Data modyfikacji:

Wybieramy zmywarkę – na co zwrócić uwagę?

Jeszcze do niedawna zmywarka kojarzyła się z luksusem. Gwarantowała oszczędność czasu i wygodę, ale także z większym rachunkiem za prąd oraz wodę. Jednak jak się okazuje mycie naczyń w zmywarce jest bardziej ekonomiczne niż w zlewie! Zanim dokonamy zakupu musimy rozważyć kilka kwestii. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę?

Zmywarka to idealne rozwiązanie przy dużej rodzinie lub częstych wizytach gości, ale równie dobrze sprawdza się w mniejszych gospodarstwach domowych. Wystarczy załadować brudne naczynia i zaoszczędzony czas wykorzystać na przeczytanie książki, rozmowę z partnerem czy pomoc dziecku w lekcjach. Warto zastanowić się, jakiego sprzętu potrzebujemy i dokonać najlepszego wyboru. Przydatny z pewnością będzie ranking zmywarek do zabudowy.

Źródło: flickr.com/ tompagenet

Wielkość zmywarki

Jeszcze do niedawna zmywarki kojarzyły się z dużym sprzętem, pasującym do przestronnych kuchni. Dzisiaj możemy wybierać spośród kilku opcji. Najczęściej produkowane do użytku w gospodarstwach domowych są zmywarki o szerokościach 45 i 60 cm. Mieszczą się one w większości standardowych zabudów. W węższych można jednorazowo umyć osiem-dziewięć kompletów nakryć stołowych (plus naczynia do serwowania potraw), w szerszych – 12. W niewielkich kuchniach doskonale sprawdzi się mniejsza wersja zmywarki o wymiarach: wysokość 46, szerokość 55 i głębokość 46 cm. Mieści najwyżej pięć kompletów nakryć. Wyglądem przypomina ona mikrofalówkę, możemy ustawić ją na blacie kuchennym lub zabudować. Duże zmywarki zwykle montuje się w ciągu szafek kuchennych i zostają ukryte w zabudowie.

Na grafice: 1. Zmywarka Amica, 999,98 zł; 2. Zmywarka Bosch, 1588,99; 3. Zmywarka Beko, 1508,95 zł

Wolnostojąca czy do zabudowy

Najwyższy wpływ na to kryterium mają nie upodobania właścicieli, ale możliwości danej kuchni. Może się bowiem okazać, że w ciągu szafek nie będzie miejsca na ulokowanie zmywarki lub podłączenie jej nie będzie możliwe. W takim wypadku rozwiązaniem będzie zmywarka wolnostojąca. Najczęściej dostępne są w uniwersalnych kolorach – białym, srebrnym, stalowym, a także czarnym lub czerwonym. Panel kontrolny jest zazwyczaj widoczny i znajduje się na froncie u góry.

Zmywarka do zabudowy musi się znaleźć w konkretnym miejscu, ale łatwiej „wtopić” ją w otoczenie, gdyż jej front i blat mogą być identyczny z meblami. W przypadku zmywarek do zabudowy występują dwa typy paneli sterowania: odkryty, czyli widoczny i dostępny przez cały czas lub panel zintegrowany, który znajduje się na górnej krawędzi opuszczanej klapy.

Pobór wody

Drugim bardzo istotnym kryterium jest znużycie wody przez zmywarkę. Duże sprzęty, mieszczące 12 kompletów naczyń, w normalnym cyklu, czyli mycie wstępne, zmywanie i płukanie, wykorzystują ok. 20 l wody. Co ciekawe, aby umyć ręcznie taką ilość naczyń w zlewie potrzebujemy jej trzy lub cztery razy więcej! Warto też wiedzieć, że pełne umycie 12 kompletów naczyń to zużycie prądu na poziomie 1,1-1,6 kWh. Oczywiście mniejsza zmywarka wykorzysta adekwatnie mniej wody i energii elektrycznej. Ponadto w każdym sprzęcie znajduje się opcja zmywania oszczędnego, czyli eko. Takie mycie wykorzysta ok. 15 l wody i 1 kWh energii.

Szeroki wybór zmywarek znajdziesz TUTAJ.

Autor: Kasia