Data publikacji:

Trzmielina – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia

Trzmielina – choć jest to jeden z najbardziej powszechnych krzewów spotykanych w ogrodach, to sadzi się go na potęgę. Zachwyca pięknem charakterystycznych liści przebarwiających się na jesień i ciekawymi owocami. Trzmielina to 120 gatunków, wśród których znajdziesz niewielkie drzewka, ekspansywne pnącza oraz zadziwiające krzewy ozdobne. Trzmielina – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia. Poradnik dla ogrodnika, który chce zasadzić trzmielinę w ogródku.
Trzmielina

Trzmielina – odmiany – zatrzęsienie różnorodności

Wymieniamy 5 odmian trzmieliny – te które są najbardziej popularne i ciekawe ze względu na swój urok. Trzmieliny – większość z nich to krzewy albo niewielkie drzewa. Niektóre z nich są zimozielone. Niektóre trzmieliny mogą tworzyć płożące pędy albo wspinać się czepnymi korzeniami na pnie drzew, skały i mury. Na pewno znajdziesz krzew lub krzewy, które trafią w twój gust i wpiszą się w wygląd twojego ogrodu albo ogródeczka.
  1. Trzmielina oskrzydlona Chicago Fire – przez niektórych określana jako najpiękniejsza odmiana trzmieliny. Jesienią pięknie się przebarwia. Jest gatunkiem dość rozłożystym, więc sprawdzi się świetnie, jeśli masz w ogrodzie nieco miejsca, by wydobyć jej urok.
  2. Trzmielina Kiauczuowska Manhattan – zimozielona roślina o częściowo pionowym typie wzrostu i dużych, ciemnozielonych, błyszczących liściach.
  3. Trzmielina Haliltona Popcorn – odmiana trzmieliny o niezwykłym kolorze owoców. Posiada torebki nasienne w kolorze białym, które przypominają popcorn. Nadaje się doskonale do tworzenia kompozycji z innym gatunkami.
  4. Trzmielina brodawkowata – gatunek rodzimy jednak spotykany rzadziej niż trzmielina pospolita. Dorasta do około 2,5 metra i jest to niezbyt gęsty krzew. Gałęzie są pokryte brunatnymi brodawkami, a z czerwonej torebki zwisają czarne nasiona otoczone czerwoną osnówką.
  5. Trzmielina pospolita – jeden z dwóch gatunków rodzimych spotykanych w Polsce (razem z opisaną wyżej trzmieliną brodawkowatą). To krzew o wysokości 1,5 do 3 metrów. Liście stają się jesienią intensywnie czerwone, a z niepozornych kwiatów powstają bardzo ozdobne pomarańczowo-różowe owoce, pozostające na krzewie długo po tym, jak opadną liście.

Trzmielina – kwitnienie, liście i owoce

Jeśli nastawiasz się, że kwitnienie trzmieliny odurzy cię zapachem, to już teraz cię rozczarujemy. Kwiaty trzmieliny pachną subtelnie i przyjemnie. Kwitną zwykle w maju, są bardzo drobne i niepozorne, koloru zielonkawego i żółtego.
Liście większości odmian trzmieliny pachną zupełnie neutralnie. Większość liści trzmieliny silnie przebarwia się jesienią, przybierając kolor pomarańczowy, czerwony, a nawet różowy. Niezależnie od odmiany są one stosunkowo małe, okrągłe lub owalne. I często znacząco różnią się od siebie między odmianami.
Kiedy pojawiają się owoce trzmieliny? We wrześniu i w październiku, z kwiatów. Wówczas na krzewie ujrzysz dekoracyjne owoce torebki o różowo-karminowych odcieniu. Utrzymają się na roślinie do późnej zimy.

Trzmielina – wymagania stanowiskowe rośliny

Zarówno w formie krzewu, jak i pnącza, trzmielina nie jest bardzo wymagającym gatunkiem rośliny. Wszystkie odmiany trzmieliny uwielbiają słońce: stanowisko słoneczne do półzacienionego. Wyjątkiem jest trzmielina europejska, która dobrze znosi cień. Słońce jest szalenie ważne dla tego krzewu – w szczególności dla odmian o barwnych liściach. Stanowisko trzmieliny powinno być ciepłe, osłonięte i bez zimnych przeciągów. To lubi trzmielina.
Jaka ziemia dla trzmieliny? Krzew rośnie dobrze niemal na każdej glebie: gleba świeża, wilgotna do umiarkowanie suchej. Wystarczy, że nie będzie ona zbyt wilgotna oraz zbyt zbita: dużo próchnicy i dobra przepuszczalność są bardzo istotne.

Trzmielina – pielęgnacja, czyli jak ciąć, podlewać i nawozić trzmielinę

Jak ciąć trzmielinę? Mocno skracaj wszystkie pędy już pierwszej wiosny. Natomiast w kolejnych latach zachowawczo przycinaj trzmielinę, skracając jej pędy o połowę zeszłorocznego przyrostu.
Kiedy przycinać trzmielinę? Najlepszy czas na cięcie trzmieliny to jesień lub wczesna wiosna. Jednak jeśli cokolwiek ci się nie podoba, jeśli chodzi o kierunek lub intensywność rozrastania się krzewu, to wiedz, że podczas całego okresu wegetacyjnego możesz skracać pędy boczne, które zakłócają harmonię. Skracanie krzewu daje mu to, że zostaje on również gruntownie prześwietlony. Światło i powietrze są dopuszczone do całej rośliny.
Jak często podlewać trzmielinę? Krzew niezbyt dobrze znosi suszę. Wymaga regularnego podlewania. Gęste poszycie liści powoduje wysoki stopień wyparowania wody. Podlewaj trzmielinę również zimą! Pamiętaj, że gatunki zimozielone tracą wilgoć również wtedy! Dlatego w dni odwilżowe dostarczaj im niezbędny zapas wody.
Jak często nawozić trzmielinę? Dwa razy w roku. Raz wiosną, na przełomie marca i kwietnia, a drugi raz w czerwcu. W sierpniu kończy się nawożenie trzmieliny, aby pędy krzewu zdążyły zdrewnieć przed zimą.

Trzmielina – przesadzanie. Czy to bezpieczne dla krzewu?

Najlepszym okresem na przesadzanie trzmieliny jest jesień lub wczesna wiosna. Młode krzewy dobrze znoszą te zabiegi. Starsze też dobrze im się poddają, jeśli przesadzasz roślinę z większą bryłą korzeniową.

Czy trzmielina jest trująca?

Tak. Wyjątkowo trująca. Jej owoce zawierają toksyczne glikozydy, których nawet mała ilość powoduje wymioty, biegunkę i osłabienie.
Trzmielina – uprawa tego ciekawego krzewu nie wymaga wiedzy specjalistycznej. Z naszymi wskazówkami rozpocznij upiększanie swojego ogrodu przy pomocy trzmieliny.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.