Zmywarka to idealne rozwiązanie przy dużej rodzinie lub częstych wizytach gości, ale równie dobrze sprawdza się w mniejszych gospodarstwach domowych. Wystarczy załadować brudne naczynia i zaoszczędzony czas wykorzystać na przeczytanie książki, rozmowę z partnerem czy pomoc dziecku w lekcjach. Warto zastanowić się, jakiego sprzętu potrzebujemy i dokonać najlepszego wyboru. Przydatny z pewnością będzie ranking zmywarek do zabudowy.
Jeszcze do niedawna zmywarki kojarzyły się z dużym sprzętem, pasującym do przestronnych kuchni. Dzisiaj możemy wybierać spośród kilku opcji. Najczęściej produkowane do użytku w gospodarstwach domowych są zmywarki o szerokościach 45 i 60 cm. Mieszczą się one w większości standardowych zabudów. W węższych można jednorazowo umyć osiem-dziewięć kompletów nakryć stołowych (plus naczynia do serwowania potraw), w szerszych – 12. W niewielkich kuchniach doskonale sprawdzi się mniejsza wersja zmywarki o wymiarach: wysokość 46, szerokość 55 i głębokość 46 cm. Mieści najwyżej pięć kompletów nakryć. Wyglądem przypomina ona mikrofalówkę, możemy ustawić ją na blacie kuchennym lub zabudować. Duże zmywarki zwykle montuje się w ciągu szafek kuchennych i zostają ukryte w zabudowie.
Na grafice: 1. Zmywarka Amica, 999,98 zł; 2. Zmywarka Bosch, 1588,99; 3. Zmywarka Beko, 1508,95 zł
Najwyższy wpływ na to kryterium mają nie upodobania właścicieli, ale możliwości danej kuchni. Może się bowiem okazać, że w ciągu szafek nie będzie miejsca na ulokowanie zmywarki lub podłączenie jej nie będzie możliwe. W takim wypadku rozwiązaniem będzie zmywarka wolnostojąca. Najczęściej dostępne są w uniwersalnych kolorach – białym, srebrnym, stalowym, a także czarnym lub czerwonym. Panel kontrolny jest zazwyczaj widoczny i znajduje się na froncie u góry.
Zmywarka do zabudowy musi się znaleźć w konkretnym miejscu, ale łatwiej „wtopić” ją w otoczenie, gdyż jej front i blat mogą być identyczny z meblami. W przypadku zmywarek do zabudowy występują dwa typy paneli sterowania: odkryty, czyli widoczny i dostępny przez cały czas lub panel zintegrowany, który znajduje się na górnej krawędzi opuszczanej klapy.
Drugim bardzo istotnym kryterium jest znużycie wody przez zmywarkę. Duże sprzęty, mieszczące 12 kompletów naczyń, w normalnym cyklu, czyli mycie wstępne, zmywanie i płukanie, wykorzystują ok. 20 l wody. Co ciekawe, aby umyć ręcznie taką ilość naczyń w zlewie potrzebujemy jej trzy lub cztery razy więcej! Warto też wiedzieć, że pełne umycie 12 kompletów naczyń to zużycie prądu na poziomie 1,1-1,6 kWh. Oczywiście mniejsza zmywarka wykorzysta adekwatnie mniej wody i energii elektrycznej. Ponadto w każdym sprzęcie znajduje się opcja zmywania oszczędnego, czyli eko. Takie mycie wykorzysta ok. 15 l wody i 1 kWh energii.
Szeroki wybór zmywarek znajdziesz TUTAJ.