Data publikacji:

Wygłuszenie ściany: jak to zrobić? Poradnik

Idealny dom dla każdej osoby oznacza coś innego, jednak jest spora grupa, która od swoich czterech kątów oczekuje jedynie ciszy. Cisza to dla wielu osób najlepszy sposób na uspokojenie, odreagowanie oraz ukojenie zmysłów po długim i ciężkim dniu.
wygłuszenie ściany
Niestety wiele osób wciąż nie może liczyć na luksusową ciszę we własnym domu, ponieważ osiągnięcie tego stanu skutecznie utrudniają różne czynniki. Mogą to być głośni sąsiedzi, głośne otoczenie, bliska odległość do miejsc takich jak tory kolejowe, ruchliwe ulice, lotnisko oraz wiele innych miejsc, które potencjalnie mogą generować duży, utrudniający codzienne funkcjonowanie hałas.
Jak wygłuszyć ścianę, aby zyskać komfortową ciszę we wnętrzu swojego domu? To pytanie zadaje wielu miłośników cieszyć, którzy z różnych powodów nie mogą jej doświadczyć we własnym domu. W poniższym artykule przedstawiono dobre i sprawdzone sposoby na wygłuszenie ściany, z których warto skorzystać, gdy do wnętrza domu dochodzą niechciane hałasy.

Wygłuszenie, wytłumienie czy wyciszenie? Czym różnią się te techniki?

Wygłuszenie, wytłumienie oraz wyciszenie to bardzo podobne do siebie pojęcia, które przez wiele osób używane są naprzemiennie. Prawdą jest jednak to, że chociaż odnoszą się do tego samego problemu, to nie są synonimami. Co odróżnia wyciszenie, wytłumienie i wygłuszenie?
  • Wygłuszenie – oznacza niemal całkowite odizolowanie od hałasów z zewnątrz. Do pomieszczania, w którym w prawidłowy sposób wykonano wygłuszenie, nie dochodzą niemal żadne odgłosy. Co więcej, wygłuszone pomieszczenie ochrania także resztę domu przed odgłosami z jego wnętrza. Wygłuszenie akustyczne ścian to zabieg mocno związany z konstrukcją budynku, ponieważ kluczowa jest tu izolacja akustyczna ściany.

    Izolacja akustyczna to nic innego jak ograniczenie mostków akustycznych, przez które przechodzą dźwięki. Czy można przeprowadzić wygłuszenie ścian w bloku? Ze względów konstrukcyjnych taki zabieg w bloku mieszkalnym może być trudny do zrealizowania, ponieważ w znacznej większości przypadków nie można ingerować w strukturę ściany. Miłośnicy ciszy jednak nie muszą rezygnować z zabiegu poprawiającego komfort ich życia, ponieważ istnieje szereg możliwości na wyeliminowanie niechcianych dźwięków ze swojego domu, które w łatwy i szybki sposób można wykorzystać.
  • Wytłumienie – to zabieg, który pozwala skutecznie pozbyć się dźwięków dochodzących do mieszkania czy domu z zewnątrz. Wytłumienie pomieszczenia jest znacznie prostsze w wykonaniu niż wygłuszenie ściany. Jak wytłumić pomieszczenie? W łatwy sposób można to wykonać, wykorzystując techniki i elementy aranżacji wnętrz. Sprawdzą się tu elementy posiadające zdolność do pochłaniania dźwięków. W tym celu można wykorzystać powszechnie dostępne akcesoria, takie jak poduszki, dywany czy grube zasłony, które ograniczają odbijanie się dźwięków od płaszczyzny z niskim współczynnikiem chłonięcia dźwięków.
  • Wyciszenie – to kompleksowy zabieg łączący w sobie cechy wytłumienia i wygłuszenia.
  • Wygłuszenie ściany – po jakie sposoby sięgnąć?

    Wygłuszenie ścian w mieszkaniu czy w domu to najlepszy sposób na zniwelowanie nieprzyjemnego hałasu w prywatnej przestrzeni. Czy istnieją mniej inwazyjne sposoby na wygłuszenie akustyczne ścian? Z całą pewnością można wykorzystać elementy takie jak:
  • Panele ścienne – panele ścienne są polecanym sposobem dla osób, które poszukują sposobu jak szybko, tanio i skutecznie przeprowadzić wygłuszenie ścian. Panele ścienne wypełnione są piankowym tworzywem, które wykazuje cechy pochłaniania dźwięków, a co więcej, mogą skutecznie poprawić akustykę w danym pomieszczeniu. Panele ścienne są nie tylko funkcjonalne, ale także efektowne, dzięki czemu można zyskać dobre wygłuszenie ściany oraz ciekawy element wystroju wnętrz.
  • Tapeta – wykorzystanie tapety na ścianie zapewni nieco mniejsze wygłuszenie ściany niż panele, ale jest to jedna z najtańszych metod na wygłuszenie akustyczne ścian. Decydując się na tapetę na ścianę, warto zwrócić uwagę na jej fakturę oraz wykończenie. Materiał chropowaty posiada cechy absorbujące dźwięki, dzięki czemu wygłuszenie ściany jest nieco bardziej efektowne.
  • Panele wygłuszające na ścianę lub ekrany akustyczne – taki element składa się zazwyczaj z metalowego stelażu oraz ołowianej płyty wypełnionej wełną mineralną. Takie rozwiązanie polecane jest osobom, które mogą pozwolić sobie na zaaranżowanie w tym celu nieco przestrzeni w swoim domu. Ekrany akustyczne to świetna odpowiedź na pytanie: jak wygłuszyć ścianę, jednak należy mieć na uwadze, że w tym przypadku warstwa wełny mineralnej powinna mieć od 5 do 10 cm szerokości.
  • Wygłuszenie drzwi – aby całkowicie zminimalizować poziom hałasu w domowej przestrzeni, warto zadbać także o wygłuszenie drzwi. Jak to zrobić? W tym celu można wykorzystać specjalne maty do wygłuszania drzwi. Takie maty wykonane są ze specjalnej pianki, która skutecznie niweluje hałas dochodzący z zewnątrz (na przykład z klatki schodowej czy głośnej ulicy). Przed zakupem maty piankowej do wygłuszenia drzwi warto dokładnie zapoznać się z jej wymiarami i wybrać taką, która najbardziej pasuje do posiadanych drzwi. Obecnie na rynku znaleźć można maty wygłuszające do drzwi w różnych rozmiarach oraz o różnym stopniu izolacji akustycznej. Najlepszym wyborem są jednak te maty, których grubość jest nie mniejsza niż 10 mm. Co więcej, montaż takiej maty wygłuszającej na drzwi jest niezwykle prosty i intuicyjny, dzięki czemu każdy jest w stanie zastosować to rozwiązanie w swoim domu. 
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!