Data publikacji:

Układanie kabli, czyli jak ułożyć kable w domu? Jak zrobić to prawidłowo?

Budowa lub remont domu czy mieszkania to wieloetapowy proces, który można podzielić na kilka poszczególnych segmentów. Jednym z nich jest planowanie oraz wykonanie różnych instalacji, od wodno-kanalizacyjnej, przez instalacje gazowe, grzewcze, alarmowe oraz instalacje elektryczne. To właśnie sprawne wykonanie instalacji elektrycznej wielu osobom spędza sen z powiek, ponieważ układanie przewodów elektrycznych nie jest jak proste, jak początkowo może się wydawać.
układanie kabli
Do stworzenia instalacji elektrycznej najczęściej wybiera się przewody płaskie, których kształt pozwala na umieszczenie kabli w specjalnie przygotowanych bruzdach. Układanie przewodów elektrycznych pod tynkiem, czyli w płytkich bruzdach, to najczęściej praktykowany sposób na układanie kabli.   
Jak prawidłowo powinno wyglądać układanie przewodów elektrycznych pod tynkiem oraz jakie przyrządy będą niezbędne do wykonania instalacji? Poniższy artykuł z pewnością przybliży temat układania kabli oraz zastosowania bruzdownicy.  

Jak wykonać instalację elektryczną w domu?

Kable instalacji elektrycznej zawsze powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od drzwi i okien. Równie ważne jest to, jak powinno wyglądać prawidłowe układanie kabli. Przewody powinny być zawsze ułożone poziomo lub pionowo, dlatego nie należy umieszczać kabli po skosie. 
Kable w pomieszczeniu muszą łączyć się tylko w puszkach, dlatego należy je prowadzić od gniazda do gniazda. Układanie przewodów elektrycznych warto wykonać w tak zwanym układzie pierścieniowym. Takie rozwiązanie sprawia, że w pomieszczeniu tworzy się zamknięty obwód, a dzięki temu przerwanie ciągłości przewodów elektrycznych w jednym miejscu nie spowoduje odcięcia prądu w żadnym z umieszczonych gniazd. 
Wszystkie ułożone przewody elektryczne powinny łączyć się wyłącznie w puszkach instalacyjnych, których nie należy pokrywać tynkiem. Puszki instalacyjne muszą być widoczne, a dostęp do nich nie może być utrudniony, ponieważ w znacznej większości przypadków uszkodzenia instalacji powstają właśnie w puszkach, czyli w miejscu połączeń kabli. 
Każde złączenie przewodów powinno być przeprowadzone przy użyciu specjalnych złączek, ponieważ tylko takie rozwiązanie gwarantuje bezpieczeństwo. Nie należy łączyć przewodów poprzez skręcanie żył, ponieważ uniemożliwia to kontrolowanie stanu kabli. 
Bardzo ważne jest także odpowiednie układanie kabli względem innych instalacji. Przewody od instalacji elektrycznej nie powinny znajdować się poniżej rur kanalizacyjnych i wodociągowych, aby w przypadku ich awarii przewody elektryczne nie zostały zalane. Kable instalacji elektrycznej powinny być także umieszczone w odpowiedniej odległości (nie mniej niż 10 cm) od przewodów gazowych. 

Układanie przewodów elektrycznych pod tynkiem – o czym jeszcze warto pamiętać?

Układanie kabli nie jest proste, dlatego warto się do tego odpowiednio przygotować. Po opracowaniu planu, wykonaniu pomiarów i osadzeniu puszek można przystąpić do układania kabli. Co należy mieć na uwadze podczas tego procesu? 
Łączenie kabli zawsze powinno rozpoczynać się od rozdzielni elektrycznej, a następnie do każdego kolejnego gniazda w pomieszczeniu. Równie ważne jest, aby umieścić gniazdka i puszki na tej samej wysokości – to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale także bardzo estetyczne. Kable mogą zostać ułożone w specjalnych rurkach lub korytkach, które umieszcza się pod tynkiem.

Bruzdownica – co to jest i kiedy warto z niej skorzystać?

Jak należy przygotować ściany, aby można było poprowadzić instalację elektryczną? Układanie przewodów elektrycznych pod tynkiem wymaga specjalnego przygotowania, czyli stworzenia bruzd w odpowiednim rozmiarze, w których następnie schowa się kable. Wbrew pozorom, wykonanie bruzd w ścianie nie jest łatwe, szczególnie wtedy, gdy ściana wykonana jest z twardego betonu. 
Aby skutecznie wykonać bruzdy na kable w bardzo twardej ścianie, warto sięgnąć po profesjonalny sprzęt, czyli bruzdownicę. Bruzdownica to nic innego jak narzędzie do wykonywania wgłębień. Zazwyczaj dobre bruzdownice mają diamentowe tarcze ułożone równolegle do siebie. Taki układ pozwala na bezproblemowe i łatwe wykonanie wgłębień w ścianie. Dobre bruzdownice mają możliwość ustalenia szerokości oraz głębokości wgłębienia, co pozwala dopasować bruzdy do potrzeb instalacji elektrycznej. 

Bruzdownica – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Bruzdownica to sprzęt, który świetnie się sprawdzi podczas wykonywania bruzd w twardych, betonowych ścianach, z którymi nie radzą sobie inne narzędzia tego typu. To profesjonalny sprzęt, dzięki któremu można w szybkim czasie przygotować pomieszczenie na poprowadzenie instalacji elektrycznej. Jak wybrać dobrą bruzdownicę?
Bruzdownica to maszyna, która musi pokonać twardą ścianę, dlatego najważniejszym punktem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest jej moc. Dobrze, aby bruzdownica miała moc nie mniejszą niż 900 W, z czego moc najsilniejszych bruzdownic sięga nawet 2600 W. Do swobodnej pracy w betonie należy wybrać bruzdownice o mocy około 1400 W – to uniwersalny wybór, który sprawdzi się w większości sytuacji.
Niezwykle ważna jest także możliwość dostosowywania szerokości i głębokości szczeliny, którą wykonuje bruzdownica. Taka opcja pozwala na dostosowanie bruzd do ilości i rodzaju przewodów, jakie mają być w tym miejscu umieszczone. Podczas zakupu bruzdownicy warto zwrócić uwagę także na jej prędkość obrotową. Większa prędkość obrotowa tarcz przekłada się na większą wydajność całego sprzętu, dlatego warto wybrać model bruzdownicy o możliwie jak największej prędkości obrotowej. 
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!