Jak przechowywać truskawki balkonowe w okresie zimowym? Przygotowania należy rozpocząć już latem, po ostatnim owocowaniu rośliny. W pierwszej kolejności należy usunąć wszystkie rozłogi oraz przesuszone liście. Pozostałe części rośliny należy dokładnie obejrzeć, aby sprawdzić, czy truskawek nie zaatakowały żadne patogeny, a jeśli do tego dojdzie, należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.
Ostatnie nawożenie wykonujemy po usunięciu liści, aby przygotować roślinę do owocowania w kolejnym roku. Następny etap to zapewnienie odpowiedniej osłony, która zabezpiecza roślinę przed przemarznięciem. Osłonę należy zastosować już jesienią, przed pierwszymi przymrozkami, na przykład na przełomie października i listopada. W tym celu możemy wybrać słomę, agrowłókninę zimową czy folię perforowaną.
Warto zaopatrzyć się także w doniczki mrozoodporne, które posiadają dodatkową warstwę ocieplającą, a więc chroniącą korzenie przed niskimi temperaturami. Tak zabezpieczone truskawki możemy pozostawić na balkonie, aby weszły w stan spoczynku. Najlepiej postawić je blisko muru domu, który odda doniczce nieco ciepła. Podczas tego okresu ziemia, w której umieszczone są truskawki, powinna być stale wilgotna. Z reguły wystarczy podlewać je raz na dwa tygodnie.
Truskawki balkonowe zimą możemy umieścić także w budynku, jednak temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 5°C. Idealne do tego celu będą strychy, piwnice, czy pomieszczenia gospodarcze. Ważne jest, aby miejsce było widne oraz niezawilgocone. Natomiast, gdy nadejdzie wiosna, truskawki balkonowe należy zacząć hartować, a więc wystawiać je na kilka godzin na dwór, bez osłonki, jednak uważając, aby nie stawiać ich w początkowych fazach na pełnym słońcu. Truskawki na balkonie bądź tarasie można pozostawić na stałe na słońcu po ostatnich przymrozkach, które najczęściej występują w połowie maja.