Data publikacji:

Trawy w ogrodzie nowoczesnym: jakie wybrać? Inspiracje

Zadbany i przemyślanie urządzony przydomowy ogród to duma jego właścicieli, dlatego tak wiele osób poszukuje do swojej ogrodowej przestrzeni oryginalnych roślin. Ogrody mogą być zaprojektowane w różnych stylach, jednak najpopularniejszym stylem, który dominuje w ostatnich latach w świecie ogrodów, jest styl nowoczesny.
trawy w ogrodzie nowoczesnym
Jakie rośliny znaleźć można w takim ogrodzie? Bardzo często występuje nowoczesny ogród z trawami różnego rodzaju, które w takiej przestrzeni prezentują się wyjątkowo dobrze i oryginalnie.
Jakie trawy do ogrodu wybrać, aby móc cieszyć się dobrze wyglądającą i zagospodarowaną przestrzenią? Przegląd najciekawszych pozycji na liście traw ogrodowych znaleźć można w poniższym artykule. Co więcej, przybliża ona sposób sadzenia trawy w ogrodzie nowoczesnym oraz zawiera jasną instrukcję, jak należy dbać o tego typu rośliny.

Jakie trawy do ogrodu? Gatunki najmodniejszych traw ozdobnych

Wykorzystanie traw ozdobnych to ogrodowy strzał w dziesiątkę, ponieważ trawy w ogrodzie nowoczesnym potrafią stworzyć imponujące i niezwykle efektowne aranżacje. Trawy ozdobne dostępne obecnie na rynku różnią się od siebie pod względem wyglądu, rozmiaru, wysokości, koloru, a także wykorzystania, ponieważ niektóre z traw świetnie wyglądają samodzielnie, a inne najlepiej połączyć z innymi roślinami w formie rabaty.
Jakie gatunki trawy w ogrodzie nowoczesnym sprawdzą się najlepiej? Wybierając tego typu rośliny, warto zwrócić uwagę na ostnice pierzastą, włosowatą i cieniutką, trzęślicę modrą, owies wiecznie zielony lub kostrzewę siną. Te trawy świetnie poradzą sobie w najbardziej suchych miejscach na planie ogrodu, ponieważ ich naturalnym środowiskiem są rumowiska skalne lub piaszczyste wydmy.
Jakie trawy ozdobne do ogrodu do miejsc zacienionych? W takich warunkach, gdzie słońce jest rzadkim gościem, dobrze poradzą sobie trawy takie jak: kłosówka miękka lub wełnista, mozga trzcinowa, śmiałek pogięty, rajgras wyniosły, kłosownica pierzasta oraz leśna, prosownica rozpierzchła oraz wiechlina gajowa.
W tych miejscach w ogrodzie, które cechują się najlepszym nasłonecznieniem, można zasadzić zdecydowanie najwięcej rodzajów traw ozdobnych.

Trawy w ogrodzie nowoczesnym – wysokości

Trawy ozdobne w ogrodzie nowoczesnym osiągają różne rozmiary. Niektóre z nich wyrastają na około 15 centymetrów, ale inne trawy ozdobne mogą sięgać nawet do 3 metrów wysokości. Z tego względu podstawowym rozróżnieniem traw ozdobnych jest ich podział ze względu na wysokość.
Jako trawy niskie uznaje się wszystkie te rośliny, których maksymalna wysokość sięga do 50 centymetrów. Jakie trawy można zaliczyć do tej kategorii? Z całą pewnością niskie trawy to: dmuszek jajowaty, kłosówka miękka, kostrzewa pstra, kostrzewa popielata, kostrzewa nitkowata, japońska trawa kaskadowa, spartyna grzebieniasta oraz inne.
Do traw średnich zalicza się te rodzaje traw, które w pełnym wzroście sięgają od 50 do 100 centymetrów wysokości. Takie trawy wyjątkowo dobrze wyglądają w przestrzennym ogrodzie. Jakie trawy uznaje się za trawy średniego wzrostu? W tej grupie znalazły się: manna mielec, jęczmień grzywiasty turzyca palmowa, mozga trzcinowata, kostrzewa popielata, rozplenica japońska, perłówka wyniosła, turzyca sztywna, owsiczka wieczniezielona oraz turzyca zwisła.
Z kolei trawy ozdobne wysokie to te, których wysokość przekracza 1 metra. Które trawy ozdobne uznaje się za wysokie? Są to: arundo trzcinowate, kortaderia pampasowa, miskant cukrowy, miskant chiński, ostnica olbrzymia i oczeret jeziorny.

Jak sadzić trawy w ogrodzie nowoczesnym?

Trawy w ogrodzie nowoczesnym to niezwykle wdzięczne rośliny, które wyglądają bardzo efektownie, przy czym są wyjątkowo łatwe w pielęgnacji.
Trawy ozdobne to rośliny wieloletnie, które charakteryzują się łatwym rozsadzaniem. Przed sadzeniem traw warto zasilić ziemię kompostem, a dodatkowo przygotować drenaż oraz potas służący do nawożenia. Kiedy sadzić trawy w ogrodzie nowoczesnym? Najlepszą porą na sadzenie tego typu roślin są miesiące jesienne oraz wiosenne.

Trawy w ogrodzie nowoczesnym – o czym warto pamiętać?

Nowoczesny ogród z trawami wygląda niezwykle oryginalnie, dlatego coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie takiego stylu do swojej przydomowej przestrzeni ogrodowej. O czym należy wiedzieć, chcąc ozdobić swój ogród trawami dekoracyjnymi?
Wybierając trawy w ogrodzie nowoczesnym, niezwykle ważne jest, aby umieścić je w miejscach dla nich odpowiednich. Oznacza to, że trawy, które mają duże, rozłożyste kwiaty oraz różnobarwne liście, zazwyczaj powinny być sadzone w miejscach dobrze nasłonecznionych. Takie ułożenie pozwoli im odpowiednio się rozwinąć oraz wydobyć swój cały potencjał. Z kolei te trawy, których liście mają żywozielony kolor, warto posadzić w półcieniu, ponieważ w takim środowisku rośliny te czują się najlepiej.
Niezwykle ważną zasadą, o której należy pamiętać w przypadku sadzenia traw wysokich, jest zapewnienie odpowiedniej podpórki dla tak wysokich roślin. Wysokie trawy, które rosną w formie gęstych kęp, warto sadzić w niewielkim odstępie od innych roślin. Takie rozłożenie sprawia, że wysokie trawy służą jako naturalne i subtelne odgrodzenie poszczególnych partii ogrodu od siebie.
Tworząc projekt z rabaty z traw ozdobnych, warto pamiętać, że trawy w tym przypadku powinny być jedynie dopełnieniem całości. Posadzenie traw w zbyt dużej ilości na jednej rabacie może doprowadzić do zaniku innych roślin. W takich miejscach warto sięgnąć po trawy średniej wysokości, które w idealny sposób dopełnią kwiatową rabatę.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!