Data modyfikacji:

Jak wybrać wygodny narożnik do spania?


Narożniki z funkcją spania są idealnym rozwiązaniem dla mieszkań bez osobnej sypialni, a także przestrzeni nie pozwalających na wstawienie dodatkowego łóżka. Z mebli tych korzystamy codziennie przez długie godziny, warto więc poszukać modelu spełniającego nasze wszystkie oczekiwania. Radzimy, jak znaleźć wygodny narożnik do spania.
narożnik
Narożniki są niezwykle popularnym i uniwersalnym rodzajem mebla, który pasuje do większości pomieszczeń oraz aranżacji wnętrz. Ustawiamy je nie tylko w kątach pomieszczeń, z powodzeniem mogą one bowiem zajmować również centralną pozycję w przestronnych salonach. Są świetną propozycją zwłaszcza dla wieloosobowych rodzin lub osób często przyjmujących gości, bowiem pozwalają zebrać się większej liczbie osób jednocześnie, a dzięki kształtowi ułatwiają konwersacje twarzą w twarz. Przyjrzyjmy się najważniejszym parametrom, które bierzemy pod uwagę przy zakupie wygodnego narożnika do spania.

Wygodny narożnik do spania – na co zwracać uwagę?


Przed wybraniem narożnika musimy wiedzieć, jak często planujemy korzystać z jego funkcji spania. Jeżeli zastępuje on zwykłe łóżko, naszym priorytetem powinno być wybranie jak najwygodniejszego w nocy mebla. Z drugiej strony, jeżeli okazjonalnie prześpi się na nim nasz gość lub ktoś z rodziny, zwracamy wówczas uwagę raczej na jego wygląd zewnętrzny oraz funkcje, jakie spełnia w salonie. Przydatne okażą się wówczas dobrze dopasowane i miękkie poduszki oraz podłokietniki, a także przesuwane pufy.

Kształt


Narożniki dostępne są w dwóch podstawowych kształtach. Pierwszym z nim są klasyczne modele w formie litery „L”, które dostępne są w wariantach lewo- i prawoskrętnych, wybieranych w zależności od układu wnętrza. Meble te prezentują się dobrze zarówno pod ścianami, jak i w innych miejscach pokoju. Na siedziskach jednorazowo usiądą tu trzy lub cztery osoby.

Narożniki do spania w formie litery „U” są zazwyczaj większe od standardowych i projektowane są głównie z myślą o ustawieniu ich w centrum pomieszczenia. Na siedziskach swoje miejsce znajdzie tu także znacznie więcej osób.

Wielkość


Kluczowy parametr, który zależy od dostępnej przestrzeni w pokoju. Mebel kupujemy zawsze po dokładnym zmierzeniu pomieszczenia, pamiętając o tym, by po jego rozłożeniu można było np. swobodnie wstać i złożyć pościel, nie potykając się o krzesła czy stoły. Jeżeli narożnik posiada dodatkowe pufy i podnóżki, warto zastanowić się, gdzie będą przesuwane przed położeniem się spać. Szerokość największych modeli przekracza często ponad 300 cm, a minimum w tym przypadku to około 220 cm.

Wygoda i przestrzeń do spania


Do zakupu narożnika do spania podchodzimy w identyczny sposób, jak do wyboru łóżka. Wypełnienie materaca i siedziska mebla powinno być wykonane z odpornego i komfortowego materiału. Najgorszym rozwiązaniem jest w tym przypadku tania gąbka, która po pewnym czasie będzie się na stałe odkształcać. W przypadku narożnika oznacza to, że nastąpi to szybciej w części przeznaczonej do siedzenia, co utrudni wygodny sen.

Zaleca się więc modele z wypełnieniem z pianki lub wzmocnione sprężynami. Oba rozwiązania zapewnią znacznie większą trwałość podłoża do spania, a także zagwarantują spokojne noce bez wstawania rano z bólem pleców. Docenimy je również podczas popołudniowych drzemek i długich wieczorów przed telewizorem.

Równie istotna jest przestrzeń do spania, którą gwarantuje mebel. Po rozłożeniu przeciętny narożnik zapewnia miejsce dla dwóch osób, o długości 200-220 cm oraz szerokości 140-160 cm. Jeżeli poszukujemy wygodnego rozwiązania do małego mieszkania weźmy pod uwagę narożniki pozbawione nieprzydatnych w nocy podłokietników oraz głębokich oparć, które sztucznie zwiększają wymiary mebla.

System rozkładania


Producenci mebli stosują różne patenty rozkładania narożnika, niestety nie wszystkie wytrzymają próbę czasu. Mechanizmy wysokiej jakości pozwalają na wyciągnięcie części do spania bez większego wysiłku i problemów, nawet przy wieloletnim codziennym użytkowaniu. Jeżeli mamy okazję, sprawdźmy więc, z jakich materiałów zostały wykonane szyny, kółka i zawiasy w meblu. Istotna będzie tu też grubość i stabilność ramy.

Pojemnik na pościel i poduszki


Dobry narożnik z funkcją spania powinien posiadać obszerny pojemnik na pościel, w którym bez problemu schowamy nawet grube kołdry i prześcieradła. Wiele modeli sprzedawanych jest w komplecie z poduszkami, zazwyczaj pełnią one rolę ozdobną i nie zapewnią one zbyt wygodnego snu. Pamiętajmy, że duże i ciężkie poduchy tego typu trzeba codziennie chować przed spaniem, co może być dość uciążliwe.

Obicie


Gdy chcemy, by narożnik do spania służył nam przez wiele czasu, wybieramy jak najbardziej trwałą i plamoodporną tapicerkę, która pozwala również na jej czyszczenie na mokro. Czasami warto postawić nam mniej estetyczne, ale bardziej odporne materiały, zwłaszcza jeżeli w domu mamy małe dzieci lub zwierzęta. W wielu salonach dobrze prezentować będą się modele z obiciem z naturalnej lub sztucznej skóry, pamiętajmy jednak, że materiały te wymagają odpowiednie pielęgnacji.
autor: Michał Kułakowski