Data publikacji:

Wanna pod skosem: wady i zalety rozwiązania

Bez wątpienia łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Razem z kuchnią i sypialnią stoi na czele listy najczęściej odwiedzanych pomieszczeń domowych w ciągu dnia. Z tego powodu urządzanie łazienki wielu osobom sprawia trudności, ponieważ nie zawsze łatwo można wybrać wszystkie niezbędne elementy.
wanna pod skosem
Podstawowym wyposażeniem łazienki są toaleta, umywalka oraz prysznic lub wanna. Kąpiel w wannie to dla wielu osób nie tylko sposób na codzienne odświeżenie, ale także świetny relaks oraz uspokojenie. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy układ łazienki nie jest idealnie dostosowany do wanny?
Sporym problemem na etapie budowania i urządzania domu są pomieszczenia ze skosami, czyli te znajdujące się na poddaszu. Nierzadko na poddaszu umieszcza się łazienkę, jednak jej aranżacja w tym miejscu nie jest tak łatwa, jak w przypadku pomszczenia o standardowych wymiarach i wysokościach.
Czy wanna pod skosem jest możliwa? Jaka wanna na poddaszu ze skosami sprawdzi się najlepiej oraz o czym pamiętać podczas aranżacji łazienki na poddaszu? Odpowiedzi na te pytania to niezwykle ważne informacje, które znaleźć można w poniższym artykule, dlatego warto zapoznać się z jego treścią.

Wanna pod skosem – dlaczego warto się na nią zdecydować, mając łazienkę na poddaszu?

Wiele osób nie wyobraża sobie lepszego sposobu na odstresowanie niż długa, relaksująca kąpiel w wannie. Z tego powodu wanna w takiej łazience jest punktem obowiązkowym. Współczesne możliwości znacznie ułatwiają dostosowanie elementów takich jak wanna do zasobów powierzchniowych łazienki, dlatego wanna pod skosem, czyli w łazience na poddaszu, jest zadaniem do zrealizowania.
Sklepy z wyposażeniem łazienek mają w swojej ofercie wiele modeli wanien, które świetnie sprawdzą się w łazienkach na poddaszu. Każdy z modeli różni się kształtem, wielkością, zastosowaniem oraz kolorem, dlatego z całą pewnością każdy miłośnik kąpieli w wannie znajdzie egzemplarz idealny dla siebie.
Łazienka ze skosami to pomieszczenie trudne do aranżacji, jednak odpowiednio dobrane sprzęty i meble sprawią, że stanie się ona niezwykle funkcjonalnym miejscem. Wanna pod skosem umieszczona w łazience na poddaszu dzięki odpowiedniej aranżacji wnętrza może stać się miejscem nie tylko do codziennej pielęgnacji ciała, ale także do relaksu i odpoczynku.
Aby wanna pod skosem była funkcjonalna, należy zadbać o wygodne wchodzenie i wychodzenie oraz na odpowiednią ilość miejsca dla osób, które w takiej wannie siedzą. Osoba, która podczas kąpieli w wannie musi uważać, by nie uderzyć głową w sufit, z całą pewnością nie będzie w pełni wypoczęta i zadowolona.

Łazienka na poddaszu ze skosami – jaka powinna być minimalna wysokość takiego pomieszczenia?

Łazienka na poddaszu ze skosami jest nieco bardziej problematyczna na etapie planowania i aranżacji niż łazienka o standardowych wysokościach. Dużym problemem okazują się skosy, które uniemożliwiają umieszczenie w łazience niektórych elementów. Jak sprawić, aby łazienka na poddaszu ze skosami była funkcjonalna i efektowna?
Kluczowe w tej kwestii są wysokości, dlatego pierwszym krokiem podczas planowania tego pomieszczenia powinno być dokładne zmierzenie wszystkich ścian oraz skosów. Zdaniem wielu ekspertów minimalna wysokość pomieszczenia na poddaszu powinna wynosić nie mniej niż 220 cm. Tylko wówczas można liczyć na komfortowe warunki. W przypadku skosów należy obliczyć średnią wysokość, rozpoczynając od 190 cm. Te wysokości obowiązują jedynie w miejscach użytkowych, ponieważ przestrzeń niższa może być wykorzystana na niskie meble lub dekoracje.
Wanna pod skosem w łazience na poddaszu to świetny sposób na wykorzystanie problematycznej przestrzeni. Jednak taką wannę można zamontować tylko wtedy, gdy kąt nachylenia sufitu pozwala na swobodne funkcjonowanie. Polecaną najmniejszą wysokością sufitu w miejscu skosu to nie mniej niż 75 cm, ale jedynie wtedy, gdy wygodne siedzenie w wannie gwarantuje od 95 do 110 cm miejsca, licząc od podłoża, oraz nie mniej niż 190 cm wysokości przed wanną.

Wanna pod skosem – wolnostojąca, narożna czy przyścienna?

Obecnie w sklepach z elementami wyposażenia łazienek znaleźć można wanny, które różnią się od siebie kształtem oraz sposobem mocowania. Wybór odpowiedniej wanny zależy głównie od metrażu łazienki na poddaszu, wysokości ścian oraz gustu domowników. Jakie wanny są obecnie najpopularniejsze?
  • Wanna wolnostojąca pod skosem – obecnie to jeden z najpopularniejszych modeli wanien, który od kilku lat cieszy się stale rosnącą popularnością. Można ją zaaranżować na wiele sposobów, ponieważ taka wanna wolnostojąca pod skosem nie musi przylegać do żadnej ze ścian. Wannę tego typu można umieścić w centralnej części pomieszczenia, dzięki czemu nawet najzwyklejsza łazienka zmieni się w luksusowy pokój kąpielowy, który zachęca do spędzania czasu w wannie. Wannę wolnostojącą można ustawić także blisko ściany, jednak warto zadbać o to, by taka wanna pod skosem gwarantowała wygodne korzystanie.
  • Wanna narożna pod skosem – to sposób na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, dzięki czemu można cieszyć się dużą wanną zapewniającą komfortowe kąpiele. Wanna narożna może być wykorzystana niemal w każdej łazience, także mała łazienka na poddaszu ze skosem może zostać wyposażona w tego typu wannę.
  • Wanna przyścienna pod skosem – to najbardziej tradycyjny model wanny, na który wciąż decyduje się wiele osób. Wykorzystanie takiej wanny jest niezwykle funkcjonalne, ponieważ nie zabiera wiele cennego miejsca.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!