Data publikacji:

Telewizor na lamelach – aranżacje. Sposoby na umieszczenie telewizora na lamelach

Interesująca aranżacja ściany telewizyjnej ma ogromne znacznie dla wystroju wnętrza, bowiem panele telewizyjne są obecnie jednym z najważniejszych urządzeń w domu. Telewizor na lamelach to eleganckie rozwiązanie, świetnie sprawdzające się w modnych minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach.
Telewizor na lamelach
Współczesne telewizory, ze względu na osiągane rozmiary, stają się coraz częściej centralnym punktem salonu, od którego bardzo trudno odwrócić wzrok. Najprostszym sposobem na wkomponowanie urządzenia do wystroju wnętrza jest odpowiednie przygotowanie przestrzeni, która stanowi dla niego bezpośrednie tło. Mowa tu nie tylko o meblach, oświetleniu oraz akcesoriach dekoracyjnych, ale również samej ścinanie. Telewizor na lamelach jest jednym z coraz popularniejszych sposobów na przygotowanie ciekawej aranżacji dla tego urządzenia. Przyjrzyjmy się, na czym on polega.

Czym są lamele?

„Lamele” to nazwa opisująca metodę ozdabiania ścian oraz sufitów za pomocą desek lub listew wykonanych z płyt MDF, polistyrenu lub drewna, które znane są również jako ścienne panele liniowe. Litwy są ułożone prostopadle do siebie, a pomiędzy nimi pozostawiona jest pusta przestrzeń, dzięki której widzimy znajdującą się za nimi ścianę.
Lamelami można również odgradzać poszczególne części pomieszczeń, wyznaczając np. strefę jadalną lub wypoczynkową w salonie. Stanowią wówczas lekką ażurową ściankę działową, które przepuszcza sztuczne i naturalne światło, co ma znaczenie zwłaszcza na mniejszych powierzchniach.
Lamele montowane na sufitach w skuteczny sposób chowają np. listwy LED, świetlówki, a ich podświetlana od spodu konstrukcja daje bardzo interesujące efekty wizualne.
Lamele zdobywają w ostatnich latach sporą popularność wśród dekoratorów wnętrz. Należy jednak zaznaczyć, że nie są one nowym wynalazkiem i regularnie wracają one do łask. Swój prawdziwy renesans przeżywały po drugiej wojnie światowej, ponieważ były z chęcią wykorzystywane przez modernistycznych architektów projektujących w latach 50., 60. oraz w pierwszej połowie 70. Lamele były również stałym elementem krajobrazu peerelowskiej Polski, montowano je na dużą skalę głównie w obiektach użyteczności publicznej, od szkół, uczelni, biurowców, na dworcach kolejowych kończąc. Być może z powodu tych skojarzeń były bardzo długo odrzucane w naszym kraju.

Telewizor na lamelach – co należy wiedzieć?

Lamele stanowią świetną podstawę dla ściany telewizyjnej, dodając interesującego charakteru wnętrzu oraz odwracając uwagę od dużego czarnego ekranu, który normalnie zdominowałby całą przestrzeń. Ze względu na minimalizm tego rozwiązania lamele sprawdzają się jednak głównie we wnętrzach o bardzo nowoczesnym lub loftowym charakterze.
Pamiętajmy, aby listwy były dobrane do wystroju w salonie. Lamele wykonane są zazwyczaj z najpopularniejszych rodzajów drewna lub naśladujących jego fakturę produktów z płyt MDF i tworzyw sztucznych.
Gotowe zestawy desek możemy montować do ściany tuż po wyjęciu z pudła. Jeżeli samodzielnie przycinamy i dopasowujemy surowy materiał, trzeba oczywiście pamiętać o jego odpowiednim polakierowaniu lub pomalowaniu impregnatem. Podczas instalacji zachowujemy szczególną uwagę, korzystając z bloczków
Istnieją trzy podstawowe techniki montowania lameli.
  • W pierwszej listwy przykleja się bezpośrednio do ściany. W tym wypadku należy zadbać, by była ona idealnie płaska i równa, w przeciwnym razie lamele będą krzywe, co nie tylko psuje estetykę instalacji, ale też utrudni zawieszenie telewizora.
  • Druga metoda opiera się na wykorzystaniu kołków i śrub, na które nakładamy pojedynczo wszystkie listwy. Bardzo często stosowana podczas montażu na płytach gipsowych lub MDF.
  • W ostatniej metodzie lamele przykręcamy do dwóch lub więcej poziomych listew, które uprzednio przyczepiliśmy do ściany, patent ten pozwala na szybszy demontaż desek bez niszczenia całej ściany.
Lamele są zazwyczaj dość jasne, ponieważ kontrastują z prześwitującą spomiędzy nich ścianą pomalowaną na bardzo ciemny kolor, najczęściej jest to czerń, która dobrze komponuje się z wyłączonym ekranem telewizora.
Telewizor na ścianie z lamelami można ustawić na co najmniej kilka sposobów. Najczęściej zawiesza się go bezpośrednio na listwach, korzystając z przymocowanego do nich standardowego uchwytu VESA. Telewizor da się przyczepić też bezpośrednio do ściany, umieszczając go w wyciętej w listwach wnęce. Urządzenie równie dobrze prezentować będzie się także jeżeli zostanie ustawione na podwieszanej lub stojącej szafce.
Ścianę telewizyjną z lamelami zazwyczaj w odpowiedni sposób się podświetla. Obecnie do tego celu używa się prawie wyłącznie listew LED, najczęściej montowanych przy suficie i podłodze. Jeżeli telewizor został zawieszony na lamelach, światełka możemy umieścić na jego tylnej obudowie. Niektóre modele, produkowane np. przez firmę Philips, posiadają fabryczne podświetlenie, które sprawdzi się w takiej sytuacji.
Świetnie, że dzięki ścianie z lamelami bardzo łatwo ukryjemy wszystkie kable zestawu telewizyjnego (zasilanie, przewody audio i wideo).
Zdjęcie: Envato Elements