Data publikacji:

Wentylacja okienna: jak wykonać?

Większość z nas lepiej czuje się, gdy pomieszczenie, w którym przebywamy, jest dobrze przewietrzone i dominuje w nim zdrowe, świeże powietrze. Nawiewniki okienne montowane są w większości nowoczesnych domów, dzięki nim dom posiada doskonałą wentylację i możliwość wymiany powietrza. Wentylacja okienna – jak wygląda i jak ją wykonać? Dowiesz się w poniższym artykule.     
kratka wentylacyjna okienna

Wentylacja okienna

Z wielu artykułów i od większości specjalistów dowiadujemy się, jak ważna jest prawidłowa wentylacja pomieszczeń. Głównym z czynników, które zapoczątkowały popularność wentylacji okiennej, były niezwykle szczelne okna, które przestały przepuszczać jakiekolwiek powietrze. Po pewnym czasie domownikom zaczęła przeszkadzać obecność wyłącznie zużytego powietrza i unoszących się wciąż (przez brak filtracji i wymiany) zapachów różnego pochodzenia. Obcowanie przy tym samym powietrzu po jakimś czasie może stać się bardzo szkodliwe nie tylko dla przebywających w budynku osób, ale również dla całego domu – pleśń oraz grzyby to skutek nagromadzonej wilgoci. 
Sposobem na wpływanie do pomieszczenia świeżych mas powietrza jest zastosowanie okiennych nawiewników. Dzięki nim nie musimy martwić się o wpływanie zdrowych mas powietrza, robią to bez potrzeby otwierania okien i ciągłego wietrzenia. 

Rodzaje wentylacji okiennej

Jest kilka sposobów na prawidłową wentylację w budynku. Do takich podstawowych należą oczywiście kratki wentylacyjne, które umieszczane są w kuchniach i łazienkach – tam, gdzie powietrze wymaga najczęstszej filtracji. Innym rodzajem są kratki wentylacyjne okienne, różnica polega na tym, że są one umieszczone w ościeżnicach okien, a nie w ścianie.    
Coraz popularniejsza staje się wentylacja okienna bez konieczności wiercenia. Sprawdza się ona przy budynkach, które już istnieją i nie przewidziano w nich jakiejkolwiek wentylacji.  
Kolejny jest nawiewnik okienny automatyczny nazywany higrosterowanym. Regulowane są one w zależności od poziomu wilgoci. Jeśli poziom wilgoci w pomieszczeniu jest zbyt duży, nawiewnik otwiera się i wpuszcza pożądaną ilość powietrza. Jeśli wskaźnik wilgoci jest niski, sprzęt pozostaje przymknięty. 
Można również zaopatrzyć się w nawiewnik okienny regulowany ręcznie. Jest to najprostsze rozwiązanie, ponieważ domownik sam według własnych preferencji może ustawić nawiew i przepustowość powietrza napływającego z zewnątrz. Nie jest jednak do końca praktycznym wyborem, gdyż użytkownicy zostawiają go w optymalnej pozycji, przymkniętej bez względu na aktualne zapotrzebowanie filtracji. 
W sklepach możemy dostać nawiewniki okienne wrębowe – z pewnością usprawniają one przepływ powietrza. Dawniej nie obeszło się bez ingerencji w konstrukcję obramowania okiennego, natomiast teraz można w sposób bezinwazyjny zamontować tego typu nawiewniki.  

Montaż nawiewników okiennych

Nawiewniki okienne można zakupić wraz z oknami, wtedy zazwyczaj nie trzeba już martwić się o ich montaż, ponieważ powinien on zawierać się w cenie. Drugą opcją jest dokupienie nawiewników do już istniejących okien i zlecenie zamontowania ich firmie bądź spróbowanie montażu własnymi siłami.    
Zabierając się samemu za montaż wentylacji okiennej, zaraz po dokładnym przeczytaniu instrukcji dobrze jest rozejrzeć się w internecie. Czytając, możemy natknąć się na wiele różnych wskazówek i porad dotyczących obsługi konkretnego rodzaju nawiewników, a także skonsultować nasze wątpliwości. Mimo że konstrukcja nawiewników nie wygląda zbyt skomplikowanie, bardzo łatwo możemy je zepsuć lub uszkodzić przestrzeń wokół okna. Posiadając specjalne narzędzia i wiedzę, możemy z powodzeniem próbować montażu. 
Pierwszym najważniejszym punktem przy montowaniu nawiewników jest odłożenie wiertarki na bok (czego często amatorzy nie są w stanie zrozumieć) – tym sprzętem możemy sobie jedynie zaszkodzić. Otwory w ościeżnicy powinny być owalne i zostać bardzo dokładnie wyfrezowane przy pomocy profesjonalnych narzędzi. Przy tych czynnościach należy być bardzo ostrożnym, by nie uszkodzić komory zbrojeniowej okna. 
Aby nawiewnik spełniał swoją rolę, a przy tym nie był przeszkodą przy zwykłym funkcjonowaniu okna, trzeba wiedzieć, gdzie go zamontować. Jeden nawiewnik to nie wszystko – trzeba dokładnie obliczyć, jaki metraż posiadamy i ile nawiewników potrzeba, żeby cyrkulacja powietrza była prawidłowa, a urządzenia spełniały swoje zadanie. 
Jeśli chodzi o miejsce, w którym nawiewnik musi być zamontowany, trzeba pamiętać, że musi znajdować się minimum dwa metry od podłoża, ponieważ na tej wysokości jest najbardziej wydajny. Pomyślmy także o tym, gdzie nie będzie przeszkadzał przy normalnym korzystaniu z okien.

Koszt wentylacji okiennej

Ceny różnią się od siebie w zależności od tego, na jakie nawiewniki się zdecydujemy. Kupując je od sprawdzonego dystrybutora wraz z oknami, cena może być niska. Gdy dokupujemy je osobno, trzeba liczyć, że przykładowy koszt nawiewników regulowanych ręcznie może zaczynać się od trzydziestu złotych, a kończyć na trzystu złotych za sztukę. Montaż jednego nawiewnika waha się między sto a dwieście złotych.  
Powinniśmy poznać podstawowe zasady konserwacji nawiewników okiennych (między innymi należy unikać kontaktu z wodą oraz detergentem), żeby oszczędzić sobie dodatkowych kosztów związanych z ich naprawą lub profesjonalnym czyszczeniem.  
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!