Data publikacji:

Umywalka nablatowa – aranżacje. Pomysły na umywalkę nablatową

Umywalki nablatowe w ostatnich latach zdobyły ogromną popularność. Są one niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem, nie tylko ze względu na swoją estetykę, ale także ergonomię użytkowania. Misy tego typu dostępne są w wielu kształtach, rolkach oraz stylach. W artykule przedstawiamy więc najważniejsze informacje na temat umywalek nablatowych, a także proponujemy ich interesujące aranżacje.
Umywalka nablatowa
Umywalki są obowiązkowym elementem każdej łazienki, ale przez długi czas w polskich mieszkaniach i domach królowały jedynie ich klasyczne modele wiszące. Misy tego typu zajmują jednak dużo miejsca i często utrudniają urządzenie niewielkich przestrzeni, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z modelami ustawionymi na dużych nogach. Wiele osób od modeli tego typu odstręczały także bezpieczny i nudny design, ograniczający się w gruncie rzeczy tylko do białego ceramicznego wykończenia oraz obłych lub prostokątnych kształtów. Popularyzacja umywalek nablatowych sprawił, że osoby przygotowujące aranżację łazienek dostały szansę na stworzenie naprawdę unikalnych i interesujących wnętrz.

Czym są umywalki nablatowe?

Jak wskazuje na to nazwa, umywalki są osadzone są bezpośrednio na łazienkowych blatach. Krawędzie misy znajdują się wysoko nad blatami i nie dotykają ścian, co ogranicza możliwość przypadkowego rozchlapywania wody podczas korzystania z kranu. W zależności od preferencji, blaty mogą być wykonywane z naturalnego drewna solidnie zabezpieczonego przed wilgocią, wodoodpornych laminowanych płyt MDF, a nawet kamienia.

Wymiary i kształty umywalek nablatowych a ich aranżacja

Umywalki nablatowe są cenione ze względu na swój lekki i elegancki wygląd. Są one cenione zwłaszcza w łazienkach o wystroju nowoczesnym i minimalistycznym. Sprawdzą się jednak także w klasycznych wnętrzach oraz pomieszczeniach w stylu retro i vintage.
Wybór misek nablatowych jest niezwykle zróżnicowany, zarówno pod względem ich kolorów, materiałów, jak i kształtów. Projektanci sięgają najczęściej po dość wysokie i szerokie misy, z zaokrąglonymi brzegami, dość cienkimi ściankami i o okrągłych kształtach. Wielu producentów oferuje umywalki o bardzo wąskimi dnie. Jest to świadomy zabieg mający sprawiać wrażenie, jakby w każdej chwili można było je zdjąć z blatu i przestawić w inne miejsce. Nadaje to lekkości i elegancji całej konstrukcji. Rzadziej w aranżacjach łazienkowych zetkniemy się z dużymi misami prostokątnymi z grubymi ściankami oraz szerokimi dnami. Tego rodzaju modele nie sprawdzają się bowiem w większości wnętrz, przytłaczając je swoimi rozmiarami, nie dając wiele w zamian.
Kluczowe znaczenie dla wyglądu umywalki nablatowej ma także materiał, z jakiego została wykonana. Poza klasycznymi modelami z białej ceramiki, w sklepach znajdziemy bardzo duży wybór innego typu misy. Do minimalistycznych łazienek pasować będą umywalki wykonane ze szkła (kolorowego, matowego lub przezroczystego), a także metalu. Spotkamy się także z umywalkami kamiennymi, wykonanymi np. z marmuru.

Syfony i krany umywalek nablatowych a ich aranżacja

Umywalki nablatowe są zamocowane na stałe do blatów w niewidoczny sposób, przy pomocy kleju oraz silikonu. Syfony do mis wykonywane są z dwóch materiałów – metalu oraz tworzywa sztucznego.
Syfony metalowe pełnią zarówno rolę użytkową, jak i ozdobną, i wybieramy je wówczas, gdy planujemy pozostawić wolną przestrzeń pod blatem. Wykonuje się je najczęściej z chromowanego mosiądzu, choć często spotkamy się też z modelami o czarnym lub matowym wykończeniu, idealnie nadającym się do bardziej stonowanych wnętrz. Instalacje tego typu nie zajmują wiele miejsca pod blatem, ale stanowią ciekawy akcent estetyczny. Ich wadą jest jednak dość wysoka cena.
Syfony do umywalek nablatowych wykonane są z białego lub szarego tworzywa sztucznego. Jeżeli blat jest pusty w środku i wystarczająco gruby, możemy schować rury w jego wnętrzu. W przeciwnym razie zasłaniamy znajdującą się pod miską instalację za pomocą szafek lub półek. Zaletą takiej instalacji jest jej niski koszt i łatwość montażu.
Ponieważ misy nablatowe nie posiadają najczęściej wbudowanego miejsca do zamontowania kranu, instalujemy go na ścianie lub umieszczamy bezpośrednio w blacie. Pamiętajmy o dopasowaniu długości i wysokości baterii do umywalki. Wymiary lub usadowienie misy mogą czasami utrudnić dobranie odpowiedniego modelu, co trzeba koniecznie wziąć pod uwagę podczas planowania wyglądu łazienki.

Szafka pod umywalką nablatową

Szafki lub półki pod umywalką nablatową pozwalają nam wyrwać dodatkową przestrzeń użytkową, niezwykle cenną zwłaszcza w niewielkich łazienkach. W tym przypadku możemy zdecydować się na zakup gotowych zestawów meblowych lub samodzielną zabudowę, wykorzystując do tego panele MDF lub płyty gipsowo-kartonowe. Pozostawienie pustej przestrzeni sprawdza się świetnie na większych powierzchniach.

Na jakiej wysokości zawiesić umywalkę nablatową?

Wiele osób, rozważając zakup umywalki nablatowej, zastanawia się, na jakiej wysokości ją zamontować. Nie są to bezpodstawne wątpliwości, bowiem misy dostępne są o różnej głębokości. Specjaliści zalecają więc, by górna krawędź umywalki znajdowała się na poziomie około 85-90 centymetrów nad podłogą. Wysokość ta nie jest jednak żelazną zasadą, ale jest najbardziej wygodna dla przeciętnych użytkowników. Gdy mowa o osobach niepełnosprawnych i mających poniżej 160 centymetrów wzrostu, brzeg umywalki znajduje się na wysokości 80 centymetrów lub niższej. Zwróćmy uwagę na to, że standardowo odpływy umywalek umieszcza się w ścianach na wysokości 55 centymetrów.
Zdjęcie: Envato Elements