Data publikacji:

Tulipanowiec – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia

Tylko dwie odmiany na świecie. Jedna to tulipanowiec amerykański, znany też jako liriodendron tulipifera, a druga to tulipanowiec chiński – naturalnie porastający teren Chin i Wietnamu. Czy tulipanowiec przyjmie się w ogrodzie w Polsce? Tulipanowiec – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia. Sprawdzamy, czym charakteryzuje się to drzewo o intrygujących kwiatach.
Tulipanowiec

Chiński tulipanowiec – odmiany w Europie dorastają do 15–20 m

Co sprawia, że tulipanowiec chiński jest chętnie sadzony w polskich ogrodach? Wspaniałe kwiaty długości około 4 cm, które swoim kształtem przypominają tulipany. Wybarwiają się na zielono-żółto. Pojawiają się na pędach z początkiem lipca, a obsypane nimi drzewo stanowi niezwykłą ozdobę ogrodu. Tulipanowiec chiński, z rodziny magnoliowatych, ma na wiosnę duże jasnozielone liście o wiśniowym odcieniu. Z biegiem dni stają się one ciemnozielone, a jesienią żółte i pomarańczowe. Opadają na zimę.

Tulipanowiec – uprawa. Jak wygląda uprawa tulipanowca chińskiego?

Drzewo preferuje stanowiska słoneczne albo lekko zacienione. Nie sprawdzi się dla niego miejsce cieniste. Posadzone w cieniu – traci liście. Ważne jest, aby stanowisko tulipanowca było osłonięte od wiatru ze względu na zagrożenie złamania gałęzi w czasie silnych podmuchów.
Drzewo tulipanowca ma również wymagania pielęgnacyjne, dotyczące regularnego podlewania w okresie suszy. Na zimę osłoń młodą roślinę przed mrozem i zimnym wiatrem, owijając pień i konary u ich nasady.
Chiński tulipanowiec – jaka ziemia potrzebna jest drzewu do swobodnego wzrostu? Tulipanowiec preferuje glebę próchniczną, przepuszczalną, umiarkowanie wilgotną, o lekko kwaśnym pH.

Tulipanowiec – kwitnienie tulipanowca chińskiego

Kwiaty tulipanowca chińskiego pojawiają się na pędach z początkiem lipca. Warto czekać na tę chwilę, bo obsypane kolorami drzewo stanowi niezwykłą ozdobę ogrodu.
Choć tulipanowiec chiński ma znacznie większe wymagania oraz jest mniej odporny na mróz niż tulipanowiec amerykański (o którym za chwilę), to jest chętnie uprawiany w Europie. W Polsce sadzi się go bardzo rzadko.

Tulipanowiec amerykański – wymagania stanowiskowe

Odmiana tulipanowca chętnie uprawiana w Polsce, bo to roślina dość odporna na mróz (zwłaszcza tulipanowiec szczepiony na pniu). Tulipanowiec amerykański to drogie sadzonki, ale musisz wiedzieć, że warto go kupić tylko w sprawdzonych sklepach ogrodniczych, aby otrzymać egzemplarz, który ma duże szanse na zaaklimatyzowani się w Polsce. Jeśli sadzonka będzie w dobrym stanie i dobrej jakości, masz większe szanse, że uprawa się powiedzie.
Tulipanowiec amerykański wymaga szczególnego miejsca w ogrodzie. Dobór stanowiska dla tego drzewa nie będzie więc łatwy. Ale czego się nie robi za rozkosz oglądania imponujących kwiatów tulipanowca? Przede wszystkim tulipanowce powinny być sadzone w ciepłym miejscu, gdzie mają zapewnione, że nie dotrze do nich bardzo mroźny, zimowy wiatr. Ten dodatkowo może połamać gałęzie drzewa. Aj. Zwłaszcza młodsze okazy mogą nieźle ucierpieć przy porywistym wietrze. Jest to bowiem dość krucha roślina.
Tulipanowiec – jaka ziemia pod tulipanowiec amerykański? Uwielbia on wilgotne gleby, które są na tyle przepuszczalne, by kruche korzenie rośliny nie stały zbyt długo w wodzie. Poziomu pH podłoża: obojętne do lekko kwaśnego, więc wapniowe i zasadowe gleby nie wchodzą w grę. Tak samo jak podłoże zasolone.
Dla tulipanowca amerykańskiego wybierz stanowisko mocno nasłonecznione.

Tulipanowiec – przesadzanie tulipanowców. Jak zrobić to bezpiecznie?

Sadzonki tulipanowców przesadzaj wczesną wiosną, zanim pojawią się liście. Mają one kruchy system korzeniowy, więc należy delikatnie umieścić je na docelowym siedlisku. Pamiętaj o regularnym podlewaniu w okresie suszy.

Tulipanowiec – pielęgnacja. Co warto wiedzieć?

  1. Tulipanowiec jest jednym z najszybciej rosnących drzew. Przyrosty młodych drzewek to nawet 40–50 cm.
  2. Bacznie przycinaj pędy rosnące za nisko lub w niewłaściwym kierunku. Tylko wtedy zadbasz o to, by tulipanowiec chiński olśniewał wyglądem, a tulipanowiec amerykański powodował zazdrosne spojrzenia sąsiadów.
  3. Młode egzemplarze bywają uszkadzane przez mrozy – wówczas trzeba pozostawić najsilniejszy pęd, który z czasem stanie się nowym przewodnikiem, a resztę usunąć.
  4. Roślina ma dość kruche gałęzie, które łatwo łamią się podczas wichur. Nie sadź tego drzewa w pobliżu budynku czy parkingu.
  5. Niektóre odmiany dorastają do 30 m. Nie wciskaj tulipanowców w ciasny kąt ogrodu. Dopiero wtedy, gdy mają dużo miejsca, prezentują pełnię swojej urody.
  6. Sadzonki drzewek o wysokości około metra można kupić w internecie za 50 zł.
  7. Te drzewa pięknie kwitną. Ale czasem trzeba się bardzo postarać, by dostrzec „tulipanowe” kwiaty, gdyż bywają one ukryte wysoko w koronie drzewa.
  8. Jesienią liście tulipanowca zachwycają intensywną złoto-żółtą barwą.
  9. Niegdyś bano się w Polsce sadzić tulipanowce, ale obecnie – choć nadal jest to mało spotykane drzewo – można zaobserwować coraz więcej tulipanowców amerykańskich w polskich ogrodach. Klimat w Polsce z roku na rok staje się łagodniejszy, a to sprzyja tworzeniu się warunków sprzyjających rozwojowi tego drzewa

Tulipanowiec: odmiany warte uwagi

  • Ardis – tulipanowiec do małych ogrodów, osiąga 2–3 metry wysokości;
  • Fastigiata – o nietypowej dla tulipanowców wąskiej, kolumnowej sylwetce;
  • Jackson – jego cecha charakterystyczna to żółte liście przez cały sezon;
  • Aureomarginatum – ma dwubarwne liście: seledynowe z ciemnozieloną plamką.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.