Data publikacji:

Usuwanie starej farby ze ścian – jak to zrobić?

Jeśli twoje ściany były wielokrotnie malowane, a chcesz, żeby po remoncie były piękne i gładkie, musisz pozbyć się warstwy starej farby. Tylko dzięki temu ustrzeżesz się przed nierównościami i odpryskami. Usuwanie starej farby ze ścian może sprawić trochę kłopotu, ale w wielu sytuacjach jest niezbędne. Możesz zrobić to na sucho lub na mokro, a także użyć narzędzi takich jak szlifierka. Jak szybko i sprawnie usunąć starą farbę ze ścian?
usuwanie starej farby ze ścian

Czy zawsze konieczne jest usuwanie starej farby ze ścian?

Czy przy każdym remoncie konieczne jest usuwanie starej farby ze ścian? Nie, wszystko zależy od stanu i rodzaju powłoki. Jeśli twoje mieszkanie jest nowe lub niedawno przechodziło generalny remont wraz z wyrównywaniem ścian, jest duża szansa, że wystarczy odświeżyć je nową warstwą farby, żeby całość prezentowała się estetycznie. Zanim przejdziesz do remontu, musisz rozpoznać, czym zostało poprzednio pomalowane mieszkanie, ponieważ od tego zależy decyzja, jak usunąć starą farbę ze ścian.
Nie każdą powłokę można bez żadnych kłopotów przemalować. Problematyczne są zwłaszcza farby klejowe, które nie dają stabilnego podłoża dla nowej warstwy, dlatego koniecznie trzeba je usunąć przed remontem, chyba że planujesz pokryć je nową warstwą takiej samej farby. Warto także rozważyć usunięcie warstwy farby błyszczącej, ponieważ jej gładka powierzchnia nie sprzyja estetycznemu przemalowaniu.
Usuwanie starej farby ze ścian jest absolutnie konieczne, kiedy wyraźnie widać sygnały świadczące o tym, że poprzednie warstwy są w złym stanie, przede wszystkim, kiedy farba się łuszczy.

Jak usunąć starą farbę ze ścian na mokro?

Zanim przystąpisz do próby pozbycia się warstwy farby, upewnij się, która metoda będzie lepsza – zamoczenie wodą i usuwanie czy zdrapywanie na sucho. Kiedy sprawdzi się usuwanie starej farby ze ścian na mokro? Ta metoda zadziała najlepiej na farbę akrylową, kredową, wapienną lub klejową. Żeby pozbyć się ich ze ścian, należy zmieszać wodę z detergentem, na przykład szarym mydłem, a następnie taką mieszanką zmoczyć pędzlem całą powierzchnię. Do tej metody nie jest potrzebny żaden preparat do usuwania farby ze ścian.
Kiedy zmoczysz już całą ścianę, musisz odczekać, aż wyschnie, a następnie powtórzyć całą procedurę, używając do tego celu czystego pędzla. Dopiero wtedy możesz przystąpić do zdrapywania farby szpachelką fragment po fragmencie. W przypadku farby klejowej konieczne jest dodatkowe szorowanie szerokim pędzlem o ostrym włosiu lub szczotką. Po zakończeniu pracy użyj jeszcze suchej gąbki, żeby zetrzeć wszystkie pozostałości.

Jak usunąć starą farbę emulsyjną ze ściany na sucho?

Ta metoda jest najprostsza, polega na mechanicznym skrobaniu ścian bez wcześniejszego ich przygotowywania aż do uzyskania upragnionego efektu. Używa się do tego szpachelki. O ile przy usuwaniu starej farby ze ścian na mokro bez ich szorowania masz szansę zachować ściany w dobrym stanie, tak po zdzieraniu powłoki na sucho będziesz zmuszony do późniejszego ich wyrównywania i gruntowania.

Jak usunąć farbę ze ścian szlifierką? Szybka i skuteczna metoda

Jeśli zastanawiasz się, jak szybko usunąć starą farbę ze ścian, możesz użyć szlifierki. Ta metoda zadziała niemal w każdym przypadku. Za to zadanie weź się jednak wyłącznie wtedy, gdy masz doświadczenie z takimi narzędziami. Jeśli odpowiednio dobierzesz tarczę do zdzierania farby ze ścian, błyskawicznie uporasz się ze swoim zadaniem, pozbywając się kolejnych warstw powłoki. Jedynym problemem będą trudno dostępne miejsca, które powinieneś przetrzeć papierem ściernym.
Jakie są zalety usuwania starej farby ze ścian szlifierką? Praca odbywa się w ten sposób bardzo sprawnie, nie jest też tak męcząca i mozolna jak mechaniczne skrobanie ścian. Szlifierka jest po prostu dużo efektywniejsza. Drugą ważną kwestią jest brak ryzyka uszkodzenia struktury ściany, co znowu oszczędza twój czas, a także energię i zasoby niezbędne do uzupełniania ubytków czy wygładzania całych ścian.

Usuwanie starej farby ze ścian za pomocą opalarki

Podczas usuwania farby niektórzy posiłkują się opalarką. To narzędzie nie zadziała w przypadku ścian tak skutecznie, jak szlifierka, pomoże jednak trochę naruszyć powłokę, dzięki temu przy odrobinie szczęścia dużo łatwiej będzie ją usunąć. Jeśli zatem zastanawiasz się, czym usunąć starą farbę ze ścian, a masz pod ręką opalarkę, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś jej użył i tym samym ułatwił sobie pracę.

Usuwanie starej farby ze ścian przez profesjonalistę – cena

Planując usuwanie starej farby ze ścian, wcale nie musisz tego robić samodzielnie. Jeśli nie masz czasu lub zdolności do prac remontowych, możesz je zlecić profesjonaliście. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że metoda zdzierania farby będzie odpowiednio dobrana do powłoki, a całość prac będzie przeprowadzona szybko i bezproblemowo.
W przypadku usuwania starej farby ze ścian cena zależy od konkretnej ekipy, a koszty będą nieco inne w każdym województwie. Można przyjąć, że średnio będzie to około 9 zł/m² brutto.

Pozbywanie się farby ze ściany – o tym pamiętaj

Przeprowadzając tak poważne prace, jak usuwanie starej farby ze ścian, musisz mieć świadomość, że generują one ogromny bałagan. Jeśli to możliwe, pozbądź się w tym czasie z pokoju wszystkiego, co mogłoby się zniszczyć lub zapylić, a całą resztę owiń dokładnie folią.
Skrobanie ścian i inne metody pozbywania się starej powłoki nie należą do przyjemnych czynności, ale zdecydowanie nie warto ich unikać, ponieważ niedopatrzenie w tej kwestii może cię kosztować dużo dodatkowej pracy – źle pomalowania ściana będzie nieestetyczna, dlatego wkrótce i tak konieczne będzie usunięcie wszystkich nałożonych na nią warstw.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym