Data modyfikacji:

Trendy w dekoracji choinek, czyli jak ubrać świąteczne drzewko?

W stylu skandynawskim, a może amerykańskim? Jak w tym roku będzie ozdobiona twoja choinka? Musisz wiedzieć, że dekoracja choinek rządzi się swoimi prawami i nie ogranicza się jedynie do zawieszenia bombek i zapalenia światełek. Istnieją aranżacyjne trendy, wedle których możesz przybrać swoje świąteczne drzewko. Oto najciekawsze z nich.

W święta jest w centrum wydarzeń i to na niej skupia się uwaga wszystkich. Choinka jest najważniejszą ozdobą twojego domu na święta Bożego Narodzenia – przy niej wszystkie inne, nawet najbardziej efektowne dekoracje świąteczne schodzą na dalszy plan. Jeśli jeszcze nie masz pomysłu na dekorację swojego świątecznego drzewka lub znudziły ci się bombki choinkowe, jakie dotychczas wieszałeś na gałązkach, poznaj najciekawsze trendy rządzące dekoracją choinek.

Amerykański sen

Na pewno kojarzysz je z amerykańskich filmów. Bogato zdobione, uginające się wręcz pod ciężarem bombek choinkowych, sznurów lampek, dekoracyjnych łańcuchów, kokard i innych dekoracji świątecznych. Choinki zdobione na amerykańską modłę wyglądają efektownie i pewnością nie da się ich przeoczyć. Tak udekorowane drzewko może w zasadzie wystarczyć za całą świąteczną aranżację.

Jeśli lubisz dekoracyjne szaleństwo i chcesz pójść na całość z aranżacją choinki, styl amerykański jest właśnie dla ciebie. Możesz tu łączyć do woli różne kolory, ale najlepiej sprawdzają się czerwień, zieleń oraz złoto. Ponadto amerykańskie choinki mienią się nie tylko światłem licznych sznurów różnokolorowych lampek, ale też błyszczą brokatem bombek choinkowych. Dekoracyjny zawrót głowy gwarantowany.

Skandynawski minimalizm

Pewną przeciwwagą dla bogactwa choinki w amerykańskim wydaniu jest skandynawska wersja bożonarodzeniowego drzewka. Jak zapewne już się domyślasz, bombki i dekoracje świąteczne rodem z chłodnej północy są minimalistyczne. Zazwyczaj jest ich niewiele, a drzewko oplata jeden sznur światełek o neutralnej białej barwie. Białe są także bombki choinkowe, które pięknie kontrastują z zielenią drzewka.

Oczywiście choinka w wersji skandynawskiej to żywe drzewko. Skandynawowie najchętniej stawiają na choinki w doniczkach, które później można uprawiać na balkonie lub wkopać do ogródka. Mieszkańcy chłodnej Skandynawii w efektowny sposób maskują doniczkę, w której choinka jest przechowywana. W tym celu stosują np. druciane lub wiklinowe kosze czy papierowe torby. Całość tworzy bardzo harmonijne i naturalne połączenie, idealnie wpisujące się w ideę stylu skandynawskiego.

Origami na choince

Kolejnym ciekawym trendem w dekoracji choinek, który również świetnie pasuje do skandynawskiej estetyki, są ozdoby z papieru. Najczęściej są one białe, ale nie jest to reguła. Niezależnie od barwy, papierowe dekoracje świąteczne, które wiesza się na choinkach wyglądają znakomicie. Mają one bowiem najróżniejsze kształty – przypominają bombki choinkowe, gwiazdki, niewielkie choineczki, szyszki, serduszka itd., a do tego dochodzą jeszcze papierowe łańcuchy. Taki sposób dekorowania choinki to świetna metoda na zajęcia plastyczne wspólnie z dzieckiem. Możecie razem wykonać łańcuchy i bombki origami i przyozdobić nimi swoje świąteczne drzewko.

Apetyczna choinka

Jeśli zdecydujesz się na choinkę w takim wydaniu, w twoim domu będzie unosić się mieszanina wspaniałych, świątecznych zapachów. Kolejnym ciekawym trendem w aranżacji choinek jest bowiem przybranie jej za pomocą naturalnych dekoracji świątecznych. Co to znaczy? Efektownie udekorowane pierniczki, suszone pomarańcze, laski wanilii i gwiazdki anyżu. Dodaj do tego jeszcze kilka szyszek przyniesionych z lasu lub parku i wyjątkowa dekoracja gotowa.

Minimalizm totalny

To może cię zaskoczyć, ale coraz większą popularnością cieszą się choinki pozbawione jakichkolwiek ozdób świątecznych. Zazwyczaj są przybrane jedynie światełkami, ale czasem i one są pomijane. To taki dekoracyjny minimalizm totalny, który opiera się jedynie na walorach samego drzewka świątecznego.

Pewnie pomyślisz sobie – choinka bez bombek to nie choinka – ale musisz przyznać, że jodła lub świerk w eleganckiej doniczce, opleciona światełkami też będzie wyglądać świetnie. Jeśli jesteś zwolennikiem wnętrzarskiego minimalizmu, choinka pozbawiona ozdób może być ciekawą propozycją. Zawsze to jeden przedświąteczny obowiązek z głowy – nie trzeba ubierać choinki.

Kolorowy zawrót głowy

Jeśli jednak nie lubisz daleko posuniętych eksperymentów z bombkami choinkowymi, możesz postawić na tradycyjne dekoracje świąteczne. Jeśli chcesz, aby twoja choinka robiła jeszcze lepsze wrażenie, postaw na ozdoby w jednolitym kolorze. Taka spójna aranżacja zawsze będzie strzałem w dziesiątkę. Możesz iść też o krok dalej – wiele osób decyduje się np. na biel totalną i kupuje sztuczne białe  choinki i zdobi je dekoracjami również w tym kolorze.

Jak widzisz w aranżacji choinek nie ma nudy. Jeśli jeszcze nie zgromadziłeś wszystkich potrzebnych ozdób, szukaj ciekawych rozwiązań. Bombki choinkowe możesz też wykonać samodzielnie lub wspólnie z dzieciakami czy znajomymi np. na przedświątecznym spotkaniu. Niezależnie od tego, jakie dekoracje świąteczne wybierzesz, twoja choinka z pewnością będzie wyglądać znakomicie.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny