Data modyfikacji:

Wapnowanie trawnika - jak i kiedy wapnować trawnik?

Zielony i bujny trawnik to marzenie każdego właściciela ogrodu, które często spędza sen z powiek nawet najwytrwalszym. Podstawowym problemem jest bowiem utrzymanie jednolitych i optymalnych warunków glebowych. Jak wiemy, trawa jest bardzo narażona na zbyt kwaśne podłoże, które powoduje choroby, żółknięcie czy małą odporność na deptanie. Najlepszym sposobem na zapobieganie tego typu sytuacjom jest zmniejszanie pH za pomocą wapna.
wapnowanie trawnika

Wapnowanie trawnika – podstawy

Wapnowanie trawnika powinno odbywać się po dokładnym zbadaniu poziomu pH gleby dla precyzyjnego określenia ilości wapna, jaką powinno się stosować. Jest to o tyle istotne, że w przypadku wapnowania trawnika o odpowiednim pH efekt pracy przyniesie skutki odwrotne do zamierzonych.
Jeśli już przeprowadziliśmy niezbędne testy i znamy odczyn pH gleby, warto zastanowić się nad samym wapnowaniem. W gruncie rzeczy nie jest to skomplikowane zadanie, które nie wymaga specjalistycznych maszyn i narzędzi. Jedyne, czego potrzebujecie, to rękawiczki i pojemnik z miarką. Dzięki temu będziecie mieli wgląd w to, ile nawozu wysialiście, co jest kluczowe przy tego typu pracach. Sam nawóz rozsiewamy rękoma, rozrzucając go po całym trawniku, starając się przy tym zachować równomierność. W miejscach, gdzie nawozu będzie za dużo, trawa może zostać zniszczona.

Kiedy wapnować trawnik?

Najlepszymi okresami do wykonywania zabiegów wapnowania jest wczesna wiosna i późna jesień. Wówczas rośliny są poza okresem najintensywniejszej wegetacji. Wówczas rośliny intensywnie pobierają składniki z podłoża i mogłyby cierpieć na przenawożenie.
Wapno również bardzo intensywnie wysusza podłoże, przez co szczególnie w przypadku suchego roku trawa prawdopodobnie by wyschła. Atutem stosowania poza okresem wegetacji jest również równomierne rozkładanie się wapna, które sukcesywnie obniża pH przez okres nawet 2 lat. Dlatego też nie zaleca się wapnowania trawnika częściej niż co 2-3 lata. Dzięki temu poziom pH będzie zachowany, lecz nie zbyt wysoki.

Wapnowanie trawnika wapnem budowlanym – mit czy tańsza alternatywa?

W internecie znajdziemy wiele porad dotyczących tego, że wapno budowlane świetnie nadaje się jako zamiennik tego ogrodniczego i można je śmiało stosować do nawożenia gleby. Profesjonalny język, jakiego używają autorzy tych tekstów sprawia, że wiele osób decyduje się na taką praktyką. Prawda jest jednak taka, że wapno budowlane jest bardzo toksyczne zarówno dla samych roślin, jak i środowiska. W gruncie rzeczy jest to spowodowane zawartością toksycznych pierwiastków i zanieczyszczeń.

Jakie preparaty wybierać?

Dobór odpowiednich preparatów w przypadku wapnowania to kluczowa kwestia, której nie mogliśmy pominąć. Rynek nawozów ogrodowych pełen jest bowiem wapna o różnym składzie chemicznym i nietrudno popełnić błąd, który może zaszkodzić ogrodowej zieleni.
Kwestią kluczową, jeśli chodzi o nawozy, jest sprawdzona marka, która gwarantuje, że to, co opisane jest na opakowaniu, rzeczywiście się tam znajduje. Wiele jest bowiem produktów, które kuszą niską ceną, a w rzeczywistości są nawozami nieprzebadanymi i często zanieczyszczonymi pierwiastkami, które nie powinny się tam w ogóle znaleźć. W rezultacie stanowią zagrożenie zarówno dla środowiska, jak i osób, które mają z nimi styczność.
Dlatego też w pracach ogrodowych warto stawiać na ekspertów, takich jak Florovit czy Fertilizantes UE. Są to jedni z najpopularniejszych producentów wapna i kred ogrodowych, przeznaczonych do nawożenia i regulacji pH gleby oraz trawników. W swoich produktach stawiają oni wyłącznie na naturalne pierwiastki i zoptymalizowaną dawkę, która ma nie tylko nawozić, ale i wspierać trawnik w walce z chwastami czy szkodnikami.
Dlatego też w ofercie Florovit znajdziemy między innymi wapno, które oprócz odkwaszania skutecznie likwiduje rosnący mech, uatrakcyjniając aspekt wizualny trawnika. Znajdziemy również wapna przeznaczone do konkretnych rodzajów traw, stanowisk czy roślin bezpośrednio sąsiadujących z trawnikiem. Drzewa owocowe czy krzewy mają bowiem nieco inne wymagania i potrzebują specjalistycznych nawozów, które jednocześnie nie uszkodzą trawnika.
Jeśli chodzi o same preparaty, warto również mieć na uwadze, że dostępne są zarówno granulaty, jak i formy sypkie. Zaletą granulatu jest dużo łatwiejsze dawkowanie i komfort pracy. Granulat bowiem nie jest rozwiewany przez wiatr i wygodniej go równomiernie dawkować. Granulat dodatkowo można wygodnie stosować we wszelkiego rodzaju rozsiewaczach ogrodowych, zarówno tych ciąganych, jak i ręcznych.

Wapnowanie trawnika. Krótkie podsumowanie

Zabierając się do wapnowania trawnika, powinniśmy pamiętać o dwóch kwestiach: terminowości i ostrożnym dawkowaniu. Jak wspominałem w tym artykule, dawkowanie musi być precyzyjne, by nie zaszkodzić trawie.
Terminowość i siew poza okresem wegetacji. Dzięki temu składniki mineralne mogą się równomierne rozkładać przez kilka miesięcy, a nawet lat, dostarczając roślinom małe, acz skuteczne dawki.
Obserwacja zachowania roślin. Szczególnie latem powinniśmy zwracać uwagę na wszelkie zmiany w barwie, wyglądzie ziemi czy nawet występowanie pewnych chwastów powinno dawać nam sygnały do działania i stosowania specjalnych preparatów. Każda zmiana koloru liści sygnalizuje niedobory składników mineralnych, nieodpowiednie stanowisko czy występowanie szkodników. Wówczas skutecznym rozwiązaniem może być mała dawka odpowiednio dobranego wapna, który da zastrzyk niezbędnych witamin.
Jeśli będziecie przestrzegać rad zawartych w tym artykule, gwarantuję, że wasz trawnik odwdzięczy się piękną barwą i bujnymi źdźbłami.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo