Data publikacji:

Torf odkwaszony: do czego stosować? W jaki sposób używać?

Torf jest jednym z częściej wykorzystywanych podkładów oraz nawozów do roślin ogrodowych i doniczkowych. W sklepach znajdziemy jednak jego dwa podstawowe rodzaje. W artykule radzimy, do czego stosować tor odkwaszony, a do czego kwaśny, i czy wybór ten ma duże znaczenie dla naszej hodowli.
torf odkwaszony

Czym jest torf?

Według formalnej klasyfikacji torf jest rodzajem skały osadowej, składającym się z obumarłych szczątków roślin, a w jego składzie chemicznym znajduje się aż kilkadziesiąt procent węgla. Torf powstaje w warunkach wysokiej wilgotności oraz słabego dostępu do tlenu, uniemożliwiających pełny rozkład zmarłych roślin. Warstwy torfu tworzą się na terenach podmokłych, bagnach, brzegach rzek itd.
Torf obfituje również w przeróżne składniki mineralne, będące wynikiem występującego w nim piasku, cząstek żelaza oraz związków fosforu. Z tego też powodu jest on zbierany, osuszany, rozdrabiany i wykorzystywany na różne sposoby. Najważniejszym z nich jest produkcja ziemi ogrodowej oraz nawozów rolniczych. Ze względu na wysoką zawartość węgla jest też czasem wykorzystywany jako paliwo opałowe. Z kolei dzięki minerałom z powodzeniem wykorzystuje się go jako jeden z głównych składników w preparatach używanych w medycynie oraz kosmetologii.

Do czego służy torf odkwaszony?

Torf w swojej naturalnej postaci ma niski współczynnik pH. Rozdrobniony i wykorzystany jako gleba do uprawy będzie miał wysoki poziom kwasowości. Ziemię tego typu preferują i tolerują tylko wybrane gatunki roślin, takie jak niektóre drzewa i krzewy ozdobne, warzywa oraz kwiaty. Jest ona też świetnym podkładem do hodowli wielu rodzajów owoców, takich jak borówki. Niemodyfikowany torf określany jest mianem kwaśnego lub wysokiego, a jego pH osiąga wartość w granicach 3,5–5.
Co zrobić jednak, gdy chcemy wykorzystać niezwykle atrakcyjne cechy torfu także przy uprawie roślin preferujących ziemię o odczynie neutralnym bądź zasadowym? Rozwiązaniem jest tutaj torf odkwaszony, dostępny w wielu sklepach ogrodniczych. Produkt powstaje w trakcie dodatkowej obróbki zwykłego torfu poprzez wymieszanie go z węglanem wapnia, który obniża jego kwasowość do poziomu 5–7 pH.
Warto zaznaczyć, że podczas procesu produkcji zmianie ulega głównie kwasowość, torf zachowuje swoje najważniejsze właściwości, takie jak wysoki poziom absorpcji wody oraz niezwykle bogaty skład mineralny, dodatkowo uzupełniony substancjami organicznymi wzmacniającymi wzrost roślin. Ziemia torfowa jest też świetnie napowietrzona i pulchna, co ułatwia jej rozkopywanie oraz przygotowanie grządek i miejsce na sadzonki.
Torf odkwaszony możemy stosować zarówno w ogrodach, jak i w doniczkach o dowolnej wielkości. Odpowiednio rozprowadzony może on pełnić też rolę nawozu, tutaj jest szczególnie zalecany dla właścicieli trawników. Służy również do szybkiej zmiany czynnika pH gleby.

Torf odkwaszony a ziemia uniwersalna

Torf odkwaszony miesza się z ziemią uniwersalną w celu jej nawożenia w proporcjach od 50 kilogramów do 100 kilogramów na 10 metrów kwadratowych powierzchni. W przypadku pojemników lub doniczek proporcje są identyczne i wynoszą od 5 kilogramów do 10 kilogramów na metr kwadratowy. Ponieważ torf odkwaszony zmienia pH ziemi, warto upewnić się, że środowisko takie będzie odpowiadać sadzonym gatunkom roślin.
Zdjęcie: Envato Elements