Data publikacji:

Granatowa kanapa w salonie – aranżacje w wielu stylach


Granatowa kanapa to wnętrzarski hit! Jest piękna, stylowa, uniwersalna. Dobrze wygląda w różnych aranżacjach, komponuje się z wieloma stylami mebli.
kanapa
Od zawsze kanapy były ciemne – eleganckie, stylowe, ciężkie. Dopiero niedawno modne stały się sofy w odcieniach pudrowego lub wrzosowego różu, w błękitach i słonecznym żółtym. Granat to bardzo tradycyjny kolor – kiedyś ławeczki, szezlongi i leżanki, potem także wersalki, a dziś – sofy, kanapy i narożniki były ciemne, często właśnie granatowe. Prócz ciemnej zieleni i czerwieni często granatowe siedzenia spotkać można było w dworkach i rezydencjach wysoko postawionych lub majętnych osób. Dziś każdy może mieć granatową kanapę we własnym salonie.

Granatowa kanapa – aranżacje na miarę potrzeb


Wybierając kanapę do salonu, przede wszystkim dopasuj model do swoich potrzeb. Jeśli masz dużą rodzinę, może dobrym rozwiązaniem będzie narożnik lub dwie ustawione naprzeciwko siebie kanapy? Jeżeli jesteś singielką, a w dodatku masz małe mieszkanie, może wystarczy niewielka, dwuosobowa kanapa w skandynawskim stylu na drewnianych nóżkach? Wolisz styl pałacowy? Poszukaj kanapy z welurowym obiciem, pikowanej, na lwich nóżkach. Dobierz do niej podnóżek i stylowy stolik kawowy. Ciemna kanapa podkreśli jasne sprzęty i skutecznie wydobędzie połysk mebli. Pamiętaj też, że granat nadaje dynamiki przestrzeni, może też przytłaczać, dlatego zadbaj o to, by w salonie pojawiło się lustro odbijające światło i rozjaśniające pomieszczenie.

Granatowa kanapa w białym salonie


Współczesne salony często utrzymane są w bieli – wybieramy jasne regały, białą podłogę, drzwi oraz dywany. Granatowa kanapa na tym tle będzie się pięknie odróżniała i kontrastowała. Nada pomieszczeniu wyjątkowo elegancki charakter. Dobierz jeszcze kilka ocieplających dodatków – żółty koc, lekko różową, ekologiczną skórę na podłogę lub oparcie kanapy, lampkę o ciepłej barwie światła.

Granatowa kanapa w salonie w stylu skandynawskim


Skandynawski salon jest bardzo przytulny – w końcu narody Północy do perfekcji opanowały sztukę celebrowania codzienności, zwaną hygge. Chłód i deszczowa pogoda w tym rejonie, brak słońca i krótki dzień powodują, że duża część życia toczy się właśnie w domach. Dlatego muszą one być przyjemne i zachęcające do spędzania w nim czasu. Granatowa kanapa bardzo dobrze wpisze się w skandynawski styl pełen miękkich poduch, długowłosych dywanów, świec i ramek ze zdjęciami. Pięknie będzie wyglądała na tle komody na drewnianych nóżkach, mebli z jasnego drewna i na sosnowej podłodze.

Styl pałacowy z granatową kanapą w roli głównej


Złote ramy lustra, komoda ze zdobieniami, atłasowe poduszki z frędzlami na rogach, rzeźbione gałki od szuflad w komodzie i stylowe klamki w drzwiach, na ścianach zamiast nowoczesnych lampek starodawne świeczniki – brzmi znajomo? Jeśli właśnie takie elementy masz w swoim salonie, to prawdopodobnie lubisz pałacowy przepych i masz zamiłowanie do tradycyjnego wystroju wnętrz. Granatowa kanapa dobrze będzie wyglądała także i tu. Wybierz model na giętych nóżkach, najlepiej złoconych, z obiciem z aksamitu lub weluru – miękki materiał spotęguje wrażenie wygody kanapy.

Gdzie nie pasuje granatowa kanapa?


Lubisz loftowy styl? Masz szare i czarne ściany, betonową podłogę i metalowe ramki na zdjęcia oraz osłonki na kwiaty? Zrezygnuj z granatowej kanapy, chyba że zależy ci na uzyskaniu przytłaczającego efektu. Choć ciemne ściany i dodatki dobrze komponują się z granatowym obiciem kanapy, to razem stworzą dość mroczną atmosferę, nawet jeśli spróbujesz rozjaśnić przestrzeń dodatkami. Zastanów się też nad wyborem innego koloru kanapy, jeśli w twoim domu mieszkają czworonogi o jasnym umaszczeniu – sierść zawsze będzie widoczna na ciemnym obiciu kanapy.

Pamiętaj też, że welurowa tapicerka łatwo zbiera kurz – granatową kanapę trzeba często odkurzać. Warto wybierać delikatną końcówkę odkurzacza, która nie będzie niszczyła pokrycia kanapy.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska