Data publikacji:

Toaleta – aranżacje. Jak urządzić toaletę?

Z osobną toaletą zetkniemy się w wielu mieszkaniach i domach w Polsce, zarówno w starym, jak i nowym budownictwie. Rozwiązanie to jest atrakcyjne zwłaszcza w przypadku dużych rodzin, pozwala bowiem niezależnie od WC korzystać z łazienki. Niestety w większości przypadków oddzielna toaleta jest niewielkim pomieszczeniem, którego aranżacja sprawia niemałe problemy i stanowi niewątpliwie wyzwanie. Podpowiadamy więc, jak zabrać się za tego typu aranżację.
Toaleta – aranżacje.

Aranżacja toalety – podstawowe informacje

Na aranżację oraz styl wyposażenia toalety wpływa przede wszystkim jej rozmiary. Jak już zaznaczyliśmy, standardem w Polsce są bardzo małe WC pozbawione dostępu do naturalnego światła. Naszym podstawowym priorytetem podczas wyboru materiałów wykończeniowych jest więc optyczne powiększenie pomieszczenia w takich sposób, aby przebywające w nim osoby nie odczuwały klaustrofobii. Cel ten osiągamy poprzez stosowanie bardzo jasnych kolorów, błyszczących powierzchni oraz mocnego światła. Przed rozpoczęciem zakupów oraz prac koniecznie musimy też dokładnie zmierzyć całe WC, a także zlokalizować położenie rur kanalizacyjnych oraz instalacji elektrycznej.

Jaka muszla klozetowa w toalecie? Aranżacje

Obecnie powszechnie przyjętym standardem stały się już muszle wiszące, które instaluje się na specjalnych zestawach podtynkowych, zawierających zbiornik na wodę oraz mechanizm spłuczki. Rozwiązanie to jest eleganckie, zajmuje niewiele miejsca i pozwala na skuteczniejsze zachowanie czystości. Brzegi podwieszanej miski znajdują się około 40 centymetrów nad podłogą. Zabudowany zestaw podtynkowy często jest podstawą wąskiej półki nad muszlą, na której w wygodny sposób ustawimy środki czyszczące lub ozdoby, takie jak doniczki z kwiatami czy pojemniki z drobiazgami.
Producenci oferują muszle w najróżniejszych wzorach, które pasować będą do każdego wystroju wnętrza. Większość modeli ma klasyczny biały kolor, choć natkniemy się też na modele kremowe, szare, a nawet czarne. Istotnym elementem konstrukcji jest wbudowany w ścianę przycisk do spłukiwania wody, który powinien być dopasowany do reszty wystroju wnętrza.

Jakie wykończenie ściany w toalecie? Aranżacje

Farby lub tapety
Do pomalowania toalety używamy jasnych i wytrzymałych farb, które są odporne na ścieranie oraz pozwalają na łatwe umycie pokrytych nimi powierzchni. Idealnie do tego celu nadają się produkty ceramiczne. Alternatywą są też wytrzymałe wodoodporne tapety. Małe WC optycznie powiększą i podwyższą np. egzemplarze ze wzorami z wąskimi i pionowymi pasami.
Płytki
Płytki zazwyczaj kładziemy na jednej ścianie lub do połowy wysokości pomieszczenia, w przeciwnym wypadku będą wizualnie zmniejszać jego powierzchnię. Wybieramy produkty w kształtach i wzorach pasujących do naszej koncepcji wnętrza, stawiamy jednak na kafelki niewielkich rozmiarów. Alternatywą są duże kafle naśladujące fakturę drewna, kamienia lub betonu, które łączone są ze sobą bez widocznych fug. Świetnie sprawdzają się w nowoczesnych i minimalistycznych WC. W niewielkich toaletach zalecana jest glazura z błyszczącym wykończeniem.

Jaka podłoga w toalecie? Aranżacje

Na podłogę w toalecie trafiają zazwyczaj wytrzymałe na ścieranie i uszkodzenia kafle. Popularne obecnie są modele z drewnianą, betonową oraz kamienna teksturą, które dobrze komponują się ze swoimi odpowiednikami na ścianach. W małych toaletach uważamy na to, by tradycje płytki z fugami nie osiągały zbyt dużych rozmiarów.
Coraz popularniejszą aranżacją podłogi w toalecie są też panele podłogowe, pasujące do stylizacji skandynawskiej i minimalistycznej. Oczywiście ze względu na specyfikę wnętrza nie wybieramy klasycznych modeli laminowanych, ale wodoodporne produkty winylowe, które podobnie jak kafle, poza zwykłym rysunkiem różnych gatunków drewna, mogą naśladować inne materiały.

Umywalka i szafki w toalecie – aranżacje

Montaż umywalki w oddzielnej toalecie jest wskazany, ale nie obowiązkowy, zwłaszcza gdy nie ma na nią miejsca. W sprzedaży znajdziemy jednak bogaty wybór umywalek przeznaczonych do wąskich przestrzeni, w tym modele, które zamontujemy bezpośrednio w rogach pomieszczenia. W nieco bardziej przestronnych toaletach warto postawić na modele nablatowe, pod którymi ustawimy szafkę na różnego rodzaju środki higieniczne i drobiazgi.

Jakie oświetlenie w toalecie? Aranżacje

W małej toalecie w bloku ograniczamy się do jednego głównego źródła oświetlenia. Bardzo często jest to niskoprofilowy plafon, kinkiet z kloszem, albo listwa z reflektorkami. Wybieramy oczywiście modele pasujące do stylu pomieszczenia, od nowoczesnych po bardzo klasyczne wzory. Wiele osób dodatkowo decyduje się na instalację listew LED, które dyskretnie na brzegach podświetlają np. zabudowę toalety lub zbudowane nad nią półki wnękowe.

Dodatki w toalecie – aranżacje

Duża ilość akcesoriów i dekoracji w toalecie nie jest dobrym pomysłem, ograniczmy się do obrazków i grafik w ramkach, albo doniczek z roślinami. Niezwykle przydatne okaże się tutaj jednak duże lustro na jednej ze ścian lub nad umywalką, które rozszerza i rozjaśnia przestrzeń.