Data publikacji:

Jak zmienić wystrój salonu? Modne aranżacje pokoju ze stołem

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. To w nim przyjmujemy gości i odpoczywamy po ciężkim dniu. Dlatego wystrój salonu to ogromne wyzwanie! Trzeba wszystko dobrze przemyśleć, aby stworzyć niezwykle przytulne wnętrze. Warto również pomyśleć, jak nadać trochę prywatności pomieszczeniu, które wszyscy odwiedzają. Mamy dla was kilka pomysłów na niezwykle modne aranżacje pokoju ze stołem!
Jak zmienić wystrój salonu

Pomysł na wystrój salonu - stół kluczowym elementem!

W trakcie urządzania salonu wybór odpowiednich mebli to podstawa! W żadnym domu nie powinno zabraknąć odpowiedniego stołu. Na co jednak zwracać uwagę przy jego wyborze? Przede wszystkim musi on być praktyczny i solidnie wykonany. Warto też go dopasować do aranżacji naszego wnętrza. Wówczas uzyskamy spójny, harmonijny efekt. 
Nie ważne, czy urządzamy salon od podstaw, czy zmieniamy jego aranżację, warto kupić stół, który przetrwa wiele lat. Najlepiej więc decydować się na drewniane modele, które są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia. Dobrym wyborem jest stół o grubych nogach z widocznymi słojami, który nada wnętrzom ogromnej klasy i elegancji. Tego typu mebel świetnie będzie wyglądał we wnętrzach rustykalnych i klasycznych. Niestety gorzej będzie się prezentował w loftowej aranżacji. W takim przypadku znacznie lepiej postawić na stół z blatem z drewna i metalowymi nogami.

Wystrój salonu w domu

Urządzanie salonu w domu to niezwykle prosta i przyjemna praca. W tym przypadku nie ogranicza nas żadna przestrzeń. Dlatego czeka nas znacznie mniej dylematów. Do dużego salonu w domu możemy kupić stół praktycznie każdej wielkości. W tym przypadku będzie nas ograniczać jedynie nasza wyobraźnia. Jednak warto wcześniej dokładnie przemyśleć całą aranżację, aby wszystkie elementy do siebie pasowały.
Nawet styl eklektyczny, który charakteryzuje się totalnym brakiem reguł, powinien mieć jakąś koncepcję. Chociaż salon w domu powinien być urządzony zgodnie z pewnym planem, to jego wymyślenie będzie znacznie łatwiejsze niż aranżacja tego samego pomieszczenia w niewielkim mieszkaniu. 

Wystrój salonu w bloku

Właściciele mieszkań w bloku muszą się zmierzyć z niezwykle trudnym zadaniem. W tym przypadku dużym ograniczeniem jest niewielka powierzchnia. Wystrój małego salonu nie musi być jednak taki trudny, jak nam się może wydawać. Wystarczy tylko wcześniej wszystko dobrze przemyśleć, a urządzanie tego pokoju stanie się znacznie łatwiejsze. 
W blokach bardzo często salon połączony jest z aneksem kuchennym. W takim przypadku stół jest jednym z najważniejszych elementów. To właśnie ten mebel świetnie oddzieli kuchnię od reszty pomieszczenia. Można go również zastąpić wysokim barkiem, który będzie pełnił podobne funkcje. Dzięki takiemu rozwiązaniu salon stanie się bardzo uniwersalny, natomiast kuchnia pozostanie sercem mieszkania. W ten sposób stworzymy praktyczne i równocześnie przytulne wnętrze. Warto również w pomieszczeniu wydzielić inne strefy. Wystarczą odpowiednie meble, aby w salonie pojawiła się strefa odpoczynku czy strefa TV.

Rozkładany stół - idealny do dużego i małego salonu

Wystrój salonu w mieszkaniu wymaga odpowiednich mebli. Najważniejszym z nich jest oczywiście stół! W przypadku małego pomieszczenia znalezienie odpowiedniego modelu może stwarzać trochę problemów. Jednak nie oznacza to, że wybór będzie niewielki. Obecnie produkuje się coraz więcej stołów do małych salonów.
Najlepszym pomysłem będzie zakup rozkładanego modelu. To świetne rozwiązanie, gdy urządzamy salon od podstaw, jak i przy zmianie aranżacji. Rozkładany stół świetnie będzie wyglądał w klasycznych oraz nowoczesnych wnętrzach. Jakie cechy powinien mieć taki mebel? Przede wszystkim najlepiej wybrać model o wysokości ok. 70-75 cm. Ważna jest również długość stolika.
Powinniśmy się zastanowić nad liczbą gości, która maksymalnie nas odwiedzi. Trzeba pamiętać, że dorosła osoba będzie potrzebować miejsca o wymiarach ok. 60x40 cm. Dlatego najlepiej wybierać modele, które po rozłożeniu mają blat o długości od 165 cm do 190 cm. Można też wybrać stół ze specjalnymi dostawkami, jeżeli mamy je gdzie przechowywać.
Warto też pamiętać, że można spotkać stoły z różnymi mechanizmami rozkładania. Najprostszy z nich ma dwie części równej wielkości, które można rozsuwać. Natomiast w wolne miejsce dostawiamy kolejny panel. Są też rozkładane stoły z symetrycznie lub asymetrycznie rozsuwanymi bokami. Po ich rozsunięciu wyciąga się dodatkową nakładkę i uzupełnia lukę. Innym dobrym pomysłem jest też zakup całkowicie składanego stołu. 

Kwadratowy czy okrągły?

Ważną cechą stołu jest również jego kształt. Większość osób myśli, że można znaleźć tylko kwadratowe rozkładane stoliki. Jednak to nieprawda! Obecnie można również kupić okrągłe rozkładane stoliki. To, na jaki model się zdecydujemy, zależy od kilku czynników. Nowoczesny wystrój salonu świetnie uzupełni okrągły stolik, który świetnie się prezentuje. Warto pamiętać, że wymaga on więcej miejsca niż kwadratowy.
Takiego stołu nie ustawimy w kacie ani przy ścianie. Dlatego w przypadku małych pomieszczeń może to nie być funkcjonalne rozwiązanie. Okrągły, rozkładany stolik znacznie lepiej się prezentuje w dużych, przestronnych wnętrzach. Z reguły umieszcza się go na środku salonu i stanowi nie tylko funkcjonalne rozwiązanie, ale też świetną ozdobę pomieszczenia.
Okrągły, rozkładany stół ma też liczne zalety. Przede wszystkim pozwala wszystkim gościom na swobodną rozmowę. Ten mebel to też świetny wybór dla osób, które często urządzają wieczory planszówkowe lub karciane. 
Natomiast kwadratowy stół znacznie łatwiej ustawić. Na co dzień może stać przy ścianie lub w kacie pomieszczenia. Dzięki temu nie zajmie wiele miejsca. Natomiast w przypadku większej liczby gości, można go łatwo i szybko rozłożyć. Przy kwadratowym stole można też znacznie szybciej podawać sobie talerze i półmiski. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo