Data publikacji:

Co stosować na wełnowiec na storczykach?

Nowe rośliny sprowadzane do domu stwarzają pewne zagrożenie. Kupując storczyki, możesz przynieść ukryte na nich szkodniki, na przykład wełnowce, przędziorki, tarczniki czy wciornastki. W tym artykule skupimy się na tych pierwszych. Białe robaki, czyli wełnowiec na storczykach, to problem powszechny. Kiedy je zauważysz, działaj jak najszybciej, żeby nie zdążyły się rozmnożyć. Wtedy powinny wystarczyć domowe sposoby na pozbycie się szkodników. Jeśli będzie ich dużo, konieczne okażą się opryski.
wełnowiec na storczykach

Wełnowiec na storczykach – jak go rozpoznać?

Jeśli zauważysz na obrzeżach liści charakterystyczne białe owady przypominające kłębki waty – to on, wełnowiec. Na storczykach pojawia się on nader często i jest dla miłośników kwiatów prawdziwym utrapieniem, ponieważ przy sprzyjających warunkach lubi wracać.
Nie masz zwyczaju wnikliwie przyglądać się swoim roślinom? A może szkodniki sprytnie ukryły się w mniej widocznych częściach rośliny? Pamiętaj, że wełnowce mogą czaić się w uśpieniu dłuższy czas i aktywować dopiero wtedy, gdy warunki zewnętrzne będą dla nich korzystne. Nawet jeśli nie zauważysz białych robaczków od razu, po pewnym czasie twoją uwagę powinien zwrócić marny wygląd rośliny. Wełnowce wysysają z niej cenne soki i stopniowo ją osłabiają.
Tuż po zauważeniu szkodników zacznij działać jak najszybciej. Nie musisz od razu sięgać po specjalny preparat na wełnowce na storczykach – możesz zacząć od skorzystania z tego, co znajdziesz w swojej kuchni czy łazience.

Jak zwalczyć wełnowce na storczykach? Domowe sposoby

Zanim sięgniesz po specjalny środek na wełnowce w storczykach, wypróbuj najpierw domowe sposoby, które nie wymagają kupowania specjalnych preparatów i możesz je zastosować w każdej chwili. Jest duża szansa, że zadziałają, jednak pod warunkiem, że szkodników jest stosunkowo niewiele. Dzięki temu wystarczy, że przetrzesz wacikiem liście i masz szansę na sukces. Czym zwalczyć wełnowce na storczykach? Wypróbuj alkohol i ocet, a także szare mydło lub inne detergenty.

Szare mydło na wełnowce

Z szarego mydła przygotuj roztwór, rozpuszczając je w ciepłej wodzie. Następnie tak przygotowanym preparatem przemywaj dokładnie liście storczyka za pomocą czystego wacika. Pamiętaj, żeby za każdym razem przecierać je tylko raz, zapobiegnie to roznoszeniu szkodnika na inne obszary. Po zabiegu możesz umyć całą roślinę pod prysznicem.

Waciki nasączone alkoholem

Wełnowce na storczykach możesz zwalczyć również innymi domowymi sposobami, a jednym z nich jest zastosowanie alkoholu izopropylowego. Idealne stężenie to około 50%. Jeśli przygotowany przez ciebie preparat będzie zbyt silny, ryzykujesz uszkodzeniem liści. Do alkoholu możesz dodać detergent zawierający SLS, dzięki temu szansa na powodzenie będzie jeszcze większa.

Ocet na wełnowce

Skutecznym remedium na wełnowce jest również ocet rozpuszczony w wodzie w stosunku 1:10, czyli na przykład na 100 ml wody wystarczy 10 ml octu. W tym przypadku również musisz zadbać o to, by roztwór nie był zbyt mocny, by nie spalił liści. Do takiej mikstury możesz dodać niewielką ilość dowolnego detergentu z SLS.

Oprysk na wełnowce na storczykach – kiedy jest konieczny?

Czasami należy sięgnąć po mocniejszą broń przeciw szkodnikom. Jak zwalczyć wełnowce na storczykach, kiedy jest ich bardzo dużo? Jeżeli widać gołym okiem, że samo przemywanie liści wacikiem na niewiele się zda, ponieważ szkodniki obsiadły całą roślinę, konieczne będzie zastosowanie oprysku na wełnowce na storczykach.
Bez względu na to, który preparat wybierzesz, pamiętaj o tym, by stosować go zawsze zgodnie z instrukcją, żeby nie zaszkodzić roślinie ani domownikom. Opryskiwanie storczyka powinno zawsze odbywać się w pomieszczeniu dobrze wentylowanym, żeby niepotrzebnie nie wdychać substancji chemicznych zwalczających szkodniki.

Czy wełnowce są szkodliwe dla ludzi?

Szkodniki mogą być dla rośliny zabójcze, gdyż podstępnie wysysają z niej życiodajne soki, dlatego niektórzy zastanawiają się, czy stanowią zagrożenie również dla osób, które opiekują się roślinami. Czy wełnowce mogą być szkodliwe dla ludzi? Nie, nie mają one na nas żadnego wpływu, o to nie musisz się martwić.
Podczas usuwania szkodników należy dbać o higienę, przede wszystkim jednak trzeba uważać na to, żeby nie przenieść ich na inne posiadane rośliny, co byłoby dla nich bardzo niebezpieczne, a dla ciebie niezwykle uciążliwe.

Jak uniknąć wełnowca na storczykach?

Walka ze szkodnikami zawsze jest męcząca. Nawet jeśli to zaledwie kilka osobników, istnieje ryzyko, że zarażą inne rośliny lub będą wracać. Dlatego właśnie warto dbać o profilaktykę, by w miarę możliwości uniknąć przyniesienia do domu wełnowca na storczykach lub innych domowych roślinach.
Jak uniknąć bliskiego spotkania z wełnowcem? W pierwszej kolejności warto zadbać o to, by roślina pochodziła ze sprawdzonego, godnego zaufania miejsca. Jeśli kupujesz storczyki w miejscu, w którym nie ma optymalnych warunków do uprawy roślin i znajduje się tam wiele różnych kwiatów blisko siebie, ryzyko jest duże. Bez względu na to, skąd pochodzi twój storczyk, po przyniesieniu rośliny do domu postaw ją z dala od innych okazów, poddając ją w ten sposób kwarantannie. Gdyby pojawiły się szkodniki, ograniczysz w ten sposób ryzyko przeniesienia ich dalej.
Warunki, które są szczególnie korzystne dla wełnowca na storczykach, to suche, gorące powietrze, dlatego właśnie szkodnik aktywuje się najczęściej w okresie grzewczym. W miesiącach zimowych dbaj zatem o to, żeby nie przegrzewać mieszkania, a także zapewnić optymalne nawilżenie powietrza, w razie konieczności stosując nawilżacze.
Jeżeli nie uda ci się uniknąć szkodników, wystarczy, że zastosujesz nasze rady i z pewnością szybko pozbędziesz się wełnowca, który pojawił się na storczykach lub innych roślinach.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym