Data publikacji:

Wady i zalety wykuszu w salonie

Wykusz to efektowne urozmaicenie wnętrza i bryły budynku. Czy warto postawić na projekt, który uwzględnia wykusz w salonie? Jakie mocne i słabe strony ma element architektury tego typu? I wreszcie: jak zaaranżować wykusz w domu? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te oraz kilka innych pytań odnośnie tej charakterystycznej formy w budownictwie.

wykusz w salonie

Co to jest wykusz?

Wykusz to fragment budynku wystający poza płaszczyznę ściany. W rezultacie pomieszczenie staje się większe i dodatkowo oświetlone za sprawą okien osadzonych w ścianach zwieńczających wykusz. Elementy architektury tego typu są typowe dla starych kamienic czy domów, których bryły utrzymane są w tradycyjnej estetyce.

Wykusz w domu – wady i zalety

Zalety
  • Większa przestrzeń – wykusz w salonie to kilka dodatkowych metrów kwadratowych, jakie można doliczyć do powierzchni pomieszczenia. Wybór projektu domu z wykuszem może być zatem dobrym sposobem, aby w pomieszczeniu wygospodarować dodatkowy kącik np. do czytania.
  • Dobre oświetlenie – z reguły wykusz jest zwieńczony kilkoma oknami, co sprawia, że w tej części salonu panują świetne warunki oświetleniowe.
  • Ciekawe możliwości aranżacyjne – wykusz w salonie pozwala na efektowne zaaranżowanie wnętrza.
Wady
  • Możliwe straty ciepła – przeszklenia oraz miejsca, w których zbiegać się będą ramy okienne mogą stać się newralgicznymi punktami, przez które nagrzane powietrze ucieknie na zewnątrz. W przypadku wykuszu w domu, bardzo ważne jest solidne wykonanie stolarki oraz dobór dobrze izolowanych okien. Jednocześnie w tym przypadku opisana wada nie musi przemawiać całkowicie na niekorzyść wykuszu. Ta nieco chłodniejsza część salonu może pełnić funkcję mini ogrodu zimowego – rośliny w okresie spoczynku będą miały tam lepsze warunki z racji panującej niższej temperatury.

Pomysły na aranżację

  • Siedzisko w wykuszu – jeśli chcesz zaaranżować miejsce do czytania jak z obrazka, dobrym pomysłem jest urządzenie siedziska w wykuszu. Szczególnie efektownie prezentują się zabudowane siedziska i leżanki. Do kompletu wystarczy dodać jeszcze poduszki dekoracyjne oraz koce, a całość zyska dodatkowo przytulności. Co więcej, w zabudowie na wymiar tego typu można wygospodarować schowki na różne salonowe szpargały.
  • Hamak – wykusz będzie idealnym miejscem do podwieszenia krzesła brazylijskiego. Tak ulokowane siedzisko nie będzie przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się po wnętrzu, a może stworzyć dodatkowy kącik wypoczynkowy. Dobrym uzupełnieniem aranżacyjnym dla krzesła brazylijskiego w wykuszu będą rośliny doniczkowe. Hamaki tego typu mają estetykę nawiązującą do letnich barów i plażowych akcesoriów, dlatego dodając do stylizacji rośliny, uzyskasz efekt inspirowany tropikami. Co więcej, w dobrze oświetlonym wykuszu panują dobre warunki do uprawy wielu gatunków roślin, zwłaszcza tych, które wymagają dużo światła.
  • Stolik – jeśli w twoim domu salon z kuchnią tworzą wspólną strefę dzienną, wykusz będzie dobrym miejscem na aranżację kącika jadalnianego. Jeśli przestrzeń jest na tyle duża, warto ustawić tam stół i krzesła. W takim wypadku stół będzie dobrze oświetlony naturalnym światłem, a wykusz dodatkowo podkreśli strefę jadalnianą na tle całej aranżacji.
Ciekawe efekty aranżacyjne można także uzyskać stawiając na długie i zwiewne zasłony w wykuszu. Materiał sięgający od karnisza aż do podłogi dodatkowo doda aranżacji smukłości i lekkości oraz zapewni domownikom większe poczucie prywatności. Natomiast jeśli pod oknami w wykuszu są osadzone grzejniki, można je zabudować za pomocą ażurowych drewnianych paneli lub konstrukcji robionych na wymiar. Dzięki temu całość będzie prezentować się jeszcze efektowniej, a jednocześnie nagrzane powietrze będzie swobodnie się rozchodzić po wnętrzu.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny