Data publikacji:

Telewizor w szafie –  inspiracje. Jak umieścić telewizor w szafie?

Korzystając z telewizora w domu, stajemy przed dylematem: czy mieć go zawsze w zasięgu wzroku? A może warto nieco go ukryć? Umieszczenie telewizora w szafie może być rozwiązaniem tej rozterki. Sprawdźmy, czy telewizor w szafie to dobre rozwiązanie podczas urządzania domowej przestrzeni.

Telewizor w szafie – po co?

Telewizor to w obecnych czasach standard w domu, jednak stopniowo coraz bardziej zauważamy jego szkodliwe działanie. Dla jednych chęć jego ukrycia wynika z celów estetycznych, inni natomiast korzystają z niego tylko o określonych porach i nie chcą, aby towarzyszył im w każdym momencie. Postawy te wynikają z coraz większej świadomości oddziaływania elektroniki na nasze życie. Czujemy się przytłoczeni ilością ekranów w naszym otoczeniu. Nie musimy na szczęście rezygnować zupełnie z telewizora, laptopa, telefonów, tabletów. Wystarczy sprytnie zaaranżować te przedmioty codziennego użytku w naszym otoczeniu. W tym artykule skupiamy się na telewizorze – jednym ze sposobów aranżacji telewizora jest umieszczenie go w szafie.
Telewizor w szafie w sypialni to rozwiązanie, które wyjątkowo chwalą sobie osoby, które cenią sobie swój spokój i którym trudno jest zrelaksować się w nieharmonijnym wnętrzu. Poprzez umieszczenie telewizora w szafie zyskujemy bowiem przestrzeń bez widocznego ekranu, używając go jedynie, gdy rzeczywiście tego chcemy.

Jak zatem umieścić telewizor w szafie?

Najważniejszą kwestią techniczną jest posiadanie gniazda prądu w okolicach szafy. Najlepiej, by nie było konieczności prowadzenia przedłużacza bądź listew, ponieważ w przypadku awarii istnieje możliwość nieprzyjęcia gwarancji przez producenta telewizora.
Jeśli nasza szafa posiada tył w postaci płyty wiórowej, możemy wykonać w niej niezbędne otwory bądź zdemontować całą płytę na stałe. Dobrze jest zadecydować o ukryciu telewizora w szafie jeszcze na etapie projektowania szafy – wówczas zyskamy przestrzeń idealnie dostosowaną pod nasz model telewizora. Jednocześnie oprócz zaprojektowania części wewnętrznej szafy pod nasze potrzeby, możemy zdecydować, w jaki sposób mają otwierać się drzwiczki szafy. Wówczas wybieramy z opcji drzwi przesuwnych, a także drzwi otwieranych „do siebie” i chowanych wewnątrz szafy.
Telewizor w szafie zazwyczaj stoi na nóżce. Coraz częściej decydujemy się na telewizor w szafie przesuwnej – wówczas może być on nawet wiszący. Podczas montażu wysięgnika należy upewnić się, że telewizor zawieszony jest stabilnie, wejścia na kable są bezpośrednio za telewizorem (by nie było ich widać), a całość mieści się w szafie. Odradzamy umieszczenie telewizora bezpośrednio na drzwiach szafy – jest to mało stabilne rozwiązanie. Najlepiej umieścić go wewnątrz i upewnić się, że jest prawidłowo zamontowany, nie chwieje się i nie przechyla w żadną stronę.
Ukrycie telewizora w szafie w sypialni to doskonały pomysł na zyskanie przestrzeni do relaksu bez nadmiaru bodźców.

Telewizor w szafie czy na szafie? Plusy i minusy

Telewizor w szafie to hit wnętrzarski, który jest coraz popularniejszy w naszych domach. Jest to alternatywa dla umieszczenia telewizora bezpośrednio na szafie.
Zaletą postawienia telewizora na szafie jest fakt, że jest to stosunkowo łatwiejsze do wykonania niż przemyślane umieszczenie go wewnątrz szafy. Jednak właściwie na tym plusy się kończą – przecieranie górnej części szafy z kurzu, gdy stoi na niej telewizor, jest utrudnione, do tego ekran widoczny jest cały czas, co może zaburzać nasze poczucie harmonii i wytchnienia. Coraz częściej dzieci, widząc ekran – nawet wyłączony żądają włączenia telewizora, urządzając nam tym samym niemałe sceny. Jednak gdy nie posiadają telewizora w zasięgu wzroku, zaczynają eksplorować otoczenie i znajdować sobie zajęcie. Schowanie telewizora w szafie niewątpliwie pomoże w kontrolowaniu czasu przed ekranem dla najmłodszych.

Telewizor w szafie? Nie tylko telewizor!

Nowoczesne projektowanie szaf umożliwia nam ukrycie nie tylko telewizora. Coraz powszechniejsze jest chowanie w ten sposób… całego domowego biura. Pracując w domu, nietrudno jest o zatarcie granicy między odpoczynkiem a wykonywaniem obowiązków. „Tylko coś sprawdzę”, „Dopiszę na szybko”, „Przysiądę nad tym wieczorem…”   te słowa towarzyszą osobom, które mają problem z ustanowieniem jasnych granic pomiędzy wykonywaniem zawodowych obowiązków a wyraźnym zakończeniem pracy. Trudno jest przecież odciąć się od tego, nad czym pracowaliśmy, gdy niedokończone sprawy leżą dosłownie w zasięgu wzroku.
Na szczęście możemy łatwo przyzwyczaić swój umysł do rozgraniczenia pracy i odpoczynku. Posiadając szafę przesuwną na znacznej powierzchni (np. na całej ścianie), zyskujemy możliwość umieszczenia w niej ekranu komputera, dokumentów, a także wsunięcie krzesła pod blat ukryty w naszej szafie. W okresie odpoczynku przesuwamy panel szafy tak, by całość była zasłonięta. Wówczas nikt nie podejrzewa nawet, że za drzwiami przesuwnymi kryje się cała strefa pracy. Gdy jednak przychodzi czas skupienia na swoich obowiązkach, cały potrzebny sprzęt posiadamy pod ręką. Dokumenty umieszczone są na okolicznych półkach, co ułatwia organizację. Wystarczy odsunąć drzwi szafy i wysunąć krzesło, a nowa przestrzeń zachęca do podjęcia nowych wyzwań.

Pozytywny wpływ umieszczenia telewizora oraz domowego biura w szafie

Stworzenie pomieszczeń wolnych od widocznych ekranów pozytywnie wpływa zarówno na dorosłych, jak i na dzieci. Umieszczając telewizor w szafie, zyskujemy kontrolę nad swoim czasem przeznaczonym na tę formę rozrywki. Jest to szczególnie ważna kwestia w kontekście najmłodszych, którzy nie potrafią często ustanawiać samodzielnie granic korzystania z telewizora.
Umieszczenie domowego biura w szafie jest świetnym sposobem na rozgraniczenie czasu pracy i czasu odpoczynku. Ograniczamy w ten sposób stres związany z zawodowymi obowiązkami i ułatwiamy sobie wejście w stan relaksu, tak bardzo nam wszystkim potrzebny.
Zdjęcie: Envato elements