Data publikacji:

Tynk ozdobny: co na ściany w przedpokoju

Zaraz po otwarciu drzwi naszym i naszych gości oczom ukazuje się przedpokój – to on jest wizytówką każdego domu. Jest pewnego rodzaju wstępem do tego, co nas czeka we wnętrzu domu lub mieszkania, dlatego warto, aby był on ładnie i elegancko urządzony. Może nam w tym pomóc tynk ozdobny. Jaki tynk ozdobny wybrać i czym się zainspirować?   
pomysł na ściany w przedpokoju

Tynk ozdobny – ciekawa dekoracja wnętrza 

Tynk ozdobny to bardzo ciekawy materiał służący do wykańczania wnętrz. Dzięki niemu można zrobić niestandardowe i modne aranżacje na ścianach i sufitach przez charakterystyczną fakturę. Tynk dekoracyjny można kupić w postaci proszku, który trzeba rozrobić, lub już gotowej masy. Stosując gotową masę, trzeba pamiętać o kolejności dodawanych materiałów:
  • Farba podkładowa/podkład.
  • Tynk.
  • Pigment.
  • Lakier.
  • To, jaki efekt uzyskamy na ścianie, zależy od tynku, jaki wykorzystamy. Jest kilka najmodniejszych tynków dekoracyjnych, do których jeszcze wrócimy w tym artykule.

    Tynk ozdobny – rodzaje 

    Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tynków, które są świetnym pomysłem na ściany w przedpokoju.
    Jednym z rodzajów tynku jest tynk zacierany. Taki materiał rozkłada się przy pomocy pacy, aby nadać mu delikatną fakturę. Doskonale wyglądać będzie tynk trawertyn na ścianie w przedpokoju – bardzo dobrze imituje on motyw kamienia. Drobnoziarnisty tynk mineralny po dokładnym nałożeniu prezentuje się jak królujący w trendach od kilku sezonów surowy beton. Jest jeszcze jeden rodzaj tynku zacieranego, tak zwany kornik, którym podczas zacierania pacą można żłobić różne struktury. 
    Kolejny tynk to tynk strukturalny. Przybiera on formę bardzo plastycznej masy, którą możemy formować na ścianach wzory i faktury. Do tego zabiegu powinno wykorzystywać się różnego rodzaju wałki, pędzle oraz gąbki lub gotowe już stemple do odbicia. Wystarczy tylko zdecydować się, jaki chcemy uzyskać efekt.  
    Świetnie wyglądający w przedpokoju będzie tynk mozaikowy, który przez swoją fakturę nazywany jest kamyczkowym. Składa się on z malutkich drobinek, które połączone są ze sobą przy pomocy żywicy. Jest to rodzaj bardzo plastycznego i elastycznego tynku, który wykazuje wysoką odporność na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne, dlatego też często wybierany jest jako dekoracja zewnętrzna wejścia do domu. Ze względu na swoją charakterystykę sprawdzi się także przy wykańczaniu łazienki czy kuchni. Będzie on z pewnością praktycznym rozwiązaniem na ściany w przedpokoju.
    Jeśli lubimy błysk – ten rodzaj tynku jest dla nas. Tynk z efektem błysku opracowany jest na bazie żywicy z brokatem, dzięki któremu nadaje niepowtarzalny efekt. Dodatkową propozycją może być tynk w kolorze srebra lub złota – wykończony połyskującymi wypełniaczami doda naszemu wnętrzu stylu glamour.
    Następnym rodzajem, który uważany jest za w pełni naturalny ze względu na skład, jest tynk japoński. Zawiera w sobie włókna bawełny, celulozy lub jedwabiu. Zanim zaczniemy rozprowadzać go na ścianie, należy zmieszać go z wodą oraz dodać wcześniej przygotowany pigment. Fachowcy uważają, że efekt osiągnięty tym tynkiem przypomina nieco tapetę. 
    Ostatnim typem tynku jest stiuk wenecki. Jest on jednak dość rzadko wybierany ze względu na czas i pracę, którą trzeba mu poświęcić. Prezentuje się pięknie, ale potrzebuje położenia około pięciu warstw oraz dokładnego wyszlifowania i wypolerowania. Jednak dzięki niemu uzyskamy niepowtarzalne wrażenie marmuru na ścianie. Dla pierwszego wrażenia, jakie robi korytarz, warto poświęcić parę godzin więcej. 

    Tynk dekoracyjny w przedpokoju  

    Korytarz to miejsce, w którym tynk dekoracyjny spisze się w stu procentach. Z uwagi na to, że jest miejscem, przez które zawsze trzeba przejść i jesteśmy w nim minimum raz w ciągu dnia, wchodzimy z zakupami, przenosimy meble, rowery czy inne artykuły, jest on pomieszczeniem najbardziej narażonym na zabrudzenia oraz uszkodzenia. Wytrzymały i odporny na niektóre działania tynk jest sposobem na praktyczne ściany w przedpokoju.
    Do wymagających ścian najbardziej polecanym jest tynk mozaikowy lub stiuk wenecki, które solidnie zabezpieczą ich powierzchnię. Nie musimy jednak wybierać pomiędzy tymi dwoma, skupmy się na tym, który pasuje do naszej dekoracji, mebli oraz dodatków. Tynk powinien tworzyć z nimi spójną całość. Jeśli mamy meble w stylu loftowym z elementami drewna i stali, to idealnym połączeniem będzie najmodniejszy efekt surowego betonu, ale również imitacja kamienia na ścianach. Do drewnianych mebli możemy wybrać różnokolorową mozaikę. Efekt błysku to must have przy aranżacjach eleganckich i klasycznych.

    Jak położyć tynk? 

    Przedstawiamy najbardziej klasyczny poradnik, jak położyć tynk dekoracyjny, natomiast polecamy przed rozpoczęciem prac dokładnie przeczytać instrukcję producenta. Może się ona różnić w zależności od rodzaju stosowanego materiału. 
    Na samym początku należy przygotować powierzchnię, którą będziemy pokrywać tynkiem. Nie może być na niej żadnych rys oraz wyżłobień. Sąsiadujące ściany trzeba zabezpieczyć, a meble przykryć. Następnie całą ścianę malujemy podkładem. 
    W kolejnym kroku przygotowujemy masę tynkarską, uwzględniając proporcje. Przy pomocy pacy nakładamy pożądaną ilość warstw tynku. Co prawda czynność jest pracochłonna, ale fantastyczny i długotrwały efekt są warte kilkugodzinnego poświęcenia. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!