonale sprawdza się w domach, które są zamieszkiwane również przez najmłodszych. Ten rodzaj tapet dobrze radzi sobie z wodą i środkami chemicznymi. Jest odporny na promieniowanie UV – nie blaknie pod wpływem słońca, a kolory są tak samo żywe przez cały okres użytkowania.
Ogromną zaletą tapet winylowych na flizelinie jest to, że producenci dbają o ogromny wybór dostępnego wzornictwa. Znaleźć można zarówno modele jednolite w najróżniejszych kolorach, jak i wzorzyste. Wybierać można również w zakresie wykończenia – dostępne są tapety w macie, połysku lub satynie. Znaleźć można także najróżniejsze faktury – od tych całkowicie gładkich aż po ciekawe, perforowane wzory, które mogą przypominać beton lub być elementem wzoru dekoracyjnego.
Spód produktu wykonany z flizeliny gwarantuje łatwiejszą aplikację oraz w razie potrzeby wymiany – proste ściąganie, które nie wygeneruje żadnych szkód. Tapety nie ulegają naciąganiu oraz o wiele trudniej jest je uszkodzić mechanicznie niż egzemplarze papierowe. Tapety na flizelinie są też od nich delikatnie grubsze, co umożliwia zakrycie niewielkich nierówności ścian.

Czy tapeta winylowa na flizelinie do kuchni będzie dobrym wyborem?

Wiele osób zastanawia się, czy tapeta winylowa na flizelinie do kuchni będzie dobrym wyborem. Tapeta winylowa na flizelinie do kuchni to najlepszy możliwy wybór spośród wszystkich rodzajów tapet. Wynika to głównie z tego, że nie wchłania plam ani wilgoci. Dzięki temu nie straszne jej zachlapanie podczas gotowania niezależnie od tego, czy będzie to woda, tłuste opary z garnka, czy też tłuszcz po smażeniu. Tapety tego rodzaju można z powodzeniem stosować nie tylko w kuchni, ale również w innych pomieszczeniach, w których panują trudne warunki.

Tapety na flizelinie – aranżacje

Obecnie możliwości kompozycyjne, które dają tapety, są praktycznie nieograniczone. Wynika to głównie z szerokiej dostępności najróżniejszych wzorów, faktur i kolorów. W zakresie aranżacji mamy do wyboru przykładowo:
 • jednolite zestawienie konkretnego wzoru lub koloru na wszystkich ścianach w pomieszczeniu,
 • pokrycie tapetą dekoracyjną wyłącznie jednej ze ścian,
 • ozdobienie jednego miejsca, które chcemy wyeksponować lub urozmaicić,
 • łączenie ze sobą wzorów lub kolorów – np. zestawienie jednolitej, szarej tapety z białą w żyłkowany wzór lub mozaikę.
 • Do pomieszczeń stonowanych, w których panuje bardzo duży porządek, warto wybierać tapety we wzory. Pozwoli to sprawić, że wnętrze będzie ciekawsze w odbiorze. Można postawić na bardzo delikatny, strukturalny wzór przypominający wyglądem welur lub kamień naturalny. Doskonale sprawdzą się tutaj również mocno wzorzyste mozaiki, jednak z tym rodzajem wzorów należy uważać szczególnie w niewielkich pomieszczeniach.
  Zbyt duża ilość dekoracji może pociągnąć za sobą wrażenie przytłoczenia. We wnętrzach, w których dużo się dzieje, czyli znajduje się ogrom mebli, pamiątek, zdjęć i przedmiotów codziennego użytku, lepiej wykorzystać jednolite tapety winylowe na flizelinie.

  Jak aplikować tapety na flizelinie?

  Większość tapet można aplikować, kładąc klej na ścianę lub bezpośrednio na rolkę. W przypadku tapet na flizelinie wystarczy posmarowanie ściany klejem, a następnie dociśnięcie materiału do ściany. Dużą zaletą jest to, że dopóki klej nie wyschnie, można jeszcze w niewielkim stopniu zmienić ułożenie tapety. Jeśli jednak zostanie ona położona krzywo, można ją w szybki i łatwy sposób zerwać, a następnie spróbować przykleić ponownie.
  Klej pod tapetę nakładamy przy pomocy wałka malarskiego. Należy zwrócić uwagę na to, by ściana była nim pokryta równomiernie. Przykładamy tapetę do kleju i przejeżdżamy po niej szpatułką, której zadaniem jest wyrównanie materiału i usunięcie spod niego bąbli powietrza. Później usuwamy nadmiar tapety za pomocą nożyka tapicerskiego. Możliwe jest także zakupienie tapety na wymiar, co znacznie ułatwia proces jej montażu.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Karolina Grad
  Karolina Grad

  Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!