Data publikacji:

Truskawki balkonowe: uprawa i pielęgnacja. Jak przezimować truskawki balkonowe?

Truskawki to bez wątpienia jedne z najsmakowitszy letnich owoców. Na szczęście ich uprawa jest dość łatwa. Co więcej, możemy zaopatrzyć się w truskawki balkonowe, które doskonale sprawdzą się w domowej uprawie, jeśli nie posiadamy ogródka. Jednak jak pielęgnować truskawki balkonowe i jak je przezimować? Przeczytaj nasz artykuł!
truskawki balkonowe

Truskawki balkonowe - uprawa

Truskawki należą do najbardziej lubianych, ale i także najbardziej popularnych odmian owoców sezonowych. Nic dziwnego, charakteryzuje je aromatyczny zapach oraz doskonały smak, choć spotkać można różne odmiany truskawek - od tych nieco cierpkich, po wypełnione słodyczą.

Truskawki to gatunek roślin jagodowych, który uprawiany jest w ogrodach przydomowych, ale także często można spotkać truskawki balkonowe wiszące. Ten typ roślin charakteryzuje się szybkim owocowaniem, które najczęściej przypada na okres od czerwca do lipca. Aby cieszyć się dłużej smakowitymi owocami, warto posadzić kilka odmian truskawek, które wydają owoce w różnych terminach. Wówczas będziemy mogli je zrywać od maja do pierwszych jesiennych przymrozków.

Pierwszym krokiem w ich uprawie powinno być zakupienie młodych i zdrowych roślin, które posadzimy w dość lekkiej, przepuszczalnej ziemi posiadającej dużą zawartość elementów próchnicznych. Najlepiej wybrać ziemię dedykowaną do sadzenia owoców, warzyw i roślin. Istotne jest, aby ziemia posiadała lekko kwaśne pH, a więc w granicy 5,2 - 6 pH. Truskawki nie przepadają za ciężką i podmokłą ziemią.

Warto pamiętać, aby w ciągu pierwszych 3 - 4 tygodni nie nawozić truskawek, aby miały szansę odpowiednio się ukorzenić. Po około miesiącu warto zastosować nawóz dedykowany truskawkom. Zapewni on owoce odpowiedniej wielkości oraz o wspaniałych walorach odżywczych, jak i smakowych. Odpowiedni nawóz powinien posiadać niską zawartości chlorków oraz charakteryzować się odpowiednią zawartością azotu oraz potasu.

Jeśli posiadamy niewielką przestrzeń, na której chcielibyśmy uprawiać owoce, idealnym gatunkiem będą truskawki balkonowe zwisające. Dlaczego? Zajmują one mało miejsca, gdyż dzięki swojemu pokrojowi, nie rosną wszerz, a wzdłuż. Dzięki temu mogą być zawieszone na balustradzie balkonu!

Truskawki balkonowe - pielęgnacja

Odpowiednią pielęgnację truskawek balkonowych powinniśmy rozpocząć od wybrania odpowiedniego miejsca do ich wzrostu. Ten gatunek uwielbia stanowiska słoneczne, jednak osłonięte od mocnego wiatru. Dzięki ustawieniu ich w optymalnym dla nich miejscu, będziemy cieszyć się szybkim rozrostem oraz kwitnieniem, a w efekcie - przepysznymi owocami. Truskawki należy podlewać regularnie, najlepiej z rana oraz wieczorem. Co istotne, należy nie dopuścić do przesuszenia podłoża.

Truskawki posiadają dość płytki system korzeniowy, a co za tym idzie, wszelka pielęgnacja związana z odchwaszczaniem powinna być delikatna, by nie naruszyć ich wrażliwych korzeni. Aby ograniczyć walkę z niechcianą roślinnością, można zaopatrzyć się w wyściółkę w postaci agrowłókniny lub ściółki, którą należy wyłożyć na ziemi, wokół truskawek. Tak jak i inne owoce czy warzywa, także truskawki należy doglądać pod kątem występowania różnych chorób grzybowych oraz szkodników. Jeśli zauważymy na liściach na przykład biały nalot bądź drobne kuleczki - należy natychmiast reagować, aby nie dopuścić do rozwoju patogenu.

Większość gatunków truskawek nie jest wrażliwa na skoki temperatury, jednak zimą należy zabezpieczyć je przed minusowymi temperaturami, okrywając je na przykład zimową agrowłókniną. Niektórzy rezygnują z uprawy truskawek, gdyż wydaje im się, że truskawki balkonowe zimą trudno przechować, a tym samym ochronić przed zimnem. Nie jest to jednak tak trudne, jak się wydaje! W kolejnej części tekstu odpowiemy na pytanie: jak przezimować truskawki balkonowe.

Truskawki balkonowe - zimowanie

Jak przechowywać truskawki balkonowe w okresie zimowym? Przygotowania należy rozpocząć już latem, po ostatnim owocowaniu rośliny. W pierwszej kolejności należy usunąć wszystkie rozłogi oraz przesuszone liście. Pozostałe części rośliny należy dokładnie obejrzeć, aby sprawdzić, czy truskawek nie zaatakowały żadne patogeny, a jeśli do tego dojdzie, należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.

Ostatnie nawożenie wykonujemy po usunięciu liści, aby przygotować roślinę do owocowania w kolejnym roku. Następny etap to zapewnienie odpowiedniej osłony, która zabezpiecza roślinę przed przemarznięciem. Osłonę należy zastosować już jesienią, przed pierwszymi przymrozkami, na przykład na przełomie października i listopada. W tym celu możemy wybrać słomę, agrowłókninę zimową czy folię perforowaną.

Warto zaopatrzyć się także w doniczki mrozoodporne, które posiadają dodatkową warstwę ocieplającą, a więc chroniącą korzenie przed niskimi temperaturami. Tak zabezpieczone truskawki możemy pozostawić na balkonie, aby weszły w stan spoczynku. Najlepiej postawić je blisko muru domu, który odda doniczce nieco ciepła. Podczas tego okresu ziemia, w której umieszczone są truskawki, powinna być stale wilgotna. Z reguły wystarczy podlewać je raz na dwa tygodnie.

Truskawki balkonowe zimą możemy umieścić także w budynku, jednak temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 5°C. Idealne do tego celu będą strychy, piwnice, czy pomieszczenia gospodarcze. Ważne jest, aby miejsce było widne oraz niezawilgocone. Natomiast, gdy nadejdzie wiosna, truskawki balkonowe należy zacząć hartować, a więc wystawiać je na kilka godzin na dwór, bez osłonki, jednak uważając, aby nie stawiać ich w początkowych fazach na pełnym słońcu. Truskawki na balkonie bądź tarasie można pozostawić na stałe na słońcu po ostatnich przymrozkach, które najczęściej występują w połowie maja.
Autorka: Katarzyna Pyrek