Data publikacji:

Jaki wystrój sali na andrzejki? Jak udekorować salę na andrzejki?

Andrzejkowy wieczór to świetna okazja do zabawy w wyjątkowym, niecodziennym klimacie. Wróżby, odkrywanie przyszłości, lanie wosku i inne tradycje sprawiają, że na ten dzień czeka wielu miłośników świata czarów i tajemnic. Chcąc urządzić z tej okazji przyjęcie dla przyjaciół, warto zadbać o odpowiedni wystrój sali na andrzejki. Świetnie sprawdzą się wszelkie ozdoby nawiązujące do czarów, kosmosu czy przesądów związanych na przykład z czarnym kotem. Jak przygotować się na andrzejki? 
wystrój sali na andrzejki

Andrzejki – co to za święto? 

Andrzejki obchodzone są w wigilię św. Andrzeja, a więc wieczór przed dniem, w którym mężczyźni o tym imieniu obchodzą imieniny. Przypada na noc z 29 na 30 listopada. Pierwsze wzmianki o andrzejkach pochodzą już z XVI wieku. Znalazły się w kronikach Marcina Bielskiego, polskiego pisarza i żołnierza, który pisał o wróżbach, wykonywanych przez młode kobiety, chcące jak najszybciej wyjść za mąż. W tych czasach andrzejkowa noc była traktowana bardzo poważnie, gdyż wierzono, że można wtedy dowiedzieć się wiele o tym, co wydarzy się w miłosnym życiu uczestników wieczoru. Dziś niewiele pozostało z tamtego podejścia do święta, które zmieniło się w okazję do dobrej zabawy w gronie najbliższych, w niecodziennym wystroju i ze specjalnymi atrakcjami. 
Najbardziej znaną zabawą andrzejkową jest lanie wosku przez dziurkę od klucza do wody i odczytywanie znaków z powstałych w ten sposób kształtów. Istnieje też zwyczaj obierania jabłek tak, by powstała jak najdłuższa, nieprzerwana skórka – do kogo należy, ten najszybciej stanie na ślubnym kobiercu. W andrzejkową noc mogą pojawić się również ciastka z wróżbą czy też zabawa ze szklanką wody i obrączką – powieszoną na sznurku obrączkę należy rozbujać i wsunąć do szklanki, a liczba odbić pierścionka od szkła ma stanowić wiek, w którym osoba wykonująca zadanie weźmie ślub. Andrzejkowych tradycji jest o wiele więcej i choć niektórzy wciąż lubią je praktykować, to coraz częściej święto to sprowadza się do spędzania czasu w gronie przyjaciół, pijąc drinki, jedząc przekąski i tańcząc w niezwykłym klimacie, jaki tworzą ozdoby i specjalny wystrój sali na andrzejki. 

Andrzejki – wystrój sali 

Odpowiedni wystrój sali na andrzejki jest bardzo ważny, ponieważ gwarantuje dobry klimat na cały wieczór. W imprezowych motywach można postawić na duchy, pająki, gwiazdy, czarownice, czarne koty czy nietoperze. Niektóre mogą kojarzyć się z Halloween, które jednak w Polsce nigdy nie było tak popularne jak na przykład w Stanach Zjednoczonych. 
Jak wprowadzić do wnętrza aurę tajemniczości i prawdziwej magii? Pomocne będzie skorzystanie z poniższych wskazówek na wyjątkowy wystrój sali na andrzejki. 
 • Zgaś światła, zasłoń okna i w całym pomieszczeniu zapal różnej wielkości i grubości świece. Rozstawione na parapetach, stołach czy podłodze stworzą wyjątkowy klimat. Płomienie świec migoczące i odbijające się na ścianach sprawią wrażenie, że dzieją się rzeczy niemal magiczne, a przepowiadanie przyszłości może faktycznie się udać. Warto jednak zachować zimną głowę i pamiętać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem – świece najlepiej jest ustawiać na podstawkach, talerzykach lub w świecznikach, z dala od łatwopalnych tkanin i przedmiotów. 
 • Stoły przykryj ciemnymi obrusami w kolorze bordowym, granatowym czy nawet czarnym, aby przywołać na myśl kryjówkę czarownic. 
 • W kilku miejscach możesz rozłożyć pierścionki i obrączki, które będą nawiązywać do miłosnych wróżb. Dobrze sprawdzą się także karty tarota oraz szklana kula – znane symbole przepowiadania przyszłości. 
 • Na stołach czy półkach postaw kilka kadzidełek, które oddziałując na zmysł węchu uczestników, dodatkowo wprawią ich w wyjątkowy, andrzejkowy nastrój. 
 • Wśród dekoracji mogą znaleźć się też suszone kwiaty oraz takie atrybuty jesieni jak suszone liście, szyszki czy kuleczki jarzębiny. 
 • Wystrój sali na andrzejki możesz też częściowo przygotować własnoręcznie – wytnij z papieru gwiazdki, księżyce, klucze i koty, a następnie przypnij je pinezkami do obrusów lub zasłon okiennych.
 • Zaproszonych gości możesz też poprosić o to, aby przebrali się w nawiązaniu do andrzejkowego klimatu. Odpowiednie będą stroje czarownic i czarodziejów, a także członków cygańskiego taboru. Stroje to jednak kwestia umowna – możecie przebrać się, jak tylko chcecie!

  Wystrój sali na andrzejki w przedszkolu

  Dzieci uwielbiają świat magii, przebieranki, tajemnice i wróżby. Dlatego też w wielu przedszkolach organizowane są tematyczne dni i zabawy dla najmłodszych. Przemyślany wystrój sali na andrzejki w przedszkolu zapewnia dzieciakom niezapomniane wspomnienia i stanowi świetne tło do dobrej zabawy. Choć dla maluchów wróżby, zwłaszcza te dotyczące ślubu, są oczywiście nieważne, to różne andrzejkowe atrakcje i wyjątkowy wygląd sal mogą być dla nich bardzo ciekawe. 
  Jakie dekoracje wybrać, aby wystrój sali na andrzejki w przedszkolu był wyjątkowy? Dobrze sprawdzą się maski i plakietki z czarnymi kotami, choć ich wygląd może być nieco inny niż na imprezach dorosłych. Niech zwierzak się uśmiecha, może też mieć na głowie czarodziejski kapelusz. To nakrycie głowy może zawisnąć też w różnych częściach sali. Ciekawym pomysłem jest powieszenie na żyłkach pod sufitem ozdobnych, starodawnych kluczy. 
  Doskonałymi ozdobami na andrzejki dla dzieci będą też gwiazdki i księżyce oraz balony z nadrukowanymi symbolami tego święta. Część dekoracji maluchy mogą przygotować własnoręcznie kilka dni wcześniej – wtedy z pewnością zapamiętają ten dzień jeszcze lepiej! 
  Zdjęcie: Envato Elements
  Rita Turbiarz
  Rita Turbiarz

  Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!